حیوانات خانگی

خطرات غذاهای دارای پروتئین بالا برای سگ ها

خطرات غذاهای دارای پروتئین بالا برای سگ ها

انتخاب غذایی که به سگ خود می دهید مسئله مهم و قابل توجهی است. فروشگاه های غذای حیوانات خانگی پر از مارک­های تجاری مختلفی است که هر کدام از آنها با شعارهای تجاری هوشمندانه سعی دارند شما را متقاعد کنند که بهترین انتخاب برای غذای حیوان خانگی شما هستند.

اغلب این غذا ها دارای مقادیر بسیار بالایی از پروتئین اند و ادعا می کنند که نیاز غریزی سگ شما به مصرف گوشت را از این طریق می توانند برآورده کنند. همچنین با مصرف این غذا ها حیوان شما سالم تر خواهد بود و طول عمر بیشتری نیز خواهد داشت.

اما آیا به راستی سگ ها صرفا  گوشتخوارند؟

گفتنی است تاکتیک های بازاریابی که توسط بعضی از شرکت های مواد غذایی به کار گرفته می شود باعث رواج این تصور غلط در میان صاحبان حیوانات خانگی شده است که سگ­ها صرفا گوشت خوارند، لذا  نیاز به رژیم غذایی دارند که بیشتر شامل گوشت می شود.

اما این حقیقت ندارد. سگ ها، مانند انسان ها همه چیزخوارند و با یک رژیم غذایی متعادل متشکل از پروتئین، کربوهیدرات ها و چربی ها به بهترین وجه کار می­کنند. پس فراموش نکنید که مصرف زیاد پروتئین برای سگ ها نه تنها ضروری نیست بلکه برای بعضی از سگ ها با شرایط پزشکی ویژه حتی می تواند مضر باشد.

پروتئین ها در بدن مانند بلوک های یک ساختمان هستند که بدن برای عملکرد روزانه خود به آنها نیاز ضروری دارد. زمانی که یک سگ در وعده غذای خود مقادیر بیش از حد پروتئین مصرف می­کند، تمام آن پروتئین در یک زمان نمی تواند استفاده شود و  بدن سگ نیز قادر نیست پروتئین اضافی را برای مصارف بعدی ذخیره کند. در این صورت پروتئین اضافی به شکل اوره از طریق ادرار دفع خواهد شد. در واقع می توان گفت کیفیت پروتئین بسیار مهمتر از مقدار واقعی آن است. زیرا پروتئین­های با کیفیت بالا از نظر زیستی قابل دسترس ترند و در بدن جذب بهتری دارند.

مسئله قابل توجه دیگر این است که گوشت به عنوان منبع پروتئینی حاوی مواد مغذی دیگری نیز هست که به مقدار زیاد آن ها در بدن نیاز نیست. به عنوان مثال، هنگامی که یک رژیم غذایی بیشتر حاوی گوشت است، حفظ نسبت کلسیم و فسفر بسیار مشکل می شود. و هنگامی که این نسبت از تعادل خارج شود در رشد استخوان ها  اختلال ایجاد می شود و یا کلیه ها آسیب می بینند. لذا غذاهایی که خوب فرموله شده باشند دارای نسبت متعادل و مناسبی از پروتئین، چربی و کربوهیدرات ها هستند تا از موارد ذکر شده در بالا جلوگیری شود.  

آیا وجود مقدار بالای پروتئین در غذا برای حیوان خانگی من مضر است؟

پروتئین یک ماده غذایی پرکالری محسوب می شود و بسیاری از رژیم های غذایی با پروتئین بالا دارای کالری بسیار بالایی هستند و به سرعت می توانند باعث افزایش وزن شوند. در ایالات متحده آمریکا بیش از ۵۰٪ از سگ ها دارای اضافه وزن یا چاقی هستند، لذا صاحبان سگ ها باید از مکانی که این کالری های اضافی پنهان می شوند آگاه باشند.

اگر سگی دارای مشکلات مربوط به کلیه یا کبد باشد مصرف بیش از حد پروتئین می تواند حجم کاری این اندام ها را افزایش دهد و تعادل مواد مغذی را بهم بزند و در نتیجه موجب تشدید بیماری شود.

توصیه می شود  به جای جستجوی غذاهایی که حاوی مقادیر بالای پروتئین هستند  به دنبال غذایی باشید که به طور خاص برای شیوه زندگی، مرحله زندگی و اندازه سگ شما فرموله شده است. برای مثال، یک سگ کاری مخصوص سورتمه به مواد غذایی و مقدارکالری کاملا متفاوتی نسبت به یک سگ خانگی که در طول روز تنها برای مدت کوتاهی در بیرون از خانه پیاده روی می­کند و بقیه ساعات را لم داده و یا خوابیده است، نیاز دارد. بنابراین این دو سگ نباید از یک رژیم غذایی یکسان تغذیه کنند.

باید توجه داشت که توله سگ ها نسبت به سگ های بالغ نیاز به پروتئین بیشتری دارند زیرا بدن آنها در حال رشد است. در میان نژادهای مختلف توله سگ ها نیز نیاز های غذایی متفاوتی وجود دارد. به عنوان مثال توله سگ های نژاد های بزرگ مثل رتریورز، لابرادور برای رشد مطلوب نیاز به رژیم غذایی بسیار متفاوتی نسبت به توله های یورک شایر دارند.

تغذیه توله های نژادهای بزرگ با مواد غذایی که پروتئین بیش از حد بالا دارند، در برخی موارد باعث می شود که وزنشان به سرعت افزایش پیدا کند و منجر به رشد غیرطبیعی در آنها شود که می تواند آنها را برای ابتلا به بیماری هایی مثل آرتروز در آینده مستعد کند.  

در نتیجه  مطمئن­ترین رژیم های غذایی آنهایی هستند که توسط شرکت های مواد غذایی حیوانات خانگی که در تحقیقات علمی سرمایه گذاری کرده­اند تهیه شده است. این شرکت ها با مشورت متخصصان تغذیه دامپزشکی آزمایشات بسیاری را برای توسعه و  بهبود رژیم­های غذایی خود انجام داده ­اند.

بنابراین غذاهایی را فراهم کرده ­اند که از نظر توازن مواد مغذی مناسب و متعادل اند و فاقد مواد مغذی اضافی و غیر ضروری هستند که در بعضی موارد می توانند برای سگ شما مضر باشند.

منبع: PetMD

نویسنده: دکتر اشلی گالاگر

مترجم : مائده فیض بخش

5/5 (2 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا