درمان خانگی

۲۰ خوراکی پیش گیری از سرطان

از آنجا که درمان این بیماری بسیار سخت و پر هزینه و پر درد و گاهی نیز غیرممکن است پیشنهاد می ‌شود افراد به راه های پیش گیری از سرطان که ساده و کم هزینه و کم ریسک تر است رو آورند. در این نوشتار ۲۰ بهترین خوراکی پیش گیری از سرطان را بشناسید.

۱. غلات سبوس‌دار

بر اساس گزارش موسسه‌ی آمریکایی تحقیقات سرطان، غلات کامل حاوی ترکیباتی هستند (از جمله فیبر و آنتی‌اکسیدان) که می‌توانند خطر ابتلا به سرطان را در شما کاهش بدهند. یک مطالعه بزرگ که شامل نزدیک به نیم میلیون نفر بود، نشان داد که خوردن غلات کامل به میزان زیاد، می‌تواند خطر ابتلا به سرطان روده‌ی بزرگ را کاهش بدهد، و همین باعث می‌شود که غلات آیتمی برتر در میان مواد خوراکی مناسب برای مبارزه با سرطان باشند.

بلغور جو دوسر، جو، برنج قهوه‌ای، و نان سبوس‌دار و پاستا همگی نمونه‌هایی از غلات کامل برای پیش گیری از سرطان هستند.

۲. سیب

سیب ماده ای به نام “ایزوفلاوین” دارد که در آزمایش ها نشان داده شده تغییرات بدخیم در سلول ها را متوقف می کند و جلوی تأثیر مواد عامل سرطان را سد می کند.

۳. توت فرنگی

توت فرنگی، تمشک، انگور  حاوی اسیدی هستند که از قرار معلوم در آزمایشات انجام شده، این اسید برخی از مواد سرطان زای خطرناک موجود در دود سیگار را خنثی کرده است و برای پیش گیری از سرطان مناسب است.

۴. انگور

پوست انگور قرمز یک منبع غنی از آنتی‌اکسیدانی به نام رسوراترول است. آب انگور نیز حاوی این آنتی‌اکسیدان است. بر اساس گزارش موسسه‌ی ملی سرطان، رسوراترول ممکن است در ممانعت از شروع سرطان یا گسترش آن مفید باشد. مطالعات آزمایشگاهی نشان داده‌اند که این آنتی‌اکسیدان رشد بسیاری از انواع سلول‌های سرطانی را محدود می‌کند؛ در مردان، مصرف مقادیر متوسط از آب انگور قرمز با کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات مرتبط است.

۵. اسفناج

اسفناج فقط برای ساختن عضلات بزرگ نیست. این گیاه پرفایده حاوی لوتئین و زیگزانتین است که به بدن کمک می‌کنند مولکول‌های ناپایدار و همین‌طور رادیکال‌های آزاد را حذف کند. کسانی که به طور منظم اسفناج مصرف می‌کنند کم‌تر ازسایرین در معرض ابتلا به سرطان‌های ریه، مخاط رحم و تخمدان هستند.

۶. آووکادو

آواکادو، پتاسیم بیشتری نسبت به موز دارد. همچنین، منبع خوب بتاکاروتن و آنتی اکسیدان می باشد. مصرف آواکادو برای درمان سرطان کبد و بیماری های کبدی و پیش گیری از سرطان مفید است.

۷. انار

انار به واسطه داشتن مواد آنتی‌اکسیدانی و الاژیک اسید از بروز سرطان جلوگیری کرده و رشد تومورهای سرطانی مانند سرطان پوست و پروستات را کند می‌کند .قدرت آنتی‌اکسیدانی آب انار را تا ۳ برابر میزان آنتی‌اکسیدان موجود در چای سبز ذکر کرده‌اند.

۸. چای سبز

چای حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی است به نام کاتچین، که ممکن است به شیوه‌های مختلف، از جمله ممانعت از آسیب زدن رادیکال‌های آزاد به سلول‌ها، به پیشگیری از سرطان کمک کند. مطالعات آزمایشگاهی نشان داده‌اند که ترکیبات موجود در چای می‌تواند تومورها را کوچک کند و رشد سلول‌های تومور را کاهش دهد. بعضی – نه همه – مطالعات صورت گرفته روی انسان نیز نوشیدن چای را به کاهش خطر ابتلا به سرطان ارتباط داده‌اند. هم چای سبز و هم چای سیاه حاوی کاتچین هستند، اما آنتی‌اکسیدان چای سبز بیش‌تر است، به طوری که شاید بخواهید یک فنجان یا بیش‌تر از آن را در رژیم غذایی ضد سرطان تان بگنجانید.

۹. ماهی‌های‌ چرب

اسیدهای چرب امگا-۳ – که در بعضی از ماهی‌های تازه و زندگی دریایی یافت می‌شود بهترین ماده خوراکی برای پیشگیری از سرطان سینه هستند. مطالعات علمی نشان می‌دهند که خوردن منظم آنها می‌تواند خطر ابتلای شما به سرطان سینه را تا ۱۴% کاهش دهد در صورتی که هر هفته دو وعده ماهی چرب مصرف کنید.

۱۰. روغن زیتون فرابکر

روغن زیتون هم بهترین ماده خوراکی برای پیشگیری از سرطان سینه است. گزارش‌ها و مطالعات بسیاری وجود دارند که توضیح می‌دهند چگونه روغن زیتون می‌تواند به شما کمک کند که خطرات مرتبط با سرطان سینه را کاهش دهید،  دو قاشق غذاخوری روغن زیتون فرابکر به برنامه‌ی غذایی هر روزتان اضافه کنید. آن را به چاشنی سالادتان اضافه کنید یا پیش از آن‌که آنها را بپزید روغن زیتون را روی ماهی، گوشت یا سبزیجات بریزید یا از روغن زیتون در نان تُست صبحانه‌ی‌تان استفاده کنید.مطلب پیشگیری از سرطان سینه با استفاده از ‌روغن زیتون فرا بکر‌ نیز می‌تواند در این زمینه به دانش شما بیفزاید.

۱۱.  انواع توت‌ها

به‌عنوان یک خوراکی خوشمزه، مقاومت کردن در برابر خوردن توت‌ها بسیار سخت است. جدای از این، آبدار بودنشان نیز آن‌ها را در زمره‌ی خوراکی‌هایی قرار می‌دهد که با سرطان مبارزه می‌کنند. توت‌ها حاوی آنتی‌اکسیدان‌های قدرتمندی هستند، بدین معنی که آن‌ها می‌توانند جلوی فرآیند طبیعی تولید رادیکال‌های آزاد را که ممکن است به سلول‌ها آسیب بزنند بگیرند. ترکیبات موجود در توت‌ها همچنین می‌توانند مانع از رشد یا گسترش سرطان شوند.

بنابراین، همین امروز به عنوان بخشی از رژیم غذایی ضدسرطان و پیش گیری از سرطان ، یک مشت بلوبری، تمشک، توت‌فرنگی، یا هر نوع توت دیگری که دوست دارید، ‌بردارید و بخورید.

۱۲. انگور

انگور حاوی رسوراترول است که التهاب را کاهش می‌دهد، با رادیکال‌های آزاد مبازره می‌کند و همچنین می‌تواند کلسترول شما را کاهش دهد. انگور،بلوبری، کرنبری و انار نیز در همین دسته قرار می‌گیرند.

۱۳. لوبیا

میوه و سبزیجات خاص و دیگر غذاهای گیاهی دریافت به دلیل داشتن میزان زیادی آنتی‌اکسیدان معروف و شناخته‌شده هستند، اما دانه‌ها اغلب ناعادلانه از فهرست مواد غذایی دارای آنتی‌اکسیدان کنار گذاشته می‌شوند. برخی از دانه‌ها، به خصوص لوبیا چیتی و لوبیا قرمز، منابع فوق‌العاده‌ای از آنتی‌اکسیدان‌ها هستند و باید در رژیم غذایی ضد سرطان گنجانده شوند. لوبیا همچنین حاوی فیبر است، و بنا به گفته‌ی انجمن سرطان آمریکا خوردن یک رژیم غذایی حاوی فیبر بالا می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک کند.

۱۴. زردچوبه

کورکومین ماده‌ی فعال در ادویه‌ی زردچوبه است و برای آماده کردن بسیاری از غذاهای کاری خوشمزه استفاده می‌شود.

کورکومین باعث مرگ سلول‌های سرطانی می‌شود و به نظر می‌رسد حتی در موارد سرطان سینه نسبت به شیمی‌درمانی مرسوم مقاوم باشد. زردچوبه همچنین یکی از ۱۴۴ برترین غذایی است که از رشد سرطان جلوگیری می‌کند. لازم است کاملا آگاه باشید که زردچوبه جذب پایین و متابولیسم سریعی دارد که به یک فراهمی زیستی پایین در بدن منجر می‌شود. اما شما تا حدود زیادی می‌توانید فراهمی‌زیستی زردچوبه را با مصرف غذاهای خاصی افزایش دهید و می‌توانید درباره‌ی آنها در پست چگونگی بهینه‌سازی جذب زردچوبه بیشتر بیاموزید. زردچوبه مزایای سلامتی اعجاب‌آور دیگری هم دارد: ضد تورم است، می‌توان از آن برای درمان آرتروز زانو و جوان‌سازی پوست‌تان استفاده کنید. اگر زردچوبه دوست دارید و به درمان‌های گیاهی علاقمند هستید، می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره‌ی زردچوبه در اینجا بخوانید.

محققان هشدار می‌دهند که یک میوه‌، فیبر، یا ماده‌ی مغذی تنها وجود ندارد که از شما در برابر سرطان سینه محافظت کند. معمولا این ترکیب خوراکی‌های مختلف است که قادر هستند باهم کار کنند تا سلامت و محاظت در برابر سرطان را بهینه کنند.

۱۵. هویج

هویج که سرشار از بتاکاروتن و آنتی‌اکسیدان است از غشای سلولی در بدن محافظت می‌کند تا تحت تاثیر سموم قرار نگیرند.

۱۶. روغن سیاه‌دانه

سیاه‌دانه که بیش‌تر با نام زیره‌ی سیاه شناخته می‌شود، هم به تقویت سیستم ایمنی ناسالم و هم به ثبات آن کمک می‌کند. مطالعاتی روی بیماران مبتلا به سرطان لوزالمعده انجام شده‌است. مطابق با این مطالعات حدود ۸۰ درصد از سلول‌های سرطانی با استفاده از روغن سیاه‌دانه از بین رفته‌اند.

۱۷. سیر

چندین مطالعه بزرگ نشان داده‌اند کسانی که بیش‌تر سیر می‌خورند کم‌تر به انواع مختلف سرطان، به خصوص در اندام‌های گوارشی مانند مری، معده و روده‌ی بزرگ مبتلا می‌شوند. مواد موجود در این گیاه تند و تیز از تیره‌ی پیازان ممکن است مانع فعالیت مواد سرطان‌زا در بدن شوند، یا می‌توانند مانع تکثیر سلول‌های سرطانی شوند. کارشناسان نمی‌دانند برای جلوگیری از سرطان چه‌قدر سیر باید بخورید، اما یک حبه در روز ممکن است کمک‌کننده باشد.

۱۸. زنجبیل

زنجبیل که هم معطر است و هم تند، مزایای دارویی زیادی دارد. خواص ضدالتهابی آن، رشد سلول‌های سرطانی را کند می‌کند. زنجبیل همچنین می‌تواند میگرن، حالت تهوع و سرگیجه را درمان کند. ثابت شده‌است که برای کشتن سلول‌های سرطان تخمدان، زنجبیل سریع‌تر از شیمی‌درمانی عمل می‌کند.

۱۹. گوجه‌فرنگی

بعضی از تحقیقات نشان داده‌اند که مصرف گوجه‌فرنگی می‌تواند از مردان در برابر سرطان پروستات محافظت کند. این گردالی‌های قرمز و آبدار می‌توانند از دی‌ان‌ای (DNA) سلول‌های شما در برابر آسیبی که می‌تواند به سرطان منجر شود، محافظت کنند. گوجه‌فرنگی حاوی میزان بسیار بالایی از یک آنتی‌اکسیدان موثر به نام لیکوپن است.

بدن شما لیکوپن را از محصولات فرآوری شده‌ی گوجه‌فرنگی مانند سس بهتر جذب می‌کند، که یعنی ماکارونی تولید شده از گندم کامل با سس مارینارا می‌تواند یک شیوه‌ی خوشمزه برای کمک به کاهش خطر ابتلا به این بیماری باشد.

۲۰. ویتامین دی

خوراکی‌های دارای ویتامین دی به خصوص در ماه‌های زمستان که نور خورشید چندان قوی نیست، می‌تواند سیستم ایمنی را به شدت بهبود دهد، و از سرطان پستان و افسردگی جلوگیری کند. شیر، پنیر، بستنی و سبزیجات سبز، غنی از ویتامین دی هستند.

وقتی می‌کوشید از ابتلا به سرطان پیشگیری کنید یا سرعت رشد آن را کاهش دهید، مبارزه با التهاب، نقشی کلیدی دارد. همچنین رژیمی از غذا های ارگانیک به افزایش مزایای سالم خوردن کمک می‌کند. هرچه غذا ها رنگی‌تر باشند، بیش‌تر می‌توانید سلول‌های سرطانی را از بین ببرید، سموم را از بدن دفع کنید و رادیکال‌های آزاد را نابود .

منبع: لایف هک

5/5 (1 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا