دانستنی های مواد غذایی

فرآیند تولید شیر کاکائو

شیرکاکائو از شیر تازه گاو، کاکائو و شکر و افزودنی‌های مجاز غذایی تولید می‌شود. شیر کاکائو از شیرهای Flavored می‌باشد که دارای طعم‌ها و مزه‌های هستند. طرز تهیه شیر کاکائو بدین صورت است که شیر را بعد از تایید صلاحیت و دریافت صاف کرده و در شرایط مناسب در تانک دو جداره ذخیره می‌کنند.

به منظور تولید شیرکاکائو ابتدا شیر را تا 40 درجه سانتیگراد گرم می‌کنند و سپس خامه‌گیری کرده و چربی آن را استاندارد می‌کنند (5/. درصد چربی).
بعد از آن مواد اولیه را که شامل پودر کاکائو، شکر و استابیلایزر (کارگینان یا مانیتول مخصوص شیرکاکائو) و مقداری نمک است وزن و سپس به وسیله بلندر به تانک میکسر اضافه می‌کنند سپس این مخلوط به تانک حاوی شیر افزوده می‌شود.

بعد از کنترل آزمایشگاه و رساندن دمای مخلوط شیر به 55 درجه سانتی‌گراد هموژنیزاسیون انجام می‌شود تا بافت آن یکنواخت شود و بعد به مدت نیم ساعت در دمای 70 درجه سانتی‌گراد پاستوریزاسیون انجام می‌شود و سریعا دما به 4 درجه سانتی‌گراد رسانده می‌شود و بعد از بسته‌بندی در شرایط کاملا بهداشتی به سردخانه 4 درجه سانتی گراد برده می‌شود.

لازم به ذکر است اگر شیر مورد استفاده پرچرب باشد، سفیده کف می‌کند و اگر کم چرب باشد،‌ رنگ مناسب‌تر می‌باشد.

شیر و لبنیات از دیر باز به عنوان غذایی مهم شناخته شده بودند. لبنیات به عنوان یکی از 5 گروه مهم غذایی آمده که مصرف روزانه 2 تا 3 واحد از آن توصیه شده است. امروزه اهمیت مصرف کافی شیر به خوبی ثابت شده و در هرم غذایی، راهنمایی برای حفظ سلامت تغذیه می‌باشد.

شیرکاکائو شیری است که به آن شکلات یا کاکائو و شیرین کننده اضافه شده است. شیر کاکائو به صورت نوشیدنی گرم هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. شیر کاکائو در سراسر دنیا استفاده می‌شود. مصرف آن مخصوصاً در کشور انگلستان در فصل‌های سرد بسیار رایج است.

تنوع لبنیات به منظور تامین ذائقه، مصرف آن در حال افزایش است. امروزه تنوعی از شیرهای طعم‌دار مثل شیر توت‌فرنگی، شیر عسل، شیر قهوه، شیر خرما و … در دسترس هستند، اما شیر‌کاکائو هنوز مطلوب‌ترین شیر است.

شیر کاکائو علاوه بر پروتئین، یک منبع از ویتامین A، ویتامین D، کلسیم، فسفر، پتاسیم، ید و ویتامین‌های B نیز می‌باشد. شیر‌کاکائو حاوی کربوهیدرات و مقداری کمی چربی رژیمی است.

کاکائوی غنی از فلاوونوئید، موجب بهبود عملکرد اندوتلیال می‌شود و خطر بیماری‌هایی نظیر قلبی – عروقی، قند خون، فشار خون را کاهش می‌دهد.

کاکائو احتمالا از طریق فعال سازی اکسید نیتریک، اثرات آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی ایجاد می‌کند که موجب کاهش فشار خون و بهبود عملکرد عروق و پلاکت‌ها می‌شود و بدین وسیله خطر بیماری‌های قلبی- عروقی را کاهش می‌دهد. کاهش خطر بیماری‌های قلبی- عروقی، ممکن است از طریق ممانعت از تجمع پلاکت‌ها و اکسیداسیون LDL نیز اعمال شود.

مصرف لبنیات حاوی شکلات با شادی و لذت مرتبط است. شکلات در متابولیسم سروتونین، دوپامین و اندورفین که در ایجاد شادی و آرامش تاثیر گذار است، مشارکت می‌کند. استفاده از کاکائو به عنوان آرامبخش و ضد افسردگی می‌باشد و در گذشته به عنوان دارو کاربرد داشته است.

مطلب بعدی را بخوانید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا