خواص مواد غذایی

خواص هل (+ مضرات )

هل از انواع ادویه است که طبع گرم دارد که در بسیاری از انواع چای، قهوه و حتی دسرها مورد استفاده قرار می گیرد. اما آیا تا به حال به فواید بی نظیر هل فکر کرده اید؟ ما در این بخش از خواص مواد غذایی می خواهیم به معرفی خواص هل بپردازیم. اولین فایده هل را می توان به بند آوردن سکسکه ربط داد. هل به خوبی می تواند گرفتگی های معده و روده را نیز بهبود ببخشد.

سم زدایی بدن با هل

با توجه به وجود ویتامین هایی نظیر: نیاسین، B، C و ریبوفلاوین در هل، می توان امیدوار به سم زدایی بدن بود. همچنین از هل بعنوان تصفیه کننده خون هم نام برده می شود.

کاهش افسردگی با هل

در طب آیورودیک، عنوان شده است که برای کم کردن افسردگی از چای هل استفاده شود. هل می تواند سلول های بدن را نیز جوان کند و به همین دلیل است که از آن بعنوان کاهنده افسردگی نام برده می شود.

کاهش عفونت با هل

با توجه به وجود انواع روغن ها در هل که می تواند از رشد قارچ ها و ویروس ها جلوگیری بعمل آورد، توصیه می کنیم که اگر دچار عفونت هستید حتما از هل استفاده کنید.

درمان بوی بد دهان با هل

اگر آفت دهان می زنید و یا دیگر عفونت های دهانی دارید و یا اینکه دهان تان بوی بدی می دهد، توصیه می کنیم که دانه ی هل را بحوید تا این مشکلات تان بهبود یابد.

زیاد کردن اشتها با هل

اگر می خواهید اشتهایتان زیاد شود حتماً از هل در خورشت ها استفاده کنید. در واقع هل را آسیاب کرده و به خورشت بیفزائید. جویدن دانه هل هم می تواند کمک کننده باشد.

درمان عفونت های پوست سر با هل

اگر عفونت پوست سر دارید و یا اینکه به کرات احساس خارش در سر می کنید، از هل که خواص ضدباکتریایی دارد استفاده کنید. همچنین هل می توانید مو ها را تقویت و سبب درخشندگی آن شود.

بهبود مشکل نفخ با هل

دانه هل می تواند سوهاضمه، مشکل آروغ زدن و حتی نفخ را تا حد زیادی کنترل کند. از هل بعنوان بهبود در مشکلات گوراشی یاد می شود.

کنترل فشار خون با هل

افزایش گردش خون یکی از کارهای هل در ریه است. لذا اگر فشار خون بالایی دارید، توصیه می کنیم که حتماً از هل استفاده کنید.

کاهش وزن با هل

با توجه به اینکه در هل مقدار زیادی فیبر وجود دارد می توان امیدوار بود که بعد از مصرف احساس سیری کنید. در نتیجه می توان در دراز مدت کاهش وزن محسوسی را مشاهده کرد. همچنین هل ماده ای دارد که ملاتونین نام دارد که به خوبی کار چربی سوزی را انجام می دهد.

تقویت جنسی با هل

در گذشته از هل بعنوان یکی از تقویت کننده جنسی استفاده می شده است. اگر از اختلال نعوظ نیز رنج می برید می توانید از هل استفاده کنید.

رفع سرماخورگی با هل

وجود ویتامین سی به قدر کفایت در این ماده برای رفع گلودرد و سرماخوردگی بسیار مفید می باشد.

مضرات هل

  • افرادی که طبع گرم دارند، سعی کنند که زیاد از هل استفاده نکنند.
  • کسانی که از یبوست رنج می برند، کمتر از هل استفاده کنند.
  • اگر زخم معده دارید در استفاده کردن از هل زیاده روی نکنید.
  • استفاده بی رویه از هل سبب ایجاد تپش قلب می شود.
  • هل برای خانم های باردار، و افرادی که بیماری سوزاک و عفونت های ادراری دارند مفید نیست.
  • اگر از بیماری ورم پروستات رنج می برید، کمتر از هل استفاده کنید.
0/5 (0 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا