سفر و گردشگری

نروژ ، کشور آفتاب نیمه شب

مواد اولیه غذاهای سنتی نروژی به راحتی در کوه ها، بیابان و سواحل این کشور در دسترس بوده و از بسیاری جهات همانند هم قاره ای های خود بر روی گوشت شکار و ماهی تأکید دارد. غذاهای مدرن نروژی اگر چه هنوز هم به شدت پس زمینه های سنتی خود را حفظ کرده، اما علائم جهانی شدن و آمریکایی در آن کاملا مشهود است: پاستا، پیتزا که وجه مشترکی با غذاهای اصلی از جمله ماهی کاد و کوفته های سنتی نروژ دارند که با آنها ترکیب شده اند.

وعده های غذایی اصلی نروژ

اکثر نروژی ها سه یا چهار وعده غذایی منظم در روز دارند که معمولا متشکل از یک صبحانه سرد با قهوه سرد (معمولا بسته بندی شده)، ناهار در محل کار و یک شام گرم در خانه با خانواده است. بسته به زمان شام خانواده و عادت های شخصی، ممکن است یک وعده غذایی سرد مثل ساندویچ به عنوان شام میل شود.

صبحانه نروژی

صبحانه اصلی نروژی ها شامل شیر یا آب میوه، قهوه و به ندرت چای، ساندویچ با برش گوشت، پنیر یا مربا، غلات و حبوبات مانند دانه های ذرت، موسلی و بلغور جو دوسر نیز مورد پسند است، به ویژه برای کودکان.

میان وعده نروژی

این وعده غذایی بین ساعت 4 تا 6 خورده می شود و به جرأت می توان گفت تنها وعده غذایی گرم است، زیرا بقیه وعده های غذایی به طور کلی سرد است. بیشتر غذاهای اصلی در این وعده خورده می شود مانند ماهی با سیب زمینی و سبزیجات آب پز.

ماهی نروژی

ماهی اصلی ترین غذای نروژی هاست زیرا سرتاسر این کشور در کنار اقاینوس قرار گرفته است.
Rakfisk : نروژی ها بیشتر از قزل آلا یا گاهی اوقات ماهی آزاد شکم سرخ را به مدت دو تا سه ماه و حتی تا یک سال نمک سود می کنند تا شور و تخمیری شود. پس از گذشت زمان مورد نظر ماهی بدون اینکه پخته شود خورده می شود. البته باید توجه داشت اگر ماهی ها به باکتری های خاصی طی عملیات تخمیر آلوده شوند، خطر ابتلا به کلستریدیوم بوتولینوم که باعث بوتولیسم  می شود وجود دارد.

Torsk – Cod : آب پز شده، به سادگی با سیب زمینی آب پز و کره آبکرده سرو می شود. هویج، خاویار و جگر ماهی کاد نیز می تواند کنار این غذا سرو شود.

Lutefisk – fish lyed : یک فرآورده مدرن است که از ماهی خشک تهیه می شود ( ماهی کاد خشک شده یا سایر ماهی های دریای آتلانتیک) و یا klippfisk (کاد خشک و شور) است که در آب قلیایی غوطه ور می شود. به دلیل اینکه در آن زمان یخچال وجود نداشت و می خواستند ماهی را به مدت طولانی نگه داری کنند این روش ابداع شد. این تا حدودی یک میراث برای مردم ایالات متحده آمریکا می باشد، مردم نروژ (به خصوص ساکنان ساحل) این غذا را غذای سنتی خود می دانند و از جمله غذاهای اصلی کریسمس است.

Fiskesuppe- سوپ ماهی: یک سوپ سفید مبتنی بر شیر و سبزیجات (معمولا هویج، پیاز، سیب زمینی) و انواع ماهی می باشد.

Sursild – ترشی شاه ماهی: انواع ترشی و سس ها در این ترشی استفاده می شود، اعم از سس ساده مبتنی بر سرکه، شکر، گوجه فرنگی، خردل و سس مخصوصی به نام شری است. ترشی شاه ماهی به عنوان یک اثر هنری در نان چاودار به عنوان سرو می شود.

0/5 (0 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا