غذای حیوانات خانگی

غذاهایی که سگ شما هرگز نباید بخورد!

غذاهایی که برای سگ ممنوع است:

مترجم: دکتر محمودرضا اعتضادی

غذاهای خطرناک برای سگ ها

چه کسی می تواند در مقابل چشمان قهوه ای بزرگ اغوا کننده و خودشیرین  یک سگ مقاومت کند؟ آیا یک پاداش کوچک از روی میز غذاخوری واقعاً به سگ شما صدمه خواهد زد؟ خوب، این بستگی به آن پاداش و چه چیزی که در آن است دارد.

اگر حاوی شیرین کننده ”زایلیتول” باشد، ممکن است برای سگ شما مشکلات خاصی ایجاد کند. در واقع، غذاهای بسیاری در بین غذاهای ما وجود دارد که سگ شما هرگز نباید بخورد و این فقط به خاطر اضافه وزن نیست. برخی از غذاها برای سگ ها کاملاً خطرناک هستند و برخی از این غذاهای رایج خطرناک ممکن است شما را متعجب کند.  

زایلیتول خطرناک برای سگ ها

آبنبات، آدامس، خمیر دندان،  برخی محصولات پخته شده و بعضی غذاهای رژیمی با زایلیتول شیرین می شوند. دادن مواد حاوی زایلیتول می تواند سبب کاهش قند خون سگ شود و همچنین می تواند منجر به نارسایی کبدی شود. علائم اولیه شامل استفراغ، بی حالی و مشکلات هماهنگی جسمانی است. در نهایت سگ شما ممکن است تشنج کند و از کار افتادن کبد می تواند ظرف چند روز اتفاق بیفتد.

آووکادو خطرناک برای سگ ها

آیا دادن یک تکه غذا از روی میز برای سگ شما مناسب است؟ این بستگی به آن غذا دارد. به عنوان مثال، آووکادو چیزی به نام ”پِرسین” دارد. برای افرادی که به آن حساسیت ندارند خوب است. اما ممکن است بیش از حد برای سگ ها سمی باشد. اگر آووکادو را در خانه رشد دهید، سگ خود را از گیاه آن دور کنید. ”پِرسین” در برگ، بذر، پوست و همچنین میوه آووکادو وجود دارد.

الکل خطرناک برای سگ ها

الکل اثر مشابهی بر کبد و مغز سگ  مانند انسان دارد. اما مقدار بسیار کمی لازم است تا به سگ شما آسیب برساند. فقط یک آبجو کوچک، مشروب، شراب یا غذا با الکل می تواند بد باشد. این می تواند باعث استفراغ، اسهال، مشکلات هماهنگی جسمانی، مشکلات تنفسی، کما و حتی مرگ شود و هر چه سگ شما کوچکتر باشد عوارض مصرف الکل شدیدتر است.

پیاز و سیر خطرناک برای سگ ها

پیاز و سیر را – پودر، خام، پخته شده و یا خشک شده – دور از سگ خود نگه دارید. آن ها می توانند گلبول های قرمز خون را از بین ببرند و باعث کم خونی شوند. این پودر پیاز در برخی از غذاهای کودکان وجود دارد. دوز بسیار بسیار کمی از آن احتمالاً بد نباشد اما خوردن یک بار فقط یک بار می تواند باعث مسمومیت شود. در صورت خوردن پیاز یا سیر ، به علائمی در سگ تان مانند ضعف، استفراغ و مشکلات تنفسی توجه داشته باشید.

قهوه، چای و دیگر محصولات کافئین دار خطرناک برای سگ ها

اگر می خواهید سگ با نشاطی داشته باشید به او اسباب بازی بدهید. کافئین می تواند مرگبار باشد. مراقب قهوه و چای، حتی دانه ها و برگ ها باشید. سگ خود را از کاکائو، شکلات، کوکاکولا و نوشیدنی های انرژی زا دور نگه دارید. همچنین کافئین در برخی از داروهای سرماخوردگی و ضد درد نیز وجود دارد. فکر می کنید سگ شما کافئین خورده است؟ مراقب بی قراری، تنفس سریع و تکان های عضلانی باشید.

انگور و کشمش خطرناک برای سگ ها

تشویقی های بهتری نیز برای سگ شما وجود دارد. انگور و کشمش می تواند باعث نارسایی کلیه در سگ ها شود و فقط یک مقدار کوچک می تواند سگ را بیمار کند. استفراغ های پشت سر هم نشانه اولیه است و در عرض یک روز سگ شما بی حال و افسرده خواهد شد.

شیر و سایر محصولات لبنی خطرناک برای سگ ها

در یک روز گرم، ممکن است وسوسه شوید که یک گاز از بستنی خود را به سگتان بدهید، این کار را نکنید و در عوض، یک قالب یخ  به او بدهید . شیر و محصولات بر پایه شیر باعث ایجاد اسهال و سایر مشکلات گوارشی برای توله سگ ها می شود. فراورده های لبنی همچنین می توانند آلرژی غذایی ایجاد کنند که باعث خارش شدید می شود.

آجیل  ماکادمیا خطرناک برای سگ ها

سگ خود از آجیل ”ماکادمیا” و مواد غذایی که  حاوی آجیل ”ماکادمیا” هستند دور نگه دارید. فقط ۶ عدد از این آجیل به صورت  خام یا بوداده می تواند یک سگ را بیمار کند. به علائمی مانند لرزش عضلانی، استفراغ، تب و ضعف در پاهای پشتی حیوان خود توجه کنید. خوردن شکلات با آجیل علائم را بدتر می کند، حتی ممکن است منجر به مرگ شود.

شکلات خطرناک برای سگ ها

اکثر مردم می دانند که شکلات برای سگ ها بد است. مشکل در شکلات، ”تئوبرومین” است. این ماده در انواع شکلات، حتی شکلات سفید هم وجود دارد. خطرناک ترین انواع شکلات، شکلات تیره و شکلات مایع تلخ است. مصرف شکلات باعث استفراغ و اسهال می شود. همچنین می تواند باعث مشکلات قلبی، لرزش، تشنج و مرگ شود.

اضافات گوشت و استخوان های باقیمانده از غذا خطرناک برای سگ ها

چربی گوشت، پخته شده و نپخته، می تواند باعث ایجاد پانکراتیت در سگ ها شود و اگر چه دادن یک استخوان و باقیمانده های گوشت به یک سگ به نظر طبیعی می رسد ولی او می تواند با بلعیدن یک دفعه آن خفه شود.  همچنین استخوان های پخته شده می توانند در دستگاه گوارش سگ خرد و شکسته  شوند و باعث مسدود شدن و یا سوراخ شدن روده ها شوند.

خرمالو، هلو و آلو خطرناک برای سگ ها

مشکل این میوه ها دانه ها یا هسته های آن ها می باشد. دانه های خرمالو می تواند باعث بروزمشکل در روده کوچک سگ ها شوند. آن ها همچنین می توانند روده سگ را مسدود کنند، همچنین  اگر یک سگ  هسته هلو یا آلو بخورد همین مشکل می تواند برایش ایجاد شود. هسته های آلو و هلو همچنین دارای سیانید هستند که برای انسان ها و سگ ها سمی هستند. مردم می دانند که نباید هسته آن ها را بخورند ولی سگ ها نمی دانند.

تخم مرغ خام خطرناک برای سگ ها

بعضی از مردم سگ خود را “رژیم خام خواری” می دهند که حاوی تخم مرغ خام است اما انجمن های  تخصصی دامپزشکی فکر نمی کنند که این ایده خوبی است. احتمال مسمومیت غذایی با باکتری هایی مانند سالمونلا یا E. coli وجود دارد. اگر هنوز هم راجع به خام خواری سگ ها سوالی دارید با دامپزشک خود مشورت کنید.

گوشت خام و ماهی خطرناک برای سگ ها

مانند تخم مرغ خام، گوشت خام و ماهی خام نیز می توانند منبع باکتری هایی باشند که باعث مسمومیت غذایی می شوند. بعضی از ماهی ها مانند ماهی قزل آلا، سالمون و ماهیان خاویاری نیز می توانند انگل هایی ایجاد کنند که باعث “بیماری ماهی” یا “بیماری مسمومیت سالمون” می شود. این بیماری ها قابل درمان هستند، اما باید به موقع اقدام شود. اولین علائم آن استفراغ، تب و تورم در گره های لنفاوی است. برای انگل زدایی ماهی ها آن ها را کاملا بپزید.

نمک خطرناک برای سگ ها

دادن غذاهای شور مانند چیپس یا پفک ایده خوبی برای سگ شما نیست. خوردن بیش از حد نمک می تواند سگ شما را به طور جدی تشنه کند. این بدان معنی است که سگ دفعات زیادی آب می خورد و می تواند منجر به مسمومیت با یون سدیم شود. علائم بیش از حد نمک عبارتند از استفراغ، اسهال، افسردگی، لرزش، درجه حرارت بالا و تشنج و حتی ممکن است باعث مرگ شود.

غذاهای قندی و نوشیدنی خطرناک برای سگ ها

قند بیش از حد می تواند سگ شما را دچار عوارضی مانند عوارض قند بیش از حد در انسان کند همچنین می تواند باعث اضافه وزن در سگ شما شود و دندان هایش را دچار مشکل کندو در نهایت می تواند منجر به دیابت شود.

مخمر نان خطرناک برای سگ ها

قبل از اینکه خمیر پخته شود،  حجمش افزایش می یابد و این دقیقاً همان چیزی است که در معده سگ رخ خواهد داد. اگر او آن را بخورد، از آنجایی که درون معده متورم می شود، شکم سگ را کاملا پر کرده و آن را کش می آورد و باعث درد شدیدی شود. همچنین، هنگامی که مخمرعمل تخمیر انجام می دهد، باعث  تولید الکل می شود که این امر باعث مسمومیت با الکل نیز می شود.

داروهای شما خطرناک برای سگ ها

سگ ها نباید بسیاری داروهای که انسان مصرف می کند را بخورد، این امر باعث بیماری در سگ ها می شود. درست همان طور که داروهایتان را از دسترس بچه هایتان دور نگه می دارید، از دسترس سگ خود نیز دور نگه دارید و هرگز سگ خود را با داروهای خود درمان نکنید مگر این که دامپزشکتان به شما اجازه این کار را داده باشد. مواد تشکیل دهنده داروهایی مانند استامینوفن یا ایبوپروفن که در داروهای ضد درد و داروهای سرما خوردگی انسانی رایج هستند می توانند برای سگ شما کشنده باشند.

کابینت های آشپزخانه: دور از دسترس سگ!

بسیاری از چیزهای که اغلب روی قفسه های آشپزخانه یافت می شوند، می توانند به سگ شما آسیب برسانند. بیکینگ پودر، سودا و همچنین بسیاری از ادویه ها برای سگ ها سمی هستند. بنابراین توصیه می شود که مواد غذایی را از دسترس سگ ها به اندازه کافی دور و درب های کابینت آشپزخانه را بسته نگه دارید.

اگر سگ من چیزی که نباید بخورد را بخورد، چه باید بکنم؟

مهم نیست که چقدر مراقب او باشید، سگ شما ممکن است چیزی را  پیدا کند و آن را ببلعد. شماره نزدیک ترین دامپزشک محل خود و نزدیک ترین بیمارستان دامپزشکی را پیدا کنید و همیشه در دسترس داشته باشید و اگر فکر می کنید که سگ شما چیزی سمی خورده است، سریعاً او را پیش دامپزشک ببرید.

حالا سوال اینجاست که چه غذاهایی برای سگ من مناسب است؟  روی آن کلیک کنید! 

مطلب بعدی را بخوانید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا