سفر و گردشگری

راهنمای شکم‌گردی در هلند

خوردنی‌های خوشمزه را می‌شود در هرجایی پیدا کرد فقط کافی‌ست که اهل شکم‌گردی باشید. هلند هم از این قاعده مستثنی نیست. پس پیش به سوی یک شکم‌گردی هیجان‌انگیز در هلند.

به کدام رستوران و کافه‌های هلند سر بزنم؟

◊ رستوران مادر  (Moeders)
داستان این رستوران شاید برای‌تان جالب باشد؛ رستوران مادر در سال 1990 از تمام دوستان و آشنایان خواست تا لیوان، بشقاب، قاشق و چنگالی با خود همراه داشته باشند همه از پیشنهاد این رستوران تعجب کردند، تا اینکه دلیل مادر برای همه فاش شد؛ قاشق‌ها، چنگال‌‌ها و بشقاب‌ها از سال 1990 تا امروز شده بخشی از خاطرات مادر، که روی میز چوبی از آن نگه‌داری می‌شود، باید کمی بگردید تا شاید اثری از لوازم آشپزخانه ایرانی را هم آنجا ببینید.

پشت ساخت این رستوران فکرهای دیگری هم وجود دارد مثلا چرا اسم این رستوران مادر است؟ از روز افتتاحیه تا امروز تمام دیوارهای رستوران پر شده از قاب عکس‌های مادران. حدود 25 هزار قاب عکس از مادران را خواهید دید که لحظه‌های خوب‌شان را در رستوران مادر ثبت کرده‌اند.
از فضای رستوران و داستانش که بگذریم، می‌رسیم به غذاهای خوشمزه و سرویس‌دهی خوبش. پیشنهاد می‌کنیم غذاهای بین‌المللی دنیا را در رستوران مادر هلند تست کنید چون مطمئنا مزه‌ی غذاهایش زیر دندان‌تان می‌ماند.

رستوران مادر هلند

شما هم با مادرتان عکس یادگاری بگیرید و  در این رستوران لحظات خاطره‌انگیزتان را ثبت کنید.

◊ رستوران ویس‌کافه د گلدن هوک (Viscafe de Golden Hoek)
هرجایی که نمی‌شود غذای دریایی خورد! ما به شما می‌گوییم ویس‌کافه بهترین گزینه برای خوردن غذاهای دریایی‌ست و از محبوب‌ترین رستوران‌هایی که خود هلندی‌ها بدجور عاشق آن هستند. پس انتظار هرگونه شلوغی را داشته باشید؛ از دیر آوردن غذا گرفته تا منتظر ماندن در صف‌های طولانیش.
یک هلندی اصیل در این رستوران به شما کیبلینگ (Kibbeling) را پیشنهاد می‌دهد. کیبلینگ از ماهی سفید سرخ‌شده به همراه ادویه‌های مخصوص درست می‌شود. فقط یادتان باشد در رستوران ویس تمام غذاهایش از ماهی درست می‌شود پس فقط عاشقان ماهی به این رستوران بروند.

عصرها مثل یک هلندی به اینجا بیایید و خودتان را به یک غذای دریایی خوشمزه مهمان کنید.

◊ مرکلباخ (Merkelbach)
مرکلباخ شما را به دنیای قصه‌ها می‌برد؛ دنیایی که شاهزادگان سوار بر اسب سفید هستند. حتما می‌پرسید چرا؟ چون به محض ورودتان به رستوران مرکلباخ با باغی روبه‌رو می‌شوید که فقط در دنیای قصه‌ها شاید نظیرش را دیده باشید.
این رستوران در قدیم درشکه‌خانه‌ای بوده که بعدها تبدیل به یکی از رستوران‌های بزرگ هلند شده که مسافران زیادی را به اینجا می‌کشاند.

رستوران مرکلباخ هلند

اهل خوردن غذاهای گیاهی و سالم هستید پس مرکلباخ بهترین گزینه پیش روی شماست.

شاید یکی از دلایلی که مرکلباخ را با دیگر رستوران‌های هلند متفاوت کرده جنبشی‌ست که در برابر غذاهای فست‌فود به راه انداخته. در واقع مرکلباخ مردم را دعوت می‌کند که غذاهای گیاهی و سالم را بخورند. از دیگر غذاهای منوی این رستوران، می‌توان به غذاهای مدیترانه‌ای، فرانسوی، دریایی و اروپایی اشاره کرد.
صبحانه‌های مرکلباخ حرف ندارد و شما بهترین قهوه‌های‌تان را در سفر به هلند در مرکلباخ خواهید خورد. پس حداقل یک روزتان را در رستوران باغ مرکلباخ حتما بگذرانید تا از هر دغدغه‌ای به دور باشید.
◊ رستوران تسکانینی (Toscanini)
رستوران ایتالیایی تسکانینی قدمتی 30 ساله دارد و شما در هلند هم می‌توانید غذاهای ایتالیایی بخورید؛ اما این تصور را بریزید دور که در تسکانینی پیتزا سرو می‌شود. این رستوران غذاهای خوشمزه دیگری مثل آنتی‌پاستو، پریمی، سکندی و دلچی را در منوی رستورانش دارد. کیفیتِ غذاهای خوبش با کارکنان خوش‌برخوردش باعث شده که خیلی از مسافران به این رستوران بیایند.

رستوران تسکانینی هلند

از شیک‌ترین رستوران‌های هلند که غذای ایتالیایی خوبی سرو می‌کند.

◊ رستوران آزمارینو (Azmarino)
رستوران آفریقایی آزمارینو در هلند میزبان شماست. انواع غذاهای آفریقایی در این رستوران سرو می‌شود فقط خوردن غذا در این رستوران یک شرط دارد: غذا خوردن با دست. هر غذایی را که سفارش می‌دهید با نانی به اسم (Enjera) سرو می‌شود تا شما راحت‌تر لقمه‌ی غذای‌تان را بگیرید.
بره سرخ شده‌ آزمارینو که با سیر، پیاز و ادویه‌های محلی ترکیب می‌شود طعم فوق‌العاده‌ای دارد. خیال‌تان را راحت کنیم، که با خوردن یک تکه گوشت بره، مزه‌اش آن‌چنان زیر دندان‌تان می‌رود که مطمئنا هیچ جای دیگری مثلش را نخواهید خورد. فقط یادتان نرود که غذای‌تان را با نوشیدنی‌های محلی این رستوران را هم امتحان کنید.

رستوران آزمارینو هلند

بی‌‌شک پس از سفرتان دل‌تان برای آزمارینو و کباب‌های بره‌اش تنگ می‌شود.

◊ رستوران پیتزا باکرس (Pizza Bakkers)
دوست‌داران پیتزا در هلند به پیتزا باکرس می‌روند. انواع پیتزاها در یک تنور چوبی درست می‌‌شود. بزرگ‌ترین فرقی که شاید پیتزاهای کشورهای دیگر با ایران دارند نوع خمیرش است. در پیتزا باکرس خمیرها بسیار نازک‌اند و رویش پنیر فراوانی می‌ریزند.
نوع پیتزا و مواد تشکیل‌دهنده‌ی آن را شما انتخاب می‌کنید؛ مثلا دوست دارید موزارلا داشته باشد یا سالامی.
اگر بین این همه انتخاب برای پیتزا سر در گم هستید به پیشنهاد ما اعتماد کنید و پیتزا ماه را سفارش دهید. برای خوردن این پیتزا باید حدود 10 یورو بپردازید.

پیتزا باکرس هلند

پیتزایی متفاوت اما خوشمزه بخورید.

◊ کافه Cafe De Klos
هر گوشه‌ی هلند را بگردید کافه‌ای خواهید دید که جوانان دور هم جمع شده‌اند و ساعاتی خوش می‌گذرانند. یکی از مشهور‌ترین کافه‌هایی که حتما خود هلندی‌ها یکبار به آن سر زده‌اند کافه Cafe De Klos است. این کافه در چندین جای شهر شعبه دارد که معروف‌ترین آن روبه‌روی ساختمان دانشگاه‌ قرار دارد.

 کافه Cafe De Klos


اینجا دغدغه‌های‌تان را بریزید دور و حسابی شادی کنید.

De Klos یک سینمای قدیمی بود که امروزه تغییر کاربری داده و به کافه‌‌ای برای دانشجویان تبدیل شده. درباره نوشیدنی‌های این کافه برای‌تان چیزی نمی‌گوییم چون آنقدر نوشیدنی‌های سرد و گرمش مزه خوبی دارد که هرچه بیشتر توضیح دهیم مطمئنا دل‌تان آب می‌شود. دنده کباب‌هایش حرف ندارد پس حتما یک وعده از غذای‌تان را به خوردن دنده کباب این کافه اختصاص دهید.

رستوران ایرانی در هلند کجاست؟

رستوران دربند
هرجایی از دنیا که باشیم باز هم دل‌مان هوس غذاهای ایرانی را می‌کند هلند هم از این قاعده مستثنی نیست؛ پس به رستوران دربند بروید و غذاهای خوشمزه ایرانی را آنجا بخورید.

رستوران دربند هلند

در رستوران دربند خوراک جوجه بخورید.

غذاهای خیابانی هلند را کجا بخوریم؟

 سیب زمینی سرخ کرده
بهترین خوردنی که همه‌ی ما آن را دوست داریم و یک میان وعده عالی برای‌مان محسوب می‌شود سیب‌زمینی سرخ‌کرده است. این سیب‌زمینی را در کشورهای اروپایی با اسم‌های patat یا frites می‌توانید بخرید و نوش‌جان کنید.
سیب‌زمینی‌های هلندی در یک قیف کاغذی با سس فراوان سرو می‌شوند. اما حتما این آن را با سس ساتای یا کچاپ بخورید.

frites

این خوردنی خوشمزه را همه دوست دارند و هر خیابانی می‌توانید آن را بخرید.

استروپ‌وافل (Stroopwafel)
استروپ‌وافل خوشمزه‌ترین شیرینی هلندی شکلی شبیه کلوچه دارد. این وافل‌ها از آرد، شکر قهوه‌ای و تخم‌مرغ درست می‌شوند و با شربتی که قوام آمده ترکیب می‌شوند. استروپ‌وافل شیرینیش زیاد است پس حتما آن را با یک نوشیدنی تلخ میل کنید. اگر مشکل قند‌خون دارید اصلا به سراغ این شیرینی هرچند خوشمزه نروید.
استروپوافل را می‌شود در هر سوپرمارکتی پیدا کرد اما خوشمزه‌ترین و با کیفیت‌ترین آن را می‌توانید در نانوایی لندسکرون (Landskroon Bakery) پیدا کنید.

استروپوافل

عصرانه‌ای که حتما در خانه یک هلندی آن را به همراه یک قهوه پیدا خواهید کرد.

دراپ (drop)
دراپ
 یکی از خوردنی‌های مورد علاقه‌ی هلندی‌هاست که با ترکیبی از شیرین‌بیان درست می‌شود. برای خرید دراپ به سوپرمارکت‌ها بروید و آن را خریداری کنید. دراپ دو طعم شیرین و شور دارد که با توجه به سلیقه‌تان می‌توانید آن را تهیه کنید.

دراپ

خوشمزه‌ای که هلندی‌ها عاشقش هستند، شما هم یکبار آن را امتحان کنید شاید عاشقش شدید.

کاس (Kaas) پنیر خوشمزه‌ترین خوردنی که نه تنها مردم هلند و ایتالیا بلکه خیلی از کشورهای دیگر عاشق آن هستند. تحقیقات نشان داده هر فرد سالیانه حدود 21 کیلوگرم پنیر مصرف می‌کند. در هلند شما انواع و اقسام پنیر را خواهید‌دید که انتخاب را برای‌ شما سخت می‌کند. اما اگر مشخص کنید چه پنیری می‌خواهید مطمئن باشید فروشنده به شما کمک خواهد کرد تا از سردرگمی خلاص شوید. گودا و اِدام (Edam) معروف‌ترین پنیری‌ست که در هلند به وفور یافت می‌شود.

پنیر هلندی

پنیرهایی در هلند خواهید خورد که شاید طعم با حتی اسمش را نشنیده باشید.

پنیر Old Amsterdam از قدیمی‌ترین پنیرهایی‌ست که حتما باید در سفرتان به هلند آن را امتحان کنید.
بهترین پنیرفروشی‌هایی که هلندی‌ها پنیرشان را از آنجا تهیه می‌کند شهرهای آلکمار (Alkmaar) و هورن (Hoorn) است.

رستورا‌ن‌ها و کافه‌های هلند
در نقشه‌ی زیر جای رستوران‌ها و کافه‌هایی که معرفی شده را مشخص کرده‌ایم؛ کافی‌ست که روی هر کدام از آیکون‌ها کلیک کنید تا اطلاعات مرتبط با هر کافه یا رستوران را ببینید.

مطلب بعدی را بخوانید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا