دانستنی های مواد غذایی

انواع استریلیزاسیون شیر

استریلیزاسیون یا فرادما فرایندی است که ضمن نگهداری فرآورده‌های غذایی مایع با قرار دادن آن‌ها در معرض حرارت زیاد در یک زمان کوتاه و سپس سرد کردن سریع آن انجام می‌گیرد. فرآیند حرارتی حداقل تأثیر را روی طعم و بو محصول ایجاد می‌نماید.

برای تولید شیر فرادما از دمای 135 تا 150 درجه سلسیوس به مدت 2 الی 5 ثانیه استفاده می‌شود.
محصول بعد از عملیات فرادما باید در شرایط سترون و ظروف مناسب بسته‌بندی گردد.

انواع روش‌های فرادما به دو صورت کلی مستقیم و غیر مستقیم و یا ترکیبی از هر دو می‌باشد.

روش مستقیم استریلیزاسیون

  • سیستم تزریق بخار به داخل محصول
  • سیستم تزریق محصول به محفظه بخار

روش غیرمستقیم استریلیزاسیون

  • مبدل حرارتی صفحه‌ای مبدل حرارتی لوله‌ای

در روش مستقیم شیر در معرض حرارت مستقیم با بخار آب قرار گرفته و دمای محصول به سرعت بالا می‌رود. انتقال حرارت در این روش سریع می‌باشد و این روش بیشتر برای محصولات با ویسکوزیته بالا کاربرد دارد.

در روش غیر مستقیم یک دیواره بین شیر و محیط گرم کننده یا سرد کننده وجود دارد و تبادل دما از محیط گرمازا یا سرمازا از طریق این دیواره به داخل شیر انجام می‌پذیرد و در مراحل بعدی سرد شده و سپس در شرائط اسپتیک(سترون) بسته‌بندی می‌گردد.

غیر از فرایند فرادما که در حال حاضر در عموم کارخانه‌های لبنی انجام می‌شود در گذشته نیز برای استریل کردن شیر از روش استریلیزاسیون کند استفاده می‌شد. در این روش به منظور استریل کردن شیر از دمای 115 تا 120 درجه به مدت 30-20 دقیقه (اتوکلاو گذاری) استفاده می‌گردید.

در فرایند فرادما (Ultra High Temperature) (UHT)  شیر در معرض دمای 135 تا 150 درجه به مدت 5 تا 2 ثانیه قرار می‌گیرد. در این دما کلیه باکتری های بیماریزا و همچنین غیر بیماریزا منهدم می‌گردند .

منبع: مکاپارت

0/5 (0 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن