قهوه

طرز تهیه قهوه فرانسه بدون دستگاه ( دو روش )

قهوه فرانسه با توجه به میزان برشتگی یا رست این قهوه معمولا ملایم است اما در این مورد سوال دیگری نیز بوجود می آید و آن هم نوع دستگاه و طرز تهیه این قهوه با فرنچ پرس یا دستگاه قهوه ساز چون نوع دستگاه بر میزان درجه آسیاب دانه تاثیر می گذارد پس دانه باید متناسب با فرنچ پرس یا دستگاه قهوه ساز آسیاب شود.

برای مثال قهوه تان را می خواهید با فرنچ پرس تهیه کنید. پس قهوه ای با درجه آسیاب درشت دریافت کنید. خب! برشتگی یا رست ملایم، درجه آسیاب درشت و در نهایت تهیه قهوه با فرنچ پرس. حالا با رعایت این شرایط، قهوه تان، قهوه فرانسه نام می گیرد.
گاهی ممکن است سوال دیگری در رابطه با درجه رست آن هم بوجود بیاید. مثلا درجه رست قهوه تان کمی تیره تر باشد یا نه کمی روشن تر. حالا با توجه به همه این مساعل در این مقاله میخواهیم به دو روش اونم بدون دستگاه قهوه فراسنه عالی رو دم کنیم . پس بزنید بریم !

روش اول: تهیه قهوه فرانسه با فرنچ پرس

قهوه فرانسه، قهوه ای ملایم است، برای تهیه قهوه فرانسه حتما باید از فرنچ پرس استفاده شود. تهیه قهوه با فرنچ بسیار کار ساده ای است، کافی است دقایقی را برای تهیه قهوه ای خوش طعم و خوش عطر در خانه یا هر جای دیگری صرف کنید!
قهوه آسیاب شده این ابزار کمی درشت تر از اسپرسو می باشد و محصول نهایی، قهوه ای نسبتا غلیظ همراه با روغن قهوه است. این روغن به دلیل استفاده نکردن از فیلتر کاغذی در فرنچ پرس، از بین نمی رود.

قهوه فرانسه را به سه روش زیر می توانید تهیه کنید:

  • تهیه قهوه فرانسه با فرنچ پرس
  • تهیه قهوه فرانسه با قهوه ساز های برقی فیلتر دار (تهیه با قهوه ساز فیلتری)
  • تهیه قهوه بدون ابزار با قوری معمولی

در این مطلب با تهیه قهوه فرانسه توسط ابزار فرنچ پرس آشنا می شوید، برای تهیه قهوه با دیگر ابزارها می توانید روی لینک های بالا کلیک کنید.

موارد مورد نیاز برای تهیه قهوه فرانسه با فرنچ پرس:

فرنچ پرس
آب ۹۳ درجه
پودر قهوه مناسب فرنچ پرس
قهوه تازه پرو – رست ملایم – 250 گرم
قهوه تازه پرو – رست ملایم – 250 گرم

‎تهیه قهوه فرانسه:

۱- آب ۹۳ درجه
ابتدا مقداری آب سرد را جداگانه درون کتری تا نزدیک نقطه جوش ۹۳ درجه گرم کنید.

کتری آب گرمبرای تنظیم حدودی دمای آب می توانید آن را جوش بیاورید و سپس مدت کوتاهی صبر کنید تا دمای آن فروکش کند.
۲- افزودن پودر قهوه
فرنچ پرس را خشک کنید سپس برای هر ۱۲۰ میلی لیتر یک قاشق غذاخوری قهوه داخل فرنچ پرس بریزید. یعنی برای هر فنجان تقریبا دو قاشق مربا خوری یا 6 الی 7 گرم پودر قهوه، اما این یک واحد است مزاج و سلیقه شما مهم تر است یعنی این که دوست دارید قهوه تان را غلیظ، رقیق یا تلخ تر میل کنید در این صورت می توانید در واحد حجم گفته شده تغییراتی ایجاد کنید.

قهوه را داخل فرنچ پرس بریزید.مقدار قهوه مورد نیاز را داخل فرنچ پرس بریزید
۳- افزودن آب به فرنچ پرس:
آبی که درون کتری تا نقطه ۹۳ درجه گرم کرده اید را باید طی دو مرحله به صورت دورانی به پودر قهوه اضافه کنید. در مرحله اول مقدار کمی آب اضافه کنید به گونه ای که پودر قهوه خیس بخورد و یا به اصطلاح کف یا شکوفه کند و این کار را طوری انجام دهید که آب به همه جای پودر قهوه برسد.

قهوه مورد نشر را داخل فرنچ پرس بریزیدخیس کردن کامل قهوه به صورت دورانی
بعد از ۳۰ ثانیه مرحله دوم را شروع کنید آب را به صورت کامل به حالت دورانی اضافه کنید. حالا باید کمی به انتظار (چهار دقیقه) بنشیدید. بعد از گذشت یک دقیقه (از آن چهار دقیقه)، با یک قاشق یا … قهوه را به آرامی هم بزنید. حالا باید 4 دقیقه منتظر بمانیدبعد از افزودن کامل آب، درب قوری را بگذارید

۴- پرس کردن
بعد از گذشت چهار دقیقه اهرم فرنچ پرس را به آرامی به سمت پایین فشار دهید تا پودر قهوه ها به سمت پایین هدایت شوند. اگر نتیجه مطلوب نبود می توانید پرس را بیرون بیاورید و دوباره تکرار کنید. توجه داشته باشید که قهوه قبل از پرس کردن از سطح آب به سمت پایین حرکت می کند و این نشانه ای برای دم کشیدن قهوه است.
قهوه تازه برزیل – رست ملایم – 250 گرم
قهوه تازه برزیل – رست ملایم – 250 گرم

۵- قهوه را در فنجان بریزید
پس از پرس کردن زمان آن است که قهوه تان را در فنجان ریخته و نوش جان کنید.

روش دوم: تهیه قهوه فرانسه با قوری

حالا در روش دوم به آموزش تهیه قوه فرانسه بدون فرنچ پرس و دستگاه میپردازیم. تهیه قهوه فرانسه بدون دستگاه و ابزار هم امکان پذیر است. این مطلب به طور غیر مستقیم با ابزاری به نام فرنچ پرس در ارتباط است. اول این نکته را عرض کنیم که قهوه فرانسه فقط با ابزاری به نام فرنچ پرس تهیه می‌شود این یعنی قهوه ای را می‌توان قهوه فرانسه گفت که با فرنچ پرس درست شود. اما اگر فرنچ پرس ندارید و می‌خواهید با ابزاری شبیه به آن، قهوه فرانسه تهیه کنید بهتر است اول با پرس پات یا همان فرنچ پرس و طرز تهیه قهوه فرانسه با آن آشنا شوید.

تهیه قهوه فرانسه بدون ابزارآشنا که شدید!

همانطور که مطالعه کردید در فرنچ پرس، آب و قهوه در کنار هم هستند و وقتی که دم‌آوری قهوه تمام شد پودر قهوه را توسط یک صافی از نوشیدنی نهایی جدا می‌کنیم. حالا چه می‌خواهیم بگوییم؟

تهیه قهوه فرانسه بدون فرنچ پرس؟

اگر در منزل، قوری‌ای دارید که دارای یک صافی است (صافی آن از نزدیک درب تا کف قوری) می‌تواند گزینه خوبی برای تهیه قهوه فرانسه بدون ابزار باشد، حالا چرا تا کف قوری؟ در فرنچ پرس از ابتدا تا انتهای فرآیند دم‌آوری، قهوه و آب با هم همنشین هستند، بدین گونه می‌توانید روش کار فرنچ پرس را شبیه سازی کنید. خلاصه اگر فرنچ پرس ندارید از آن استفاده نمایید. اگر قوری تان توری ندارد می‌توانید از توری‌های جداگانه مثلا پارچه توری نیز استفاده کنید.

اما موارد مورد نیاز برای تهیه قهوه فرانسه بدون ابزار:

قوری توری دار یا توری پارچه‌ای

آب ۹۳ درجه، یک فنجان برای هر نفر

یک قاشق غذاخوری پودر قهوه برای هر نفر(البته بستگی به مزاج شما نیز دارد، می‌توانید دوز مصرفی را کم و زیاد کنید)

طرز تهیه قهوه فرانسه بدون دستگاه:

پودر قهوه‌تان را به میزان مورد نیاز در قوری (صافی) بریزید.

آب ۹۳ درجه را به حالت دورانی بر روی پودر قهوه، به اندازه ای بریزید که پودر قهوه‌تان خیس شود یا به اصطلاح شکوفه کند.

بعد از ۳۰ ثانیه باقی آب را اضافه کنید (به صورت دورانی)

حالا درب قوری را بگذارید و ۴-۵ دقیقه صبر کنید تا قهوه‌تان دم آوری شود.

بعد از این زمان پودر قهوه که درون صافی است را دور بریزید و نوشیدنی را در فنجان ریخته و میل نمایید.

مطلب بعدی را بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا