خواص مواد غذایی

شکر قهوه‌ای: تاریخچه و خواص «شکر قهوه ای»

یکی از جایگزین‌های مناسب برای شکر سفید تصفیه‌شده، شکر قهوه‌ای می‌باشد که دارای مواد مغذی بیشتری است.

تاریخچه شکر قهوه‌ای در ایران و جهان

تاریخچه شکر قهوه‌ای تصفیه نشده به اواخر قرن ۱۸ برمی‌گردد. در آن زمان که تولید و مصرف شکر سفید شروع شده بود مردم اروپا و برخی از کشورهای آسیایی به خصوص ایران، شکر ناخالص تولید شده را که اغلب رنگی تیره داشت به عنوان درمان برخی از بیماری‌ها مصرف می‌نمودند. بعدها دانشمندان با آنالیز این ماده دریافتند نه تنها چنین ماده‌ای اثر طبی ندارد بلکه با وجود برخی از میکروارگانیزم‌های مضر در آن غیر قابل مصرف است و باید تصفیه و استفاده گردد.

در این راستا در سال ۱۹۰۰ میلادی یکی از بهترین کتب مربوط به مواد غذائی نوشته شده که در آن چگونگی خصوصیات شکر قهوه ای توضیح داده شده است.

در چند دهه گذشته دانشمندان و قند سازان ماهر توانستند با ترکیبی از شکر تصفیه شده طبیعی و لایه نازکی از ملاس به تولید نوعی شکر قابل مصرف دست یابند که شکر قهوه‌ای نامیده شد. مردم خاورمیانه و آسیا حدود یک دهه‌ی پیش با شکر قهوه‌ای خوراکی که در اروپا تولید گردید آشنا شدند.

شکر قهوه‌ای چیست؟

شکر قهوه‌ای قابل مصرف، از ترکیب ساکارز (شکر تصفیه شده) که با مقادیری معین از ملاس به صورت لایه‌ای نازک بر روی ذرات آن نشسته، تهیه شده است. این فرآورده از نظر تجاری دارای طیف وسیعی از تنوع می‌باشد که شکر قهوه ای شماره‌ی ۱ با رنگ نسبتاً سفید تا شکر قهوه ای شماره ۱۵ (تیره ترین رنگ) با رنگ قهوه‌ای تیره مشخص می‌گردد.

در این بین شماره های ۶ ، ۸  ، ۱۰ و ۱۳ از پر‌مصرف‌ترین انواع آن می‌باشد. این محصول به سبب طبیعت رطوبت‌گیر ملاس آن، مرطوب و معمولا روان است. در اروپا و آمریکا به این نتیجه رسیدند که شکر قهوه‌ای برای شیرینی‌پزی، مربا، کیک و تارت و پای میوه به مراتب بهتر از شکر سفید می‌باشد.

این نوع شکر با وجود مقدار شیرینی مطبوع آن دارای انرژی (کالری) کمتری نسبت به شکر سفید است و طعم کاراملی و بوی آن به لذیذ شدن این فرآورده‌ها می‌افزاید.

شکر قهوه‌ای مصنوعی رژیمی نیست؟

برخی افراد با این تصور که این شکر ارزش تغذیه‌ای و درمانی بالا و کالری کمتری دارد آن را یک شیرین‌کننده مغذی و رژیمی می‌دانند و متاسفانه به وفور در رژیم غذایی مبتلایان به دیابت و افراد با اضافه وزن بالا دیده می‌شود. بیشتر شکرهایی که این روزها با نام شکر قهوه‌ای در بازار عرضه می‌شود، همان شکر سفید تصفیه شده به اضافه مقدار معینی ملاس است یا به عبارتی همان شکر قهوه‌ای مصنوعی.

گرچه ملاس حاوی مقادیری کلسیم، منیزیم، سدیم و پتاسیم است، اما به دلیل آنکه شکر، محصول مضری بوده و نمی‌توان از آن به مقدار زیادی استفاده کرد، این محصول کاربرد تغذیه‌ای و درمانی قابل توجهی ندارد و فقط برای افرادی که سالم هستند و بیماری زمینه‌ای ندارند یک شیرین‌کننده طبیعی محسوب می‌شود و می‌توانند آن را جایگزین شکر سفید کنند.

شکر قهوه‌ای و پوست

اثرات مثبت شکر بر روی پوست غیرقابل انکار است. طوری که در برخی لوازم آرایشی معتبر از شکر قهوه‌ای استفاده می‌کنند. شکر قهوه‌ای باعث کاهش ورم پوست و مرطوب شدن پوست و می‌شود و در برابر رادیکال‌های آزاد دفاع می‌کند. فراموش نکنید که تمام این خواص مربوط به شکر قهوه‌ای طبیعی است.

مطلب بعدی را بخوانید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا