نان و خمیر

طرز تهیه نان فطیر مغزدار

فطیر در نقاط مختلف ایران به روش های متفاوتی پخته می شود. در اینجا دستور پخت نان فطیر مغزدار خوشمزه به روش تبریزی آن را با کمی تغییر برای پخت در منزل داریم.

مواد لازم :

  • خمیر مایه خشک یک بسته 10 گرمی
  • شیر ولرم 1 لیوان
  • آب ولرم 1/2 لیوان
  • نمک و زردچوبه به مقدار لازم
  • کره 75 گرم
  • روغن زیتون 50 میلی لیتر
  • زنجبیل به مقدار دلخواه
  • آرد به اندازه ای که خمیر نچسبد
  • تخم مرغ 1 عدد

طرز تهیه نان فطیر مغزدار

 دانستن نکاتی در تهیه نان فطیر تبریز لازم است. شیر را ولرم کنید. عموماً در فطیر از خمیر مایه استفاده نمی شود، ولی برای دستورهای خانگی و به این دلیل که فطیرها خوب پف کند، خمیر مایه به آن اضافه می کنیم. آرد میزان دقیقی ندارد، تقریبا 8 لیوان. آن را کم کم به مواد اضافه کنید تا حدی که خمیر به دست نچسبد. خمیر باید در کل به مدت دو ساعت و نیم استراحت کند.  با این میزان مواد حدود 8 تا 10 فطیر خواهید داشت.

خمیر مایه را به همراه آب ولرم و 1 قاشق غذاخوری شکر در کاسه ی کوچکی با هم ترکیب کنید و برای 10 دقیقه کنار بگذارید تا عمل بیاید .شیر ولرم، کره آب کرده و روغن زیتون به همراه تخم مرغ و ترکیب خمیر مایه و همچنین نمک و زنجبیل و زردچوبه را در کاسه ی بزرگی ریخته و با هم مخلوط کنید. آرد را کم کم به مواد اضافه کنید و آن را ورز دهید، تا خمیر شکل بگیرد و به دست نچسبد. خمیر را کمی دیگر ورز دهید، سپس روی آن را بپوشانید و آن را برای 2 ساعت در محلی گرم قرار دهید، تا حجم خمیر ۲ برابر شود.

 پس از استراحت خمیر را چانه کنید. با این مقدار مواد حدود 8 تا 10 عدد فطیر خواهید داشت. روی آن ها را بپوشانید و دوباره برای حدود 30 دقیقه دیگر کنار بگذارید تا حجیم شوند. برای مواد میانی فطیر من از برشهای گوجه فرنگی خشک و خوابانده در زیتون استفاده کردم. برای روی فطیر ها نصف پیمانه ماست را با کمی زردچوبه ترکیب کنید.

هر چانه را به شکل کاسه گود کنید. 1 قاشق غذاخوری سر پر از مواد میانی در آن قرار دهید و سر آن را ببندید. سپس آن را روی سطح کار آردپاشی شده با کمک انگشتان دست به شکل گرد و به پهنای تقریبا یک و نیم سانتی متر باز کنید. از مواد رویه، روی فطیر بمالید و با نوک قاشق روی آن طرح بیاندازید. همچنین با چنگال آن را از چند محل سوراخ کنید. اگر فطیر ها را در فر می پزید، فر را از فبل با حرارت 200 درجه سانتی گراد گرم کنید و آن ها را برای 15 دقیقه در طبقه وسط فر، تا زمانی که طلایی رنگ شود، بپزید.

5/5 (2 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا