خواص مواد غذایی

خواص سیر؛ عناصر تشکیل دهنده و ویتامین ها

سیر؛ عناصر تشکیل دهنده و ویتامین ها
سیر حاوی ویتامین ها و بیش از ۱۰۰ ترکیب فعال بیولوژیکی مفید می باشد که از جمله آن می توان به فولیک اسید، ویتامین C، کلسیم، سلنیوم، آهن، منیزیم، پتاسیم و مقدار کمی روی و ویتامین های B۲، B۱ و B۳ و سولفور اشاره کرد که بوی تند، مشخصه آن است. از دیگر ترکیبات بیولوژیکی مفید سیر عبارتند از: آلیین، آلیناز، آلیسین، دی‌آلیل‌ دی‌سولفید، آلیل متیل تری سولفید، سولفور، پروتئین ها، ساپونین و…
زمانی تصور می شد که آلیسین اصلی ترین ترکیب فعال سیر است. آلیسین، به همراه ترکیبات دیگر در گردش خون، گوارش و سیستم ایمنی بدن تاثیر می گذارد و به کاهش فشار خون، سم زدایی و … کمک می کند. امروزه محققان دریافته اند که آلیسین به سرعت اکسید می شود. با اینکه آلیسین هنوز هم نشانگر قدرت و توانایی سیر می باشد، اما تحقیقات، اس- آلیلسیستیین و سایر ترکیبات را از جمله مهمترین ترکیبات درمانی موجود در سیر می دانند. در طبیعت، سیر خام فعالیت بیولوژیکی بسیار پایینی دارد. اما وقتی شما با خرد کردن، پختن یا جویدن آن، بوته سیر را تخریب می کنید، آنزیم آلیناز فوراً آلین را به آلیسین تیدیل می کند که آن رایحه را به سیر می بخشد.

سیر طبیعت گرم و خشک دارد و به عنوان یکی از مواد غذایی و گیاهان دارویی است که برای تقویت یک رژیم غذایی سالم می تواند به صورت مکمل در نظر گرفته شود. سیر تازه بیشترین فایده را دارد. سیر خشک شده و یا پخته شده و همچنین روغن سیر، بی ارزش نیستند و فایده دارند ولی در طی آماده سازی، مقداری از ویتامینهای آن از بین می رود. اگر مزه یا بوی آنرا دوست ندارید، می توانید از کپسول های آن استفاده کنید که فاقد بو و مزه طبیعی سیر است. سیر به هر صورت که استفاده شود، فواید بسیاری را عایدتان خواهد کرد.
بیماری هایی که مصرف سیر عموما در آنها موثر است
طبق گزارش یکی از روزنامه های انجمن پزشکی امریکا، نقش درمانی سیر در تقریباً ۱۰۰۰ تحقیق توصیف و تشریح شده است. این گیاه جادویی خواص بیشماری دارد که در این مطلب به بررسی تعدای از مهمترین این خواص می پردازیم.

فواید سیر در سیستم قلبی-عروقی بدن
بعضی تحقیقات نشان می دهند که سیر می تواند میزان فشار خون را بین ۷ تا ۸ درصد کاهش دهد. همچنبن سیر به کاهش تصلب شریان ها می تواند کمک نماید. به گزارش آدِش کی جین، پزشک مرکز تحقیقاتی بالینی و دانشکده پزشکی تولان در نیو اورلیان، سیر می تواند باعث پایین آوردن میزان کلسترول و به ویژه نوع لیپو پروتئین کم حجم (LDL) در خون شود. جین به ۲۰ مرد و زن روزانه ۹۰۰ میلی گرم از قرص های پودر سیر داده و آنها را با ۲۲ فردی که فقط داروی پلاسیبو دریافت می کردند، مقایسه کرده است.
در آخر این تحقیق ۱۲ هفته ای، میزان کلی کلسترول خون در افرادی که قرص های سیر مصرف نموده بودند، تا %۶ کاهش پیدا کرد، درحالیکه در افرادی که دارونکا یا پلاسیبو دریافت کرده بودند، این کاهش فقط %۱ بوده است. افرادی که سیر مصرف کرده بودند، همچنین کاهش ۱۱ درصدی در کلسترول LDL خود مشاهده کرده اند که باز این میزان در گروه دیگر بسیار کمتر و فقط %۳ بوده است. او در ژورنال پزشکی می نویسد، “پودر سیر که به شکل قرص به افراد داده شده بود، کاملاً برای آنها قابل تحمل بوده و فقط در یکی از از افراد ایجاد ناراحتی کرده بود.”
سیر همچنین داروی ضد انعقاد خون نیز به شمار می رود و می توان از آن به عنوان یک داروی طبیعی برای رقیق کردن خون استفاده کرد. دکتر اچ کیسوتر از دانشگاه سارلاندس هامبورگ، اخیراً دریافته است که سیر می تواند به بیمارانی که از بیماری انسداد شریانی که باعث لخته شدن خون در ناحیه پاها می شود، رنج می برند نیز کمک کند. معمولاً از این بیماران خواسته می شود که راه بروند، چون بالا رفتن جریان خون میزان این لخته ها را کاهش می دهد. اما این بیماران خیلی زود دلسرد می شدند چون این بیماری موقع راه رفتن درد بسیار عمیقی در فرد ایجاد می کند.
دکتر کیسوتر به مدت ۱۲ هفته به ۳۲ بیمار روزانه ۸۰۰ میلی گرم از قرص های پودر سیر و به ۳۲ بیمار دیگر دارونما یا پلاسیبو می دهد. سپس مسافتی را که بدون احساس درد می توانند راه بروند را اندازه گیری می کند. در هفته های اول، هر دو گروه پیشرفتی شبیه به یک برنامه پیاده روی معمول داشتند. اما با گذشت زمان بیمارانی که از پودر سیر استفاده می نمودند، قادر بودند یک سوم راه بیشتری را بدون احساس درد طی کنند. این محقق همچنین گزارش می کند که فواید سیر که شامل کاهش فشارخون می شود، به فاصله کمی بعد از اینکه بیماران کپسول پودر سیر را مصرف می کردند، قابل مشاهده بوده است.

فواید سیر در مقابله با سرطان ها به جز سرطان سینه و ریه
خوردن سیر می تواند فوایدی در رابطه با کاهش خطر ابتلا به سرطان کولون، راست روده و معده داشته باشد. با اینحال بنظر نمی رسد که مکمل های سیر دار و قرص های سیر چنین اثری داشته باشند. برای این منظور مصرف هفتگی ۳,۵ تا ۲۹ گرم در هفته توصیه می شود.
دکتر بنجامین لاو در مجله بیوتراپی مولکولی عنوان می کند که “سیر یکی از قدیمی ترین گیاهانی است که گفته می شود خواص ضد سرطانی دارد. در گذشته مصریان و پزشکان هندی از سیر برای درمان تومورها استفاده می نمودند.”
دکتر لاو، محقق دانشگاه لوما لیندا، سه راهی را که از طریق آن سیر از شما درمقابل سرطان محافظت می کند را توصیف می کند: با بازداشتن مستقیم متابولیسم سلول های تومر، با جلوگیری از شروع و تولید سلول های سرطانی، و با تقویت سیستم دفاعی فرد برای مقابله بهتر با سلول های سرطانی.
میلنر دریافته است که یک رژیم غذایی که از ۲ تا ۴ درصد سیر تشکیل شده باشد، رشد سرطان سینه را به تاخیر انداخته و تعداد تومورهای سرطانی را کاهش می دهد. او اینطور توضیح می دهد: “تعداد کلی تومورها در موش های صحرایی که یک رژیم غذایی %۲ سیر طی دوره ۲۰ هفته ای داشته اند، درمقایسه با گروه کنترل از این موشهای صحرایی تا %۵۶ کاهش داشته است.”
فایده دیگر این بود که سطح گلوتاتیون-اس-ترنسفراز، بین حیواناتی که رژیم های غذایی با میزان سیر بالا داشته اند، تا %۴۲ بالاتر بوده است. گلوتاتیون-اس-ترنسفراز آنزیمی است که به رفع مسمومیت کبد از مواد سرطانزا و سایر مواد شیمیایی خطرناک، کمک می کند.
در تحقیق دیگری، میلنر دریافت که سیر می تواند به طرز قابل توجهی تعداد ترکیب های افزایشی را در اسید دئوکسی ریبونوکلئیک (DNA)، کاهش دهد. ترکیب های افزایشی، مواد شیمیایی هستند که به نیتروسامین های DNA می چسبند، و محیط را برای تغییرات سرطانی آماده می کنند.
میلنر یک گروه موش های صحرایی آزمایشگاهی را در معرض نیتروسامین ها قرار داده، اما به برخی حیوانات هم میزان بسیار زیادی از پودر سیر – در ۲ تا ۴ درصد از رژیم غذایی- داد. این موش های صحرایی، برحسب میزان سیری که خورده بودند، ۴۰ تا ۸۰ درصد کاهش ترکیب های افزایشی در کبد داشته اند. بعلاوه، موشهای صحرایی که سیر می خوردند، از ۵۵ تا ۶۰ درصد ترکیب های افزایشی در غدد پستان نیز بهره مند شده اند.
تحقیقات مختلفی همچنین نشان داده است که سیر احتمال خطر سرطان های معده و شکم را نیز کاهش می دهد. در یک تحقیق که در چین انجام گرفته است، نشان داده شد که مصرف سیر به طور معکوس به شیوع ابتلا به سرطان معده و شکم مربوط است. سایر آزمایشات نشان داده است که سولفید دیالیل به میزان قابل توجهی تومرهای سرطانی شکم را در همسترها کاهش می دهد.
در یک تحقیق دیگر، پروفسور ام. ام. ال موفتی، از دانشگاه الکساندرا در مصر، به قورباغه های مصری، به مدت چهار ماه یا سیر تازه خرد شده، یا روغن سیر، و یا روغن ذرت (بعنوان پلاسیبو) داده و بعد آنها را در معرض آفلاتوکسین B۱ AFB۱، یک آلاینده غذایی که موجب سرطان کبد می شود، قرار دادند.
فقط ۳ درصد از کلیه قورباغه هایی که سیر تازه خورده و فقط ۹ درصد از ۶۵حیوانی که روغن سیر مصرف کرده بودند، دچار تومور شدند. درمقابل، ۱۹ درصد از حیواناتی که روغن ذرت خورده بودند، دچار سرطان کبد و تومور کلیه شدند.
دکتر ال موفتی در این زمینه می گوید، “نتایج ما نشان می دهد که دادن سیر خردشده یا روغن سیر به قورباغه ها، به طرز قابل توجهی موجب کاهش ایجاد تومور از طریق AFB۱ می شود. سیر تازه تاثیرات بازداشتنی بیشتری نشان داده است. این نشان می دهد که در سیر تازه میزان بیشتری ترکیبات فعال وجود دارد.”

فواید سیر در عفونت های قارچی و میکروبی
ژل های تهیه شده از سیر می توانند به بهبود عفونت های قارچی کمک نمایند. بعضی از افراد، از روغن بدست آمده از سیر، برای درمان عفونت های قارچی، زگیل ها و میخچه استفاده می نمایند. هرچند تحقیقات علمی نشان می دهد که سیر می تواند قادر به درمان عفونت های قارچی از قبیل پای ورزشکاران می باشد، اما کارایی روغن سیر برروی زگیل ها و میخچه ثابت نشده است.
تحقیقات پزشکی نقش سیر را به عنوان یک آنتی بیوتیک طبیعی نیز تایید می کند. در ۱۹۸۳، دکتر لاو در مجله فرضیه پزشکی می نویسد، “عصاره سیر فعالیت بسیار وسیع ضد میکروبی را درمقابل باکتری ها و قارچ های بسیار زیادی نشان می دهد. چون بسیاری از موجودات میکروسکوپی که به عصاره سیر حساسیت نشان داده اند، ازنظر پزشکی قابل توجه هستند، سیر نقش بسیار مهمی بعنوان یک عامل درمانی خواهد داشت.”
یکی از روش های فعالیت سیر از طریق تقویت سلول های فاگوسیتوز (سلول های بیگانه خوار)، توانایی گلبول های سفید برای مقابله با عفونت ها و بیماری ها می باشد. یکی دیگر از این راه ها، از طریق تحریک سلول های ایمنی مثل ماکروفاژها و سلول هایT برای مقابله با باکتری ها و عفونت های ویروسی و تنظیف سلول های سرطانی می باشد.

دیگر فواید مصرف سیر
بعضی از فواید ثابت شده سیر عبارتند از:
تحقیقات نشان داده است که مصرف سیر باعث کاهش سطح کلی کلسترول خون می شود. سیر همچنین میزان کلسترول بد یا چربی بد خون یعنی ال دی ال را هم پایین می آورد.
بر اساس یافته های علمی، سیر اثرات گشاد کنندگی عروق دارد و به همین خاطر می تواند فشار خون را کاهش دهد (همین گشادی عروق در افراد مستعد می تواند باعث بروز سردرد شود). اما میزان تاثیر آن در موارد افزایش ناگهانی فشار خون چندان زیاد نیست و حدود نیم تا ۱ سانتی متر جیوه فشار را کاهش می دهد. مصرف روزی نصف استکان از عصارهٔ سیر و لیمو ترش، تاثیر بسیار زیادی در رفع گرفتگی رگ ها خواهد داشت.
شواهدی در دست است که مصرف سیر می تواند در کاهش قند خون هم تاثیر بگذارد.
سیر می تواند گرفتگی عروق را بهبود دهد و بنابراین برای تنگی عروق کرونر می تواند مفید باشد.
سیر به دلیل ترکیبات خاصی که دارد (مانند ماده آلیسین) می تواند در مقابله با عفونتهای باکتریایی و ویروسی مفید باشد و بنابراین مصرف آن در سرماخوردگی توصیه می شود.
سیر باعث کاهش تجمع پلاکتی و در نتیجه کاهش انعقاد پذیری خون می شود.
سیر در پیشگیری از بیماری بری بری موثر است (چرا که سطح تیامین خون را بالا می برد.)
بعضی محققین احتمال می دهند که سیر می تواند در بهبود کیفیت زندگی بیماران ایدزی و کاهش عوارض ایدز نقش موثری داشته باشد. البته تحقیقات در این مورد هنوز کافی نیست.
بررسی های آزمایشگاهی روی حیوانات نشان داده که مصرف سیر به همراه رژیم غذایی غنی از پروتئین، میزان تستوسترون (هورمون جنسی مردانه) را در موشهای نر افزایش می دهد.
از سالهای دور تا کنون از سیر برای تصفیه خون استفاده می شده است. سیر حاوی ترکیبات گوگرد است که سیستم ایمنی بدن را تحریک کرده و پتانسیل بالایی در نابودی تومورهای سرطانی دارد.
سیر بعضی از انواع سل ریوی را معالجه می کند مخصوصا وقتی که با شیر ممزوج شود، زیرا در این صورت اثر قابل توجهی در کشتن میکرب کوخ دارد (میکرب سل).
ویتامین c موجود در آن برای درمان بیماری اسکوربوت (نوعی بیماری خونی ناشی از کمبود ویتامین ث) موثر است.
برای افرادی که مبتلا به پرکاری تیرویید هستند، مفید است زیرا که منبع عالی ید است.
نتایج پژوهشی که در سال ۲۰۰۱ انجام شده است نشان می‌دهد افرادی که به طور مرتب سیر می‌خورند سه برابر کمتر از بقیه دچار سرماخوردگی می‌شوند.
اگر در شهرهای با هوای آلوده زندگی می‎کنید روزی یک حبه سیر بخورید. افراد معتاد به سیگار هم همین طور.
وقتی که سیر را به صورت ناشتا میل می‌کنید در واقع بدنتان را سم‌زدایی کرده‌اید. با همین کار ساده تمامی انگل‌ها و کرم‌های موجود در روده را بیرون رانده و سدی در برابر بیماری‌هایی مانند دیابت، فشارخون بالا و برخی از سرطان‌ها ایجاد می‌کنید.
برای مقابله با سنگ کلیه دو قاشق غذاخوری سیر خردشده را در یک چهارم لیتر آب جوش به مدت ۲۰ دقیقه بجوشانید. محلول را صاف کنید و یک فنجان صبح به صورت ناشتا و یک فنجان شب قبل از خواب میل کنید.
برای تسکین دردهای عادت ماهانه در پنج روز اول، ۱ تا ۲ حبه سیر به صورت ناشتا میل کنید. اگر معده‌ی حساسی دارید می‌توانید از مکمل‌های غذایی سیر که به صورت قرص در داروخانه‌ها به فروش می‌رسد استفاده کنید.
سیر تازه از چربی سوزهای قوی است. برای همین سیر باید جزیی از هر برنامه کاهش وزن و رژیم لاغری اصولی باشد.
مصرف بالای سیر می تواند گزش کنه را کاهش دهد.
اگر می‌خواهید در کنار بهره‌مندی از فواید سیر، دچار افت فشار هم نشوید، باید علاوه بر مصرف متعادل و محدود این ماده غذایی، تعداد وعده‌ها و میان‌ وعده‌های غذایی‌تان را بیشتر و حجم آنها را کمتر کنید و سپس سیر را فقط در وعده‌های اصلی بگنجانید.
راه های مقابله با بوی سیر

قبل از مصرف سیر آن را خورد کنید و برای چند دقیقه در کاسه ای از روغن زیتون و لیموترش بگذارید. اگر لیمو ترش تازه در دسترس نباشد، می توان از سرکه استفاده کرد.
قبل از شروع به خوردن سیر و پیاز دهان خود را به عسل آغشته کنید.
حبه های سیر را زیاد نجوید و سریعتر ببلعید.
بوی سیر با جویدن کاهو، جعفری یا خوردن شیر، سیب یا عسل رفع می شود. همچنین گذاشتن مقداری چای خشک در دهان و قورت دادن آن.
عده ای معتقدند که قورت دادن یک حبه سیر درسته و خام در طول روز، باعث بو گرفتن دهان نمی‌شود . ولی باید بدانید که هضم سیر درسته، کمی مشکل‌تر از سیری است که پیش از ورود به دستگاه گوارش، جویده می‌شود اما با این کار هم،‌ بخشی از فواید آن به بدن خواهد رسید. نکته مهم این است که هم مصرف سیر درسته و هم سیر جویده‌شده، باعث آزاد شدن مقداری گاز (که مربوط به ترکیب‌های گوگردی موجود در سیر است)،‌ در بدن می‌شود. این گاز می‌تواند پس از هضم سیر در معده، وارد مری شود و بوی بد دهان را در پی داشته باشد بنابراین ممکن است قورت دادن سیر تاحدی باعث تخفیف بوی نامطلوب آن بشود اما این بو صددرصد از بین نخواهد رفت. دفعات مسواک زدن را بیشتر کنید و از محلول های دهانشویه هم استفاده کنید. البته بخش عمده ای از بوی نامطبوع از طریق دستگاه گوارش وارد بازدم ما می شود و خود محوطه دهان تنها مقصر یک سوم از بوی سیر است.
پس از مسواک سیب بخورید و کمی بیشتر آن بجوید تا بیشتر در محوطه دهان شما بماند.
چای سبز مصرف کنید. البته به جای نوشیدن سعی کنید چای را بمکید تا بیشتر در محوطه دهانتان باشد.
عسل بخورید.
قبل از خواب و پس از مسواک چند قاشق ماست بخورید و ١ دقیقه در دهان خود نگه دارید. باکتری های مفید ماست تا صبح به جنگ بوی بد سیر و پیاز خواهند رفت.
پس از بیدار شدن مجددا مسواک + عسل + ماست را تکرار کنید.
دو دانه قهوه بوداده را بجوید.
با وجود تمام این تدابیر اگر هنوز بوی سیر می دادید از آدامس استفاده کنید.
استفاده از مکملهای غذایی سیر به صورت قرص از داروخانه، به عنوان جانشینی برای مصرف سیر.

عوارض جانبی مصرف سیر
سیر خواص طبی بسیاری دارد، اما باید دقت کرد که مانند هر داروی گیاهی دیگر (و مثل همه داروها) ، سیر هم فایده ها و عوارضی دارد و باید از مصرف بی رویه و نسنجیده آن اجتناب کرد. مصرف سیر خوراکی برای عموم مردم مطمئن و ایمن می باشد. ولی می تواند برای بعضی افراد عوارض جانبی منفی و خطرناکی داشته باشد. این عوارض عموما در مصرف سیر خام بیشتر است. از جمله این عوارض جانبی عبارتند از:
بوی بد دهان
احساس سوزش در دهان
ایجاد علایم حساسیت، بثورات جلدی و خارش
ترش کردن و سوزش معده
نفخ شکم و تولید گاز معده
زیاده روی در مصرف سیر می تواند باعث ایجاد زخم یا خونریزی معده شود.
تهوع و استفراع
اسهال
افت فشار و سرگیجه
خوردن سیر در بعضی افراد می تواند باعث سردرد شود. بنابر این افراد مبتلا به میگرن نباید زیاد از سیر استفاده کنند.
افزایش خطر خونریزی در بدن
افزایش آسم و واکنش های آلرژیکی و حساسیت بدن
مصرف سیر به صورت مستقیم بر روی پوست می تواند باعث آسیب دیدن پوست به شکل سوختگی شود.
استفاده از سیر یا عصاره آن در اطراف چشم و مخاطات می تواند باعث آسیب به چشم و مخاطات شود.
زنان آبستن بهتر است از‎ ‎سیر استفاده نکنند‎. هرچند مصرف سیر در بارداری، زمانیکه در مقادیر درست مصرف شود، عموما بی خطر است، ولی مصرف سیر در مقادیر درمانی، در دوران بارداری خطرناک است.
سیر سبب تغییر مزه شیر مادر و اجتناب کودک از خوردن سیر می شود. بنابراین مصرف آن در شیردهی مجاز نیست.
تداخلات دارویی در مصرف سیر
با توجه به اثرات و عوارض سیر توصیه شده است، کسانی که داروهای زیر را مصرف می کنند حتی الامکان از مصرف سیر خودداری کنند:
بیمارانی که از داروهای ضد انعقاد خون مثل آسپرین استفاده می کنند، باید در مصرف سیر احتیاط کنند، زیرا سیر مانع از انعقاد خون می شود. ‏از این رو افرادی که جراحی می کنند، باید ۷ تا ۱۰ روز پیش از جراحی از خوردن سیر خودداری کنند، زیرا زمان خونریزی را ‏طولانی تر می کند. ‏ مصرف داروهای ضد پلاکت و ضد انعقاد و اصطلاحا رقیق کننده خون مانند وارفارین در کنار مقادیر زیاد سیر توصیه نمی شود.
سیر خام حاوی آنتی بیوتیک طبیعی به نام آلیسین است و باکتری های مقاوم به دارو مانند MRSA و هلیکوباک تر پیلوری که باعث زخم معده و سرطان معده می شود را از بین می برد.
انسولین : مصرف همزمان سیر و انسولین می تواند باعث افت شدید قند خون شود.
داروهای فشار خون: استفاده از سیر در کنار داروهای فشارخون، می تواند تنظیم فشارخون را به هم بریزد.
مصرف سیر با داروی ایزونیازید (Nydrazid, INH)، داروهای درمان اچ ای وی / ایدز و داروی ساکوییناویر (Fortovase, Invirase) ممنوع می باشد.
سیر می تواند تداخلی معمولی با داروهای پیشگیری از بارداری، سیکلوسپورین و داروهایی که توسط کبد تغییر می یابند، داشته باشد.
توجه: هنوز در هیچ یک از منابع علمی و پژوهشهای انجام شده، گزارش نشده است که سیر می تواند جایگزین داروهای اصلی شود. توجه به این نکته به خصوص در بیماران قلبی، فشار خون بالا و دیابتی (بیماری قند) مهم است. چرا که قطع داروهای اصلی آنها یا مصرف داروها در کنار مقادیر زیاد سیر می تواند اثرات مهلکی داشته باشد.
نکات جالب در مورد سیر
سیر یک گیاه از راسته مارچوبه ای ها و تیره نرگسیان و زیر خانواده پیازیان است. مصرف سیر به عنوان فرآورده دارویی و در عین حال یک چاشنی غذایی، سابقه ای به اندازه تاریخ بشر دارد. سیر از ۳۰۰۰ سال پیش تاکنون مصرف دارویی داشته است، اما فواید آن تا زمان حال در حد اعتقاد مردم عادی محدود بود.
مصری های باستان و چینی ها از سیر به عنوان یک آنتی بیوتیک طبیعی استفاده می کردند و حتی کارگران اهرام مصر هم که به بیگاری کشیده می شدند، سهمیه روزانه سیر داشتند. هرودوت اولین شورش کارگری ثبت شده در تاریخ را گزارش کرده است که در آن کارگران معبد خوفو به دلیل قطع جیره سیر روزانه خود، سر به طغیان برداشته اند.

مطلب بعدی را بخوانید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا