سفر و گردشگری

غذای مخصوص چینی ها [15 مورد]

1.اردک پکینگ (Peking duck)

گوشت اردک با پوست نازک و ترد آن یکی از غذاهای محبوب چینی‌هاست. این غذا با پنکیک پیازچه، خیار و سس هویسن سرو می‌شود. این غذا که به اردک پکنی مشهور است یکی از معروف ترین غذاهای موردعلاقه مردم پکن است.

2. کانگ یو بینگ (cong you bing)

این غذا مدل چینی پنکیک مرزه است که از پیازچه خردشده با مخلفات در مغز نان مسطح تهیه می‌شود.

3. یو شیانگ روسی (Yu xiang rou si)

یو شیانگ روسی شامل گوشت سرخ‌شده در سبزی‌هایی چون قارچ و فلفل است که با سس  سیر سرو  می‌شود. این غذا در جنوب ایالت سیچوان طرفداران بسیاری دارد..

4. نیلوفر اسمانتوس (osmanthus lotus)

اگرچه این یک گیاه محسوب می‌شود اما شیرینی بیش از حد آن به این ریشه طعمی چون نبات داده است. ریشه اسمانتوس به همراه سس قرمز شیرین، گلاتین برنج و کمی از خود گیاه نیلوفر اسمانتوس سرو می‌شود. این غذا یکی از غذاهای معروف خیابانی شهر شانگهای است اما در استان هانگژو هم سرو می‌شود.

5. یو ژیا مو (iou jia mo)      

این غذا  نسخه چینی همبرگر است، که از گوشت چرخ‌کرده سرخ‌شده به همراه پیاز تشکیل‌شده با در نان پیچیده می‌شود. اگرچه ریشه این غذا به استان شیاآنشی باز می‌گردد اما این غذا امروزه در سرتاسر چین علاقه‌مندان بسیاری دارد.

6. ژیا جیانگ میان (zha jiang mian)

ژیا جیانگ میان (zha jiang mian)، از خمیر اشتهاآور سویا و نودل تشکیل‌شده است. این غذا که بازمانده از سنت دیرین چینی‌ها در سرو نودل است در هر منطقه از چین به روش متفاوتی طبخ می‌شود.

7. گان بیان سی جی دو (Gan bian si ji dou)

گان بیان سی جی دو (Gan bian si ji dou)، یا لوبیا سبز خشک سرخ‌شده غذای محلی استان سیچوان چین است. برای تهیه این غذا، ابتدا رشته‌های لوبیا سبز کباب  می‌شود تا بافت آن‌ها ترد شود. سپس لوبیا سبزهای کباب شده در مخلوطی از پیازچه، زنجبیل، سیر و ریشه خردل سرخ می‌شود.

8. تخم‌مرغ صدساله (Century eggs)

تخم‌مرغ صدساله (Century eggs) غذایی به ابتکار مردم هونان چین است. همان‌طور که از نام آن برمی‌آید تخم‌مرغ، اردک یا بلدرچین در ترکیبی از خاک رس، خاکستر، نمک، آهک و پوست برنج برای هفته‌ها یا ماه‌ها چال می‌شود و طی فرآیندی رنگ، بو و مزه آن تغییر خاصی می‌کند.

9. دن دن مین (dan dan mein)

این ظرف رشته پرطرفدار در خیابان‌های استان سیچوان، از رشته‌فرنگی آغشته به ترشی سبزی‌ها و گوشت چرخ‌کرده تشکیل‌شده است. این غذا دن دن مین (dan dan mein) نام دارد و با روغن چیلی درست می‌شود.

10. ما پو توفو (ma po tofu)

شاید تلفیق توفو (چیزی شبیه پنیر که از شیر سویا درست می‌شود) و گوشت کمی عجیب به نظر برسد اما ما پو توفو (ma po tofu) غذای لذیذ برای مردم استان سیچوان چین است. این  غذا از مخلوط توفو ، گوشت و سس سبزی‌ها در روغن چیلی درست می‌شود.

11. کونگی (congee)

کونگی (congee) سوپ غلیظ برنج است. این غذا از پخت دانه‌های برنج در آب به دست می‌آید. کونگی در چین به همراه بسیاری دیگر از غذاها همچون مرغ، گوشت و دونات سرو می‌شود.

12. چار سیا بائو (char siu bao)

چار سیا بائو (char siu bao) غذای منطقه کانتوکی چین است که از گوشت چرخ‌کرده با سس شیرین گوشت درست‌شده و در مغز نان بخار پز می‌شود.

13. شومای (Shumai)

شومای (Shumai) نوع خاصی از پیراشکی است که مختص استان گوانگدونگ است. این پیراشکی معمولاً با میگو و گوشت و سبزی‌ها پر شده و به‌طور معمول به‌عنوان میان وعده سرو می‌شود.

14. مرغ بگار (beggar’s chicken)

این مرغ برخلاف نام آن (بگار به معنی فقیر) غذایی بسیار غنی و مختص استان جیانگ سو است که طبخ آن به مهارت زیادی نیاز دارد. این غذا که از مرغ شکم پر با گوشت چرخ‌کرده و قارچ درست‌شده  در برک نیلوفر آبی پیچیده شده و با خاک رس پخت می‌شود. پس از طبخ کامل غذا، خاک رس اطراف مرغ شکسته شده و مرغ بگار آماده سرو می‌شود.

15. یو تیائو (you tiao)

این غذا نسخه چینی کرولر (کلوچه تخم‌مرغی سرخ‌شده) است که شکلی شبیه خمیر سرخ‌شده طلایی رنگ دارد. رد پای این غذا که به همراه کانگی سرو می‌شود را در بسیاری از خیابان‌های چین می‌توان یافت.

مطلب بعدی را بخوانید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا