سفر و گردشگری

راهنمای شکم‌گردی در فرانسه

<div class=”details-content clearfix” data-spy=”scroll” data-target=”#anchor-menu” data-offset=”0″>

فرانسوی‌ها ضرب‌المثلی دارند که می‌گوید: «اگه بهم بگی چی می‌خوری، بهت می‌گم چه‌جور آدمی هستی». این ضرب‌المثل نشان می‌دهد فرانسوی‌ها چقدر به غذاهایی که می‌خورند اهمیت می‌دهند. غذاهای فرانسوی و رستوران‌های فرانسه که در ادامه معرفی می‌شوند، شاید به شما برای خوردن غذاهای خوشمزه در این کشور کمک کند.

صبحانه فرانسوی

بفرمائید صبحانه فرانسوی!

اولین چیزی که در یک صبحانه فرانسوی نظر شما را جلب می‌کند، احتمالا نان است. فرانسوی‌ها اغلب نان باگت مصرف می‌کنند؛ فرانسوی‌های اصیل نان باگت مورد نیازشان را از سوپرمارکت نمی‌خرند بلکه آن را از نانوایی تهیه می‌کنند. برای انتخاب باگت شما دو گزینه پیش رو دارید: باگت معمولی و باگت سنتی. تفاوت اصلی باگت معمولی و سنتی آن است که در ترکیب باگت سنتی افزودنی وجود ندارد و هیچ وقت منجمد نمی‌شود.
دومین عنصر صبحانه فرانسوی، مرباست. انواع مختلف مربا را می‌توانید در فرانسه امتحان کنید؛ مربای توت فرنگی، توت قرمز، هلو، نارنج، ریواس و انجیر، ازجمله گزینه‌های شما هستند. کره از دیگر اجزای صبحانه فرانسویست؛ باتوجه به ذائقه‌تان می‌توانید کره شور و شیرین، را انتخاب کنید.
بسیاری از فرانسوی‌ها نمی‌توانند روز خود را بدون خوردن قهوه شروع کنند؛ قهوه یا چای، از دیگر اجزای صبحانه فرانسویست. برخلاف انگلیسی‌ها که چای خود را با شکر، شیر یا چیزی ترش می‌خورند، فرانسوی‌ها ترجیح می‌دهند داخل چای چیزی نریزند.
دیدن شیرینی روی میز صبحانه فرانسوی چیز عجیبی نیست؛ کرواسان (Croissant) که نوعی شیرینی هلالی‌شکل است و نان شکلاتی، دو شیرینی محبوب فرانسوی‌ها برای صبحانه‌اند.

به کدام رستوران‌های پاریس سر بزنم؟

رستوران لاخکن (L’Arcane)
برای خوردن یک غذا با تزیین زیبا و البته گران‌قیمت در پاریس، می‌توانید به رستوران لاخکن بروید. میزهای کرمی‌رنگ دونفره و صندلی‌های شکلاتی راحت، نظر شما را هنگام ورود به این رستوران کوچک جلب می‌کند. سمت خیابان این رستوران نمایی شیشه‌ای دارد و با رزرو میزهای پشت این نما، می‌توانید از منظره خیابان لذت ببرید.

باس دریایی و صدف
باس دریایی (نوعی ماهی خاردار) و صدف این رستوران، از غذاهای فرانسه است که ترشح بزاق شما را چند برابر می‌کند.

در این رستوران غذاها در 3، 4 یا 5 کورس برای شما سرو می‌شود و می‌توانید یکی از این موارد را انتخاب کنید. قیمت سرویس 3 کورسه سورپرایزی 66 یوروست که با نوشیدنی 90 یورو برای شما تمام می‌شود. منوی اکتشافی که در 4 کورس سرو می‌شود، 84 یورو قیمت دارد و برای داشتن نوشیدنی، مجموعا باید 116 یورو بپردازید. با پرداخت 105 یورو می‌توانید از سرویس 5 کورسه این رستوران لذت ببرید که با نوشیدنی، قیمت آن 146 یورو می‌شود.
در رستوران L’Arcane می‌توانید غذای فرانسوی و اروپایی سفارش دهید. گیاه‌خواران نیز مشکلی در این رستوران ندارند و می‌توانند غذای مخصوص خود را سفارش دهند.

رستوران مومی (Mumi)
این رستوران نیز همچون L’Arcane، از رستوران‌های لوکس پاریس است. نام این رستوران مخفف Museum Mile است؛ یک مایل از خیابان پنجم نیویورک که موزه‌های زیادی را در خود جا داده است. رستوران مومی که در منطقه 1 شهر پاریس قرار دارد، تنها چند قدم با موزه لوور فاصله دارد. نهار رستوران مومی در دو منو ارائه می‌شود: منوی 2 کورسه که قیمت آن 29 یوروست و منوی 3 کورسه که قیمتش 35 یوروست. غذاهای منوهای این رستوران با توجه به مواد اولیه‌ای که در بازار وجود دارد، تغییر می‌کند.
شام رستوران نیز در دو منوی 4 کورسه و 6 کورسه ارائه می‌شود؛ قیمت منوی 4 کورسه 48 یورو و قیمت منوی 6 کورسه، 66 یوروست.

بستنی واسابی
از دسرهای خوشمزه رستوران Mumi، بستنی واسابی است. واسابی نوعی ترب ژاپنیست که می‌توانید در تعدادی از رستوران‌های فرانسه امتحان کنید.

علاوه‌بر غذای فوق‌العاده، دکور کتابخانه‌ای و چوبی این رستوران، از جذابیت‌های آن است. لیوان‌های مخصوص نوشیدنی و شیشه‌های مواد غذایی، دکور این رستوران را بسیار دیدنی کرده است.
مایا، از مشتریان رستوران مومی در مورد این رستوران نوشته: «رستوران مومی فوق‌العاده بود! غذا مثل یه اثر هنری بود و مزه‌ش قابل توصیف نیست، چون‌که خیلی جالب و غافلگیرکننده بود.»

رستوران لز اپوتخو دُ پیگل (Les Apotres de Pigalle)
این رستوران در میان بیش از 15هزار رستوران ثبت‌شده شهر پاریس در سایت تریپ ادوایزر، درحال‌حاضر در رده‌ی سوم قرار دارد. لز اپوتخو د پیگل از نظر قیمت، جزو رستوران‌های متوسط شهر پاریس است و با قیمتی معقول می‌توانید غذای مورد نظرتان را در این رستوران بخورید.
برای خوردن غذاهای آمریکای جنوبی و اروپایی می‌توانید به این رستوران بروید؛ انواع نوشیدنی‌های مختلف را نیز در این‌جا پیدا خواهید کرد. میزهای بشکه‌مانند این رستوران که برای خوردن نوشیدنی و غذا می‌توان دور آن نشست، از چیزهایی است که این‌جا را از سایر رستوران‌های پاریس متمایز می‌کند.

گوآکاموله
گوآکاموله که سسی مکزیکیست؛ تند و تیز! مثل اکثر سس‌های مکزیک 

این رستوران که در منطقه پیگل (Pigalle) پاریس قرار دارد، در سال 2016 افتتاح شده. لز اپوتخو د پیگل توسط سه برادر عاشق غذا اداره می‌شود که پس از تجارب مختلف آشپزی در سراسر دنیا، این تجارب را در پختن غذاهایشان در پاریس به‌کار گرفته‌اند.
سینه اردک این رستوران به‌همراه میوه‌های روز، 10 یورو قیمت دارد و از غذاهای خوشمزه آن است. برای رفتن به این رستوران می‌توانید از قبل رزرو انجام دهید گرچه بدون رزرو هم ممکن است بتوانید میزی برای نشستن پیدا کنید.

رستوران لا ژاکوبین (La Jacobine)
کانفیت اردک از آن غذاهایی است که در سفر به فرانسه نباید از دست داد؛ برای پخت این غذا، اردک را در چربی خود می‌پزند. کانفیت اردک در سراسر فرانسه پخته می‌شود اما ریشه آن به منطقه گسکونی (Gascony) برمی‌گردد.
رستوران لا ژاکوبین پاریس جایی است که می‌توانید در آن، یکی از بهترین کانفیت‌های اردک این شهر را بخورید. لا ژاکوبین از نظر قیمت از رستوران‌های متوسط پاریس است و برای خوردن کانفیت اردک آن باید 19 یورو بپردازید. کاربران در سایت فوراسکوئر به این رستوران امتیاز 8.8 داده‌اند.

کانفیت اردک
در گسکونی از تمام قطعات یک اردک برای پخت غذا استفاده می‌شود. مثلا با گردن اردک سوپ می‌پزند.

ترکیب رنگ زرد دیوارها و صندلی‌های سورمه‌ای این رستوران، زیبایی خاصی به آن داده است. تابلوهای نقاشی روی دیوارها، دیگر چیزی است که توجه شما را در این رستوران جلب می‌کند.
La Jacobine نیز مانند بسیاری از رستوران‌های فرانسه، محیط کوچکی دارد و در صورت رزرو نکردن میز، شاید میز خالی برای نشستن در دسترس نباشد. غذاهای فرانسوی و اروپایی، گزینه‌های شما در این رستوران‌اند.

رستوران آرگنا (Argana)
دوست دارید در پاریس غذای مراکشی بخورید؟ رستوران آرگنا جای خوبی برای این کار است. در این رستوران می‌توانید غذاهای مراکشی و مدیترانه‌ای را با قیمت پایین امتحان کنید.
آرگنا که به‌صورت خانوادگی اداره می‌شود، محیطی دوستانه دارد. مجدی و فاطمه، زن و شوهری که این رستوران را اداره می‌کنند، پس از ورود شما نهایت تلاششان را می‌کنند تا آمدن شما را به خانه‌شان خوشامد بگویند. آماندا که از مشتریان این رستوران است، می‌گوید مجدی رفتاری دوستانه دارد و در شبی که رستوران مشتریان زیادی نداشت، ساعات‌ها با او و دوستش راجع‌به غذاهای مراکشی، زندگی در پاریس و خانه‌اش در مصر صحبت کرده است.

تاجین
نمایی از ظرف‌های طاجین رستوران Argana

منوی این رستوران غذاهای زیادی ندارد اما غذاهای ارائه‌شده بسیار خوشمزه‌اند. کوسکوس سلطنتی این رستوران با قیمت 15.9 یورو، گران‌ترین غذای آرگنا است. کوسکوس یا بلغور عربی در کشورهای عربی و شمال آفریقا غذایی پرطرفدار است. برخی از غذاهای این رستوران در طاجین (نوعی ظرف سفالی یا سرامیکی) سرو می‌شود که زیبایی خاصی دارد.

به کدام کافه‌های پاریس سر بزنم؟

کافه دو لا په (de la Paix)
دو لا په، کافه‌ای معروف در منطقه 9 پاریس است. پس از ورود به این کافه که در سال 1862 ساخته شده است، فکر می‌کنید وارد یک موزه شده‌اید. این کافه در طبقه همکف هتل InterContinental Paris Le Grand Hotel قرار دارد.
نشستن در کافه‌ای که بزرگان ادبیات فرانسه مثل گی دو موپاسان و امیل زولا روزی در آن نشسته‌اند، لذت خاصی دارد. داستان شعر “The Absinthe Drinkers” سروده رابرت ویلیام سروایس، نیز در این کافه می‌گذرد.

کافه دو لاپه
کافه دو لا په بخش بسیار کوچکی از تاریخ پاریس است.

دو لا په کافه‌ی ارزانی نیست؛ قیمت پای شکلاتی این کافه 15 یوروست و برای خوردن قهوه هم باید 6.5 یورو بپردازید.
مثل خیلی از کافه‌های پاریس، کافه دو لاپه تعدادی از میز و صندلی‌های خود را در جلوی ساختمان قرار داده که اگر هوا خوب بود می‌توانید روی این صندلی‌ها بنشینید و از سفارشتان لذت ببرید.

کافه لو سلکت مونپاقناس (Le Select Montparnasse)
لو سلکت مونپاقناس از بهترین کافه-براسری‌های کلاسیک پاریس است که در منطقه مون‌پاقناس قرار دارد. از دلایل معروف شدن این کافه، لیست بلندبالای مشتریان سرشناس سابق آن هستند؛ هنری میلر، همینگوی، پیکاسو و اسکات فیتزجرالد، همگی از مشتریان این کافه بوده‌اند.

چیزکیک
چیزکیک Le Select Montparnasse را از دست ندهید!

قیمت‌ها در این کافه متوسط است؛ به‌عنوان مثال برای کاپوچینو باید 6.3 یورو بپردازید؛ قیمت کافه ایرلندی این کافه نیز 13.9 یوروست.

رستورا‌ن‌ها و کافه‌های فرانسه
در نقشه‌ی زیر جای رستوران‌ها و کافه‌هایی که معرفی شده را مشخص کرده‌ایم؛ کافی‌ست که روی هر کدام از آیکون‌ها کلیک کنید تا اطلاعات مرتبط با هر کافه یا رستوران را ببینید.

رستوران‌های ایرانی در پاریس کجاست؟

رستوران های ایرانی پاریس

رستوران اَ-تَبل (A-Table)
صاحبان رستوران ا-تبل پاریس درباره خود می‌گویند: «ما دو دوست دوران بچگی، عاشق آشپزی و کمی هم ماجراجو هستیم. به جای بازنشستگی برآن شدیم این رستوران را باز کنیم تا خوراک کشورمان را به مردم کشوری که در آن زندگی می کنیم (فرانسه) نشان دهیم.»
ماست و خیار، ماست موسیر، ترشی، سبزی خوردن، سالادی شیرازی و انواع آش، ازجمله پیش‌غذاهای این رستوران هستند. ته‌چین، کوبیده، قرمه سبزی، زرشک پلو با مرغ، شیرین پلو، فسنجان و … نیز به‌عنوان وعده اصلی سرو می‌شوند. بستنی، فالوده، باقلوا، شله زرد و نان خامه‌ای نیز تنها بخشی از دسرهای رستوران هستند.

رستوران اس تیبل

یکی از دیوارهای رستوران A-Table

روی یکی از دیوارهای این رستوران تابلوهایی آویزان است که عکس‌هایی از مردم ایران روی آن‌ها چاپ شده و حال و هوای ایران را به مشتریان منتقل می‌کند. روی دیوار دیگری از رستوران، رباعی «گویند کسان بهشت با حور خوش است/ من میگویم که آب انگور خوش است/ این نقد بگیر و دست از آن نسیه بدار/ کاواز دهل شنیدن از دور خوش است» از خیام، خودنمایی می‌کند.
غذاهای این رستوران به‌صورت بوفه باز ارائه می‌شوند. قیمت ناهار این رستوران از سه‌شنبه تا جمعه 13 یورو و در دیگر روزها، 17.5 یوروست. برای خوردن شام در همه ایام هفته باید 17.5 یورو پرداخت کنید.

رستوران پرشیانا (Perchiana Food)
مالک رستوران پرشیانا برای تزئین رستوران از فرش، گلیم و صنایع دستی ایرانی استفاده کرده است. چیز جالب دیگر در مورد این رستوران، وجود سازهای مختلف در گوشه‌وکنار آن است.
در این رستوران می‌توانید قیمه بادمجان و قورمه سبزی را با قیمت 13.9 یورو امتحان کنید. قیمت جوجه کباب رستوران 14.5 یوروست و برای خوردن کوبیده هم باید 14.9 یورو بپردازید. قبل از غذا یا همراه با آن می‌توانید سالاد شیرازی، ماست موسیر یا ماست‌وخیار بخورید؛ قیمت هر کدام، 4.5 یوروست.

جوجه کباب

جوجه از آن چیزهایی است که در پاریس نیز نباید از دست داد.

زینب، از مشتریان این رستوران در مورد آن می‌گوید: «پیدا کردن رستوران آسون و غذاش شگفت‌انگیز بود. جوجه و کباب رستوران ترد و باکیفیت بودند. من از مخلفات غذا که ماست خونگی و ترشی بود خیلی لذت بردم. صاحب رستوران اونقدر خوش‌برخورد و دست‌ودل‌باز بود که احساس کردیم توی خونه‌ی خودمونیم. این رستوران رو به هر کسی که دنبال غذای ایرانی و لحظاتی فراموش‌نشدنی در پاریسه، توصیه می‌کنم.»

رستورا‌ن‌ها و کافه‌های ایرانی پاریس
در نقشه‌ی زیر جای رستوران‌ها و کافه‌هایی که معرفی شده را مشخص کرده‌ایم؛ کافی‌ست که روی هر کدام از آیکون‌ها کلیک کنید تا اطلاعات مرتبط با هر کافه یا رستوران را ببینید.

غذاهای خیابانی فرانسه را کجا بخوریم؟

ساندویچ کره ژامبون (Jambon Beurre)
ساندویچ کره ژامبون فرانسوی چیزی بیشتر از یک ساندویچ ژامبون و کره ساده است؛ برای تهیه این ساندویچ از باگت کلاسیک فرانسوی، کره باکیفیت فرانسوی و ژامبون اعلای این کشور استفاده می‌شود. فرانسوی‌ها معمولا این ساندویچ را ساندویچی مخصوص پیک‌نیک، ناهار و غذای خیابانی به‌حساب می‌آورند.

ساندویچ کره ژامبون
روزانه در فرانسه بیش از 3 میلیون ساندویچ کره ژامبون فروخته می‌شود.

برای خوردن یک ساندویچ کره ژامبون خوشمزه در پاریس، می‌توانید سری به رستوران La Fontaine de Belleville بزنید. اگر بخواهید ساندویچ‌تان را در داخل رستوران با سالاد بخورید، باید 6.5 یورو بپردازید؛ البته می‌توانید ساندویچ را بدون سالاد تحویل بگیرید و آن را هر جا که دوست داشتید بخورید؛ دراین‌صورت باید 4.9 یورو بپردازید.

کرپ فرانسوی (French Crepes)
در همه جای فرانسه می‌توانید کرپ پیدا کنید؛ کمتر جایی در این کشور وجود دارد که این پنکیک نازک را نتوانید در آن پیدا کنید. آرد گندم، تخم‌مرغ و شیر، از مواد تشکیل‌دهنده این پنکیک‌اند.

کرپ فرانسوی
برخی از غذاهای فرانسه ریشه خاصی دارند؛ ریشه کرپ به استان برتانی فرانسه می‌رسد.

رستوران La Crêperie Bretonne پاریس جای خوبی برای خوردن این پنکیک است؛ این رستوران که از سال 1937 فعالیت تاکنون فعالیت می‌کند، به‌صورت خانوادگی اداره می‌شود. انواع کرپ‌ها را در این رستوران پیدا خواهید کرد.

0/5 (0 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن