سفر و گردشگری

راهنمای شکم‌گردی در مکزیک

<div class=”details-content clearfix” data-spy=”scroll” data-target=”#anchor-menu” data-offset=”0″>

غذاهای مکزیکی آنقدر به تندی معروفند که بعضی وقت‌ها برای توصیف غذاهای دیگر هم استفاده‌شان می‌کنیم. مثلا به جای جمله‌ی «فلان غذا خیلی تنده!» از «مثل غذای مکزیکی می‌مونه!» استفاده می‌کنیم. خلاصه همه‌ی ما در این مورد اتفاق نظر داریم که غذاهای مکزیکی تند هستند و آتیشی. اما واقعا همینطور است؟ اگر بخت یارمان بود و برنامه‌ سفرمان به مکزیک حتمی شد، آیا از ترس سوختگی دهان و مری گرسنه می‌مانیم یا می‌توانیم غذای خوشمزه‌ای پیدا کنیم؟

به کدام رستوران‌ و کافه‌های مکزیک سر بزنم؟

1.رستوران El Balcon de Zocalo 
در فاصله‌ی نیم مایلی از میدان Zocalo و کلیسای جامع شهر مکزیکوسیتی، رستوران El Balcon del Zocalo قرار گرفته که بهترین چشم‌انداز یا view را به شهر دارد. وقتی در صفحه‌ی تریپ ادوایزر این رستوران مشغول خواندن نظرات کاربران بودم، هیچ‌کسی را پیدا نکردم که از اینجا ناراضی باشد. El Balcon در دسته‌ی رستوران‌های شیک و گران شهر مکزیکوسیتی معرفی می‌شود و خیلی‌ها به خاطر داشتن تجربه‌ای متفاوت و خوشمزه به اینجا می‌روند.

zocalo squareاگر تصمیم گرفتید که غذاهای این رستوران را امتحان کنید و از دیدن این چشم‌انداز شهر لذت ببرید، از قبل میز رزرو کنید.

غذاهای El Balcon de Zocalo 

این عکس، دیدِ کلی از غذاهای El Balcon de Zocalo را به شما می‌دهد. 

2. Sonora Grill
وقتی دنبال بهترین استیک مکزیکوسیتی باشید، بدون شک یکی از جاهای پیشنهادی اهالی شهر Sonora Grill است. استیک‌های آبدار خوشمزه معروف‌ترین و محبوب‌ترین غذای منوی Sonora است. البته اگر طرفدار غذاهای گوشتی هم نباشید، لازانیا و تاکو هم انتخاب‌های خوبی هستند. آرماندو (Armandu) ویتر (Waiter) این رستوران است و تمام تلاشش را می‌کند که مهمانان Sonora بهترین خاطرات را از او و رستوران داشته باشند.

. Sonora Grilاز آنجایی که Sonora Grill به موزه فریدا کالو نزدیک است، پیشنهاد می‌کنیم بعد از دیدن موزه به اینجا بروید.

3.La Casa de Tono
با مکزیکوسیتی‌ها که نشست و برخواست کنید، حتما پیشنهاد می‌کنند که به La Casa هم سر بزنید. اینجا رستورانی ارزان با غذاهایی خوشمزه و محلی است که انواع و اقسام غذاهای محلی مکزیک را دارد. مثلا خیلی‌ها می‌گویند که Pozole را حتما امتحان کنید، غذایی از ذرت ادویه‌دار شده با سوپ گوشت، آواکادو، لیمو و کلم. سایز کوچک Pozole سی و نه پزوی مکزیکی است و ظرف بزرگش 43 پزو. اگر با دوستی به اینجا رفتید و خواستید این غذا را سفارش بدهید، می‌توانید به Waiter بگویید که Pozole را در دو کاسه‌ی جداگانه برای‌تان بیاورد.

La Casa de Tonoوقتی در La Casa de Tono سفارش غذا بدهید…

4.Fonda Margarita
صبح‌تان را با صبحانه‌ی مکزیکی در Fonda شروع کنید: رستورانی شلوغ با سبک آشپزی خانگی که صبحانه‌های مکزیکی سرو می‌کند. این رستوران آنقدر معروف است که در برنامه‌ی آنتونی بوردین فقید هم نشان داده شد. خودِ محلی‌ها پیشنهاد می‌کنند که حدود ساعت 6 یا 7 صبح به اینجا بروید تا در صف نمانید اما تا ساعت 8:30 صبح هم وقت دارید.

fonda margaritaمشتریان fonda ترجیح می‌دهند که Frijoles سفارش بدهند؛ غذایی از لوبیا، چربی گوشت خوک و تخم‌مرغ است.

در هر صورت از آنجایی که ایرانی‌ها علاقه‌ای به امتحان کردن گوشت خوک ندارند می‌توانند از تورتیلا، churros و قهوه برای صبحانه‌شان استفاده کنند.

5.Tacos Los Especiales
مکزیک بروید و تاکو (Taco) نخورید؟ مگر می‌شود؟! از بهترین جاها برای خوردن تاکو Los Especiales است که با 7 پزو می‌توانید مثل فلافل‌فروشی‌های خودمان، نان تاکو را چندین بار از مواد داخلی‌اش پر کنید بدون اینکه پول اضافی بدهید. خوبی این تاکوفروشی نزدیکی‌اش به Zocalo است که برای پیاده‌روی‌های مرکز شهر مکزیکوسیتی کمک‌تان می‌کند.

ورودی مغازه تاکونمایی از ورودی مغازه تاکوفروشی و صف طولانی عاشقان تاکو

6.کافه Avellaneda
کافه‌ای جمع و جور در محله‌ی هنرمندنشین Coyoacan می‌توانید بهترین جا برای شروع کافه‌گردی در مکزیکوسیتی باشد. صاحب این کافه، کارلوس دِلا توره است که تا به حال 2 بار برنده‌ی MExican Breweres Cup شده و قهوه‌هایش حسابی معروف است. پیشنهاد می‌کنیم حتما اسپرسوی سبک قدیمش را امتحان کنید که با لیمو سرو می‌شود.

تاکوفروشی مکزیکوسیتیبا این نحوه‌ی سرویس حق را به من نمی‌دهید که بگویم اینجا شبیه فلافل‌فروشی‌های خودمان است؟ 

غذاهای خیابانی مکزیکوسیتی را کجا بخورم؟

تاکو (Taco)
با تاکو شروع می‌کنیم، از نمادهای غذایی کشور مکزیک که خیلی خوش‌خوراک است و زود آماده می‌شود. این غذای ساندویچ‌گونه برای مکزیکی‌ها آنقدر اهمیت دارد که روز 4 اکتبر را به اسم این غذا نام‌گذاری کردند. برای پیدا کردن تاکو لازم نیست به زحمت بیفتید چون در هر غذاخوری پیدایش می‌کنید. تاکو دستور تهیه‌ی خاصی ندارد و هر شهری از مکزیک یا هر رستورانی تاکوی مخصوص خودش را دارد، تنها عضو ثابتش، نان تورتیلاست که سایر مواد غذایی داخل آن ریخته می‌شود.
taco

خلاصه که در انتخاب تاکو، دست‌تان کاملا باز است و با توجه به ذائقه‌ی غذایی‌تان می‌توانید تاکوی مخصوص خودتان را سفارش بدهید. 

می‌گویند برای اولین‌بار تاکو را کارگران معدن مکزیکی درست کردند. در آن زمان به خاطر نبود وقت و مواد غذایی غنی، آن‌ها هرچه دمِ دست‌شان بود می‌پختند و در نان‌های تورتیلا به صورت ساندویچی می‌پیچیدند. رفته رفته این غذا، به سایر طبقات اجتماعی هم رسید و زنان دستفروش هم آن‌ها را می‌فروختند. گوشت خوک، گوساله، مرغ، سالسا، پیاز، ریحان، کاهو و گوجه از متداول‌ترین مواد غذایی‌ هستند که در تاکو استفاده می‌شوند. تاکوی واقعی خشک و سرد نیست، بلکه نانش کاملا نرم و مواد داخلش گرم است.

Pozole
اگر در فصل سرد به مکزیک رفتید، بهترین غذا برای گرم کردن بدن‌تان Pozole است؛ همان غذایی که برای رستوران La Casa de Tono معرفی‌اش کردیم. خورش پوزول با گوشت مرغ، خوک یا گوساله و ذرت درست می‌شود و در بیشتر رستوران‌های شمال و جنوب مکزیکوسیتی سرو می‌شود. معمولا مثل آبگوشت خودمان ساعت‌ها طول می‌کشد که اصطلاحا بار بیاید و درست شود. ادویه‌های تند، کاهو، پیاز، لیمو و فلفل از طعم‌دهنده‌های اصلی این غذا هستند.
Pozole

می‌گویند در زمان خیلی قدیم، از گوشت انسان‌های قربانی‌شده در مراسم مذهبی برای درست کردن Pozole استفاده می‌کردند.

Tostada
باز هم پای نان تورتیلا وسط است. این بار به جای اینکه تورتیلا را گرم و تازه سرو کنند، آن را سرخ می‌کنند و رویش را با کلی سبزیجات خوش‌عطر، ذرت، لوبیای سرخ‌شده، پنیر و سالسا می‌پوشانند. معمولا توستادا با غذاهای اصلی دیگر سرو می‌شود و بیشتر اوقات حکم غذای «شکم پرُکن» و فست‌فودی را دارد.

tostadaTostada به اسپانیایی یعنی toasted که به خاطر نان تورتیلای سرخ شده‌اش است. 

Elote
برای یک‌بار هم که شده در مدت اقامت‌تان در مکزیک، Elote را حتما امتحان کنید. Elote ذرت درسته‌ای است که با نمک، پودر فلفل، لیمو، کره و خامه طعم‌دار می‌شود و بعد روی آتش گریل می‌شود. بیشتر غذاخوری‌های سیار مکزیکوسیتی Elote می‌فروشند و هرکدام‌شان با توجه به سلیقه‌ای که دارند، مواد طعم‌دار متفاوتی مثل کره، خامه یا سس مایونز به آن اضافه می‌کنند.

eloteبی‌انصافی است اگر بگویم Elote همان بلال خودمان است منتها با کمی لعاب اضافه؟

انچیلادا (Enchilada)
سابقه‌ی این غذا به زمان امپراطوری مایاها برمی‌گردد، البته در گذر زمان تغییراتی هم در مواد اولیه‌اش به وجود آمده اما هنوز به همان سبک و سیاق چندصد سال پیش درست می‌شود. مکزیکی‌ها هرچه که دم‌ دست‌شان باشد از گوشت، غذاهای دریایی، پنیر، لوبیا و سبزیجات را در نان تورتیلای ذرت می‌پیچند و با سس چیلی تند طعم‌دارش می‌کنند و در فر آن را می‌پزند. یک جورهایی انچیلادا شبیه لازانیا است.

Enchiladas

سس چیلی بخش اصلی اینچیلادا است.

Escamoles
موقع سفارش املت یا تاکو، حتما اسم Escamoles هم را می‌شنوید. مثلا از شما می‌پرسند: دوست دارید در املت یا تاکوی سفارشی‌تان، اِسکامولس هم بزنیم؟ جواب‌تان بستگی به این دارد که از امتحان کردن غذاهای جدید استقبال می‌کنید یا نه. چون Escamoles همان لارو مورچه هستند که کلی خاصیت هم دارند و آزتک‌ها عاشق‌شان بودند. اسکامولس غذای مکزیکی از لارو مورچه

خود مکزیکی‌ها به این غذا می‌گویند خاویار گیاهی.

Escamoles معمولا با کره و فلفل تفت داده می‌شوند و در نان تورتیلا یا املت سرو می‌شوند. خلاصه که انتخاب با خودتان است امتحانش کنید یا نه.

در نقشه زیر آدرس رستوران‌های مکزیکوسیتی مکزیک را مشخص کرده‌ایم.

0/5 (0 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا