کسب و کارها

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه

استانداردهای بالای زندگی، وجود امکانات رفاهی، امکان خرید ملک در فرانسه در بهترین منطقه‌های آن و امکانات درمانی مناسب، فرانسه را به یک کشور ایده‌آل برای مهاجرت تبدیل کرده است. در این میان، تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه متقاضیان و علاقه‌مندان بی‌شماری دارد. بالا بودن کیفیت آموزش و وجود دانشگاه‌های مجهز و معتبر باعث شده که افرادی زیادی از سراسر جهان خواهان ادامه تحصیل در این کشور باشند.

ضرورت یادگیری زبان برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه

در دانشگاه‌های فرانسه دروس مختلف به زبان فرانسوی و انگلیسی تدریس می‌شوند. اما دانشجویان خارجی برای تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی باید به زبان فرانسوی مسلط باشند. بنابراین، یادگیری زبان فرانسوی اولین اقدامی است که باید برای تحصیل در این دو رشته انجام دهید. 

خوشبختانه در کالج‌ها و دانشگاه‌های این کشور دوره‌های آموزش زبان فرانسوی برگزار می‌شود که می‌تواند شما را برای ادامه مسیر آماده کند. شرکت در این دوره‌ها و دریافت مدرک زبان شرایط پذیرش در دانشگاه‌های فرانسه را تسهیل می‌کند. یادگیری زبان فرانسوی در این کشور با مزایای زیادی همراه بوده و به شما کمک می‌کند در مدت زمان کوتاه‌تری به این زبان مسلط شوید.  

در فرانسه کالج‌های زبان به 2 صورت دولتی و خصوصی اداره می‌شوند. هزینه تحصیل در کالج‌های دولتی از کالج‌های خصوصی کمتر است. برای شرکت در دوره‌های آموزش زبان که توسط کالج‌های زبان برگزار می‌شوند، محدودیت سنی وجود ندارد. اما سن و هدف از یادگیری زبان در دریافت ویزا نقش دارد. هر چقدر سن شما کمتر باشد، شانس بیشتری برای دریافت ویزا دارید. برای تحصیل در دوره‌های زبان فرانسوی باید ویزای دانشجویی دریافت کنید. با دریافت این ویزا شما از تمام حق و حقوق یک دانشجو مثل کار پاره وقت برخوردار خواهید شد.

تحصیل پزشکی در فرانسه

بر خلاف نظام آموزشی ایران، در فرانسه ورود به رشته پزشکی آسان و فارغ‌التحصیل شدن در این رشته سخت است. در این کشور امکان پذیرش مستقیم در رشته‌های پزشکی وجود ندارد؛ بلکه دانشجو باید با کسب نمره قبولی در آزمون‌ها شایستگی خود را برای ادامه تحصیل اثبات کند.

دانش‌آموزان بعد از دریافت مدرک دیپلم یک تز ارائه می‌دهند تا بتوانند در رشته پزشکی تحصیل کنند. اگر ارائه تز با موفقیت انجام شود، مدرکی به نام DES به متقاضی داده می‌شود. این مدرک مجوز ورود به دوره پزشکی محسوب می‌شود. 

تحصیل پزشکی در فرانسه 9 سال طول کشیده و از 3 مرحله یا دوره مختلف تشکیل می‌شود. در چند سال اول مباحث تئوری و در سال‌های پایانی مباحث عملی به دانشجویان آموخته می‌شود.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید خانه در کانادا 

دوره PCEM:

اولین دوره که دو سال طول می‌کشد PCEM نام دارد. این دوره به طور مشترک برای دانشجویان پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پرستاری برگزار می‌شود. دانشجویان در پایان سال اول تحصیل در آزمونی به نام PACES شرکت می‌کنند. این آزمون بسیار دشوار است. به طوریکه فقط 20 درصد افراد شانس قبولی در آن را دارند. اگر دانشجو در این آزمون نمره قبولی کسب کند،  سال دوم تحصیل را آغاز می‌کند. 

برای هر دانشجو دو بار فرصت شرکت در آزمون وجود دارد. دانشجویانی که بار اول نمره مناسب کسب نمی‌کنند، می‌توانند دوباره در آزمون شرکت کنند. در صورت عدم قبولی در آزمون دوم، دانشجو باید تغییر رشته دهد. اگر تعداد افراد با رتبه مساوی زیاد باشد، برای ارزیابی دانشجویان از معیارهای دیگری استفاده می‌شود.

مردم فرانسه و کشورهای عضو اتحادیه اروپا علاقه زیادی به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه دارند. به همین دلیل، در این رشته‌ها سهمیه کمی برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد. دانشجویان بین‌المللی فقط زمانی می‌توانند در این رشته‌ها تحصیل کنند که در آزمون‌های برگزار شده نمره‌های بسیار خوبی کسب کنند. 

دوره DCEM:

دومین دوره تحصیل پزشکی در فرانسه، دوره DCEM است که مدت آن 4 سال است. در این دوره مباحث تئوری به اتمام رسیده و دانشجو در برنامه‌های کارآموزی و کشیک شرکت می‌کند. در سال اول، دروس پزشکی عمومی و در 3 سال بعد موضوعات مربوط به آسیب‌شناسی و درمان تدریس می‌شود. در 3 سال آخر دوره DCEM کمک هزینه تحصیلی در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد.

دوره پزشکی عمومی:

برای ورود به مرحله سوم کسب نمره قبولی در آزمون رتبه‌بندی ملی، شرکت در دوره‌های آموزشی بیمارستان و شرکت در سمینارها الزامی است. در این مقطع، فرد از طریق یک کنکور سراسری به نام Epreuves Nationales classantes گرایش خود را انتخاب خواهد کرد. این گرایش می‌تواند پزشکی عمومی یا سایر تخصص‌ها باشد. در این مرحله دانشجویان می‌توانند با توجه به نمره خود یکی از 11 گرایش موجود را انتخاب کنند. مدت زمان تحصیل در هر کدام از این گرایش‌ها متفاوت بوده و  از 3 سال برای پزشکی عمومی تا 5 سال برای دوره تخصص متغیر است.

یکی از ویژگی‌های مهم تحصیل پزشکی در فرانسه، پرداخت حقوق به دانشجویان است. دانشجویان از سال چهارم تحصیل کارمند بیمارستان محسوب شده و حقوق می‌گیرند؛ علاوه بر این، از خدمات بیمه درمانی رایگان بهره‌مند می‌شوند. حقوق دانشجویان پزشکی در مرحله سوم که گرایش‌ها مشخص می‌شود بین 1300 تا 2000 یورو است.

تحصیل دندانپزشکی در فرانسه

مدت تحصیل دندانپزشکی در فرانسه 6 سال بوده و شامل 3 مرحله می‌شود. مرحله اول 2 سال، مرحله دوم 3 سال و مرحله سوم 1 سال طول می‌کشد. مرحله اول با سایر رشته‌های علوم پزشکی مشترک است. در این مرحله دروسی مثل زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک و … تدریس می‌شود. در مرحله دوم دروس مربوط به رشته دندانپزشکی مثل بهداشت دهان و دندان، آناتومی و فیزیولوژی دهان و دندان، رادیولوژی، طب پیشگیری و … آموزش داده می‌شود. مرحله سوم که یک سال طول می‌کشد به مباحث تخصصی این رشته اختصاص دارد. در این مرحله دانشجو با شرکت در آزمون و کسب نمره قبولی مجوز درمان زیر نظر اساتید را دریافت می‌کند.

افرادی که از دانشگاه‌های دولتی فرانسه پذیرش می‌گیرند نیاز نیست که برای تحصیل دندانپزشکی هزینه زیادی بپردازند. این افراد فقط باید تمکن مالی مناسب برای تامین هزینه‌های زندگی داشته باشند. رایگان بودن تحصیل دندانپزشکی در فرانسه باعث شده که افراد زیادی خواهان ادامه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور باشند.

آشنایی با دانشگاه‌های پزشکی فرانسه

فرانسه به عنوان یکی از پیشگامان علم پزشکی در دنیا مطرح است. در این کشور دانشگاه‌های پزشکی متعددی وجود دارد که هر کدام از آن‌ها با قوانین خاص خود اقدام به پذیرش دانشجویان بین‌المللی می‌کنند. از بهترین دانشگاه‌های فرانسه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دانشگاه پیر و ماری کوری
  • دانشگاه پاریس سود
  • دانشگاه استراسبورگ
  • دانشگاه اکسی مارسی
  • دانشگاه مونپلیه
  • دانشگاه دکارت
  • دانشگاه نانتس

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط مهاجرتی به کشورهای مختلف، می‌توانید راهنمایی‌های لازم را از کارشناسان اینوسپات دریافت کنید.

مطلب بعدی را بخوانید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا