غذای حیوانات خانگی

علف گربه چیست؟

چرا گربه ها علف می خورند؟

کارلو سیراکوزا، متخصص رفتارشناسی حیوانات از دانشکده دامپزشکی دانشگاه پنسیلوانیا، می گوید “پژوهش های مختلف هنوز به خوبی اثبات نکرده اند که چرا گربه ها علف می خورند، اما ما چند ایده در این زمینه داریم.” “در حیات وحش، گربه ها بعد از خوردن شکار، علف می خورند. در بسیاری از موارد، علف باعث استفراغ گربه می شود. ما معتقدیم که این یک روش طبیعی است که به گربه ها کمک می کند بخشی از قسمتهای غیرقابل هضم شکار را بالا بیاورند. “

حتی اگر گربه خانگی شما هرگز یک موش یا پرنده شکار نکرده است، او به طور غریزی به علف گربه تمایل دارد. چرا؟

سیراکوسا می گوید: “این یک غریزه رفتاری است.” “علف نیز نوعی فیبر محسوب می شود که به گربه ها کمک می کند تا توپ های مو داخل معده را بالا بیاورند یا با عمل نمودن علف همچون یک ملین، گلوله های مو دفع شود.

تئوری دیگر این است که گربه ها ممکن است برای یافتن برخی مواد معدنی و ویتامین ها مانندA, D   علف بخورند. همچنین علف حاوی کلروفیل است که قبل از کشف آنتی بیوتیک ها در التیام درد، عفونت، زخم، بیماری های پوستی و کم خونی به کارمی رفت. همچنین علف گربه حاوی اسید فولیک است که به تولید هموگلوبین کمک می کند، این پروتئین اکسیژن را به خون منتقل می کند تا در بهبود گردش خون به بچه گربه ها کمک نماید. علاوه بر این، کلروفیل خاصیت پاک کنندگی دندان و خوشبو کننده دهان را نیز دارد.

برای دفع گلوله های موی تشکیل شده در معده گربه، که ناشی از لیسیدن و نظافت مدام گربه می باشد. در صورت عدم دسترسی به علف گربه می توانید از خمیر مالت استفاده نمایید.

علف گربه چیست؟

علف گربه را نباید با گیاه کت نیپ اشتباه گرفت زیرا این گیاه به خانواده گیاه نعناع تعلق دارد. نام علمی این گیاه Dactylis glomerata می باشد. علف گربه معمولا همراه دانه های چاودار، جو، جودوسر و یا گندم رشد و پرورش می یابد. انواع کیت های علف  گربه را می توان در فروشگاه حیوان خانگی محلی خود بیابید، این کیت ها شامل همه چیزهایی هستند که شما نیاز دارید، از قبیل دانه، خاک و گلدان. فقط کافی است که  آب و نور خورشید دانه ها را تامین نمایید و در عرض یک هفته  خواهید دید که گربه شما برای گاز زدن علف سالم یک باغ ارگانیک دراختیار دارد.

سیراکوزا می گوید: “علف گربه امن تر از علف  فضای باز است زیرا ممکن است این علف ها به حشره کش آلوده باشند.” “همچنین گربه به جای اینکه به گیاهان و گلهای خانگی شما که ممکن است سمی هم باشند، دستبرد بزند یک گیاه جایگزین سالم خواهد داشت.

قبل از آوردن هر گل یا گیاه، از جمله کیت های علف گربه، به خانه خود با دامپزشک خود مشورت نمایید.

آیا علف گربه بی خطر است؟

علف  گربه یک جایگزین بی خطر برای علف هایی است که در خارج از خانه رشد می کنند زیرا ممکن است این علف ها به انواع حشره کش ها و گیاهان سمی دیگر آلوده باشند. با این کار گربه شما فرصتی می یابد که رفتار طبیعی خویش را ادامه دهد. برای گربه هایی که در فضای باز هستند، یک باغ داخل خانه جایگزین سالمی برای گاز زدن علفهای همسایه بغلی است که ممکن است به حشره کش نیز آلوده باشد. برای گربه های خانگی، علف گربه طعم گیاهان بیرون را برای گربه شما زنده می کند.

چگونه علف  گربه را پرورش دهیم؟

به احتمال زیاد کیت علف  گربه شما دستورالعمل ساده ای نیز خواهد داشت، اما در اینجا برخی از نکات اساسی برای مراقبت و رشد علف  گربه ارائه شده است:

  1. قبل از جوانه زدن، بذر ها باید مرطوب و همیشه خیس باشند. هنگامی که جوانه ها ظاهر می شود، از آب کمتر استفاده کنید.
  2. برای جوانه زدن دانه ها به سه یا هفت روز زمان نیاز داریم.
  3. بعد از ۱۰ تا ۱۴ روز از زمان جوانه زدن علف، یا زمانی که ارتفاع گیاه به ۸ سانتیمتر می رسد و تا یک تا سه هفته نیز به رشد خود ادامه می دهد، گیاه آماده است.
  4. سعی کنید که گیاه مورد نظر را در نور طبیعی  با یک بطری اسپری نگه دارید.
  5. خیلی در آب دادن به گیاه زیاده روی نکنید زیرا باعث پژمرده شدن گیاه خواهد شد.
  6. اجازه دهید که گربه خود مستقیم از گلدان تغذیه نماید.
  7. اگر علف موردنظر تغییر رنگ داد یا در حال پژمرده شدن بود، یک گیاه جدید بکارید.

منبع: PetMD

بیشتر بخوانید:

مطلب بعدی را بخوانید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا