سفر و گردشگری

راهنمای شکم‌گردی در استرالیا

در برنامه Food safari، “مایووا اومارا” به همه دنیا نشان داد که هر فرهنگ غذایی را می‌توان در استرالیا پیدا کرد. پس وقتی غذاهای استرالیا را می‌خواهید امتحان کنید به این نکته دقت داشته باشید که شاید این غذای استرالیایی از فرهنگ دیگر کشورها آمده باشد اما کانگورو بریان‌شده قطعا برای خودشان است.

در استرالیا انتظار چه جور غذاهایی را باید داشته باشیم؟​​​

باید گفت انتظار همه‌جور غذا را داشته باشید! از ایرانی، تایلندی، مدیترانه‌ای بگیرید تا غذاهای اروپایی. در این کشور حتی می‌شود کله‌ و پاچه هم پیدا کرد اما اگر می‌خواهید غذاهای استرالیا را بخورید به شما گوشت کانگورو، همبرگر با لبو و … را پیشنهاد می‌کنیم. غذایی مثل گوشت کروکودیل هم در رستوران‌های استرالیا پیدا می‌شود ولی همه پسند نیست و شاید نخواهید آن را امتحان کنید.

بفرمایید صبحانه‌ی استرالیایی!

صبحانه استرالیایی

صبحانه در استرالیا، سبک و سنگین دارد. اگر بخواهید صبحانه را سَبُک بخورید، باید انتظار نان تست، یک کاسه کورن‌فلکس و قهوه را داشته باشید. اگر صبحانه را سنگین بخورید و به قول محلی‌ها صبحانه آزی (Ausi breakfast) بخواهید، باید انتظار چیزی شبیه به صبحانه انگلیسی داشته باشید. قارچ و گوجه‌فرنگی سرخ‌شده، نیمرو، خوراک لوبیا، سوسیس و بیکن بخشی از این صبحانه هوس‌انگیز است. برای خوردن یک صبحانه خوب به کافه Joe Black سیدنی بروید. در گوشه‌ای میزی وجود دارد که می‌توانید روزنامه‌های صبح را از آن‌جا برداشته و هنگام صرف صبحانه آن‌ها را بخوانید.

کافه جو بلک سیدنینشان این کافه سیبیل است. وقتی در هایدپارک سیدنی هستید و به دنبال یک کافه خوب می‌گردید به جو بلک بروید.

به کدام کافه‌ها و رستوران‌های استرالیا سر بزنم؟

غذاهای استرالیایی

◊ بَره گریل شده (Lamb roast)
غذای ملی استرالیا “بَره گریل شده” است. برای خوردن این غذای خوشمزه به رستوران William blue بروید. عاشقان به غذا به این رستوران می‌روند تا رویای خودشان را برای سرآشپز حرفه‌ای شدن، دنبال کنند، چون این رستوران یک مدرسه آشپزی نیز هست. غذاهای اینجا با دقت خاصی پخته می‌شوند و تقریبا گران هستند.

بره گریل شده رستوران william blueاین رستوران برنده “انتخاب گردشگران” سال 2017 در سایت تریپ‌ادوایزر است.

برای پیش‌غذا، غذای اصلی و دسر در حدود 43 دلار برای هرنفر باید بپردازید. سالاد لیونیز این رستوران در بین گردشگران بسیار معروف است و برای خوردن آن باید 7 دلار بدهید که ماده اصلی این سالاد، تخم‌مرغ و کنجد است.

◊ پای گوشت (Meat pie)
پای گوشت
بین گردشکران طرفداران زیادی دارد چون می‌توانید آن را در دکه‌های غذاهای خیابانی هم پیدا کنید. نسخه اصلی پای گوشت استرالیایی، از گوشت چرخ‎کرده و سس گوجه‌فرنگی درست شده است اما امروزه می‌توانید با پوره سیب‌زمینی و پوره نخودفرنگی هم آن را پیدا کنید.

پای گوشت استرالیاییاین کافه پای‌های خود را با سالاد سرو می‌کند

در سیدنی می‌توانید به The Pie Tin بروید که انواع پای‌های خوشمزه را دارد، از نوع دسری با میوه تا میان‌وعده‌ای با گوشت و سبزیجات. The Pie Tin بسیار شلوغ است و سرویسی که به شما می‌دهند شاید کند و آرام باشد و قیمت‌ها هم کمی گران، اما ارزش امتحان کردن را دارد.

◊ همبرگر استرالیایی
حتما می‌گویید همبرگرهای استرالیایی چه فرقی با جاهای دیگر دارد؟ راستش را یخواهیم بگوییم، پایه همبرگرهای استرالیایی مانند هر ساندویچ همبرگر دیگر است اما وقتی حلقه‌های آناناس و چغندر (لبو) و تخم‌مرغ نیمرو را به ساندویچ خود اضافه می‌کنیم طعمش استرالیایی می‌شود.

همبرگر استرالیاییآناناس و چغندر طعم شیرینی به همبرگر می‌دهند. از سس‌های خوشمزه امتحان کنید

Red Chilli Burger Bar در شهر پرث استرالیا جایی کوچک است که محلی‌ها برای خوردن یک همبرگر استرالیایی خوشمزه با سیب‌زمینی سرخ‌کرده به آن‌جا می‌روند. به گفته کاربران تریپ ادوایزر غذاهای این رستوران بسیار تازه و خوشمزه است.

◊ سوپ کدوتنبل (Pumpkin soup)
این سوپ که به نوعی غذای استرالیایی به حساب می‌آید، در سراسر جهان طرفداران خاصی پیدا کرده است. طعم شیرینش با طعم کمی تند جعفری و پیاز که مخلوط شود، خوشمزه‌تر هم خواهد شد. برای خوردن این سوپ پیشنهاد می‌کنیم به Sweet Pumpkin Soup در سیدنی بروید که نام کافه‌اش هم از نام این سوپ گرفته شده است.

سوپ کدو تنبلدر سوپ کدو تنبل از خامه هم استفاده می‌کنند. این سوپ به‌صورت سرد و گرم سرو می‌شود.

◊ پاولووا (Pavlova)
برخی از استرالیایی‌ها باور دارند که ریشه پاولووا با این‌که نامش از بالرین روسی، آنا پاولووا آمده است، برای استرالیا و نیوزلند است. استرالیایی باشد یا نباشد باید آن را خورد. شکل امروزی‌اش در آمریکا کامل شد و حالا طرفداران زیادی در سراسر دنیا دارد.

کیک پاولووامی‌توانید به خمیر پاولووا خود رنگ خوراکی بزنید تا شیرینی‌تان رنگی رنگی شود.

این کیک یا شیرینی خوشمزه سطح ترد و خشکی دارد اما درونش نرم و خوشمزه است. معمولا روی آن خامه و میوه‌های ترش مانند بلوبری، تمشک و زغال‌اخته می‌ریزند. در نهایت پودر قند زیبایی جذابی به آن‌ می‌بخشد تا طعم ترش و شیرین در دهان‌تان طوفان به پا کنند.

◊ بیسکوییت آنزاک (Anzac biscuit)
بیسکوییت آنزاک برپایه جو و غلات است. شاید اسم این بیسکوییت خوشمزه از سربازانی که جان خود را در جنگ گالیپولی فدا کردند، آمده باشد یا شاید ریشه دیگری داشته باشد اما این بیسکوییت را در هر سوپرمارکتی پیدا خواهید کرد.

بیسکوییت آنزاک anzacاگر شهد توت یا شهدهای دیگر را به مواد اولیه‌مان اضافه کنیم این شیرینی خوشمزه‌تر می‌شود

برای خوردن یک آنزاک خوب به شعبه‌های Muffin break بروید. این کافه زنجیره‌ای در سراسر شهر پرث و سیدنی شعبه‌های بسیاری دارد و می‌توانید یک قهوه هم سفارش دهید. این کافه برای صبحانه و ناهار هم غذاهای خوشمزه دارد و انتخاب‌های زیادی خواهید داشت.

رستوران‌های ایرانی در استرالیا کجاست؟

◊ آشپزخانه ایرانی دین دین
این رستوران ایرانی در شهر سیدنی قرار دارد. برای خوردن کباب برگ و کوبیده با پلوی زعفرانی خوشمزه به این رستوران بروید. بشقاب مخلوط آن‌ها 31 دلار و میرزاقاسمی 6 دلار قیمت دارد. حتما بعد از شام یا ناهارتان، برای دسر بستنی سنتی زعفرانی سفارش دهید یا چای نبات را امتحان کنید تا وعده غذایی‌تان را با شیرینی تمام کنید.

 آشپزخانه ایرانی دین دینعکس غذاهای خوشمزه ایرانی  روی شیشه‌های مغازه نقش بسته‌اند تا دهان شما را آب بیاندازند

◊ رستوران جوان
شاید باورتان نشود، صاحب اینجا که نامش علی است می‌توانید به 11 زبان صحبت کند. وقتی به رستوران جوان می‌روید باقالی‌پلو و ماهیچه‌اش را سفارش دهید. این رستوران حدود 30 نفر گنجایش دارد و جو آرام و خوبی اینجا ساکن است. جوان گاهی شلوغ می‌شود و شاید صدای زیاد اذیت‌تان کند اما از رفتن به اینجا پشیمان نخواهید شد.

یاقالی پلو با ماهیچه در استرالیاکباب‌های رستوران با سبزی خوردن سرو می‌شوند

آدرس کافه‌ها و رستوران‌های استرالیا
در نقشه‌ی زیر جای کافه‌ها و رستوران‌هایی که معرفی کرده‌ایم، آورده‌ایم. کافی‌ست که روی هرکدام از آیکون‌ها کلیک کنید تا اطلاعات و عکس‌های مرتبط با هر کافه یا رستوران را ببینید.

غذاهای خیابانی استرالیا را کجا بخوریم؟

باراموندی (Barramundi)
باراموندی همان فیش‌اندچیپس انگلیسی‌هاست اما نوع استرالیایی‌اش. این غذای خیابانی محبوب، بیشتر در ساحل‌های استرالیا به فروش می‌رسد. ماهی تازه را از آب می‌گیرند و در خمیر می‌زنند، بعد از آن در روغن داغ سرخش می‌کنند. خوشمزه و سریع!

باراموندی و سیب‌رمینیباراموندی نام یک نوع ماهی است

Vegemite و تست
اگر به مارمالاد و مربا علاقه دارید، Vegemite را دوست خواهید داشت. استرالیایی‌ها Vegemite را بسیار دوست دارند. این فرآورده از باقی‌مانده مخمر جو درست می‌شود.

وجیمایت استرالیاییvegimite را شاید همه دوست نداشته باشند و طعمش سلیقه‌ای است

اصلیت این محصول برای ملبورن است اما امروزه در سراسر استرالیا می‌توانید آن را پیدا کنید. نان تست را بردارید و رویش Vegemite بزنید و سپس در تُستر یا مایکروویو بگذارید تا تُرد شود.

0/5 (0 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن