قهوه

5 تفاوت قهوه دمی یا اسپرسو؟

خیلی از دوستان سوال داشتند که تفاوت قهوه دمی با اسپرسو در چه چیزهایی هست . ما امروز تصمیم گرفت یکسری نکات و تفاوت های این دو را بازگو کنیم .
در ابتدا باید بگویم که قهوه دمی و اسپرسو روش دم آوری می باشند و هر دو با قهوه تهیه می شوند .

اسپرسو

ابتدا تعریفی کلی از اسپرسو بگویم ، به معنای قهوه و یا چیزی است که به صورت فشرده و سریع آماده می شود . زمان مجاورت آب جوش و قهوه در اسپرسو بسیار کم بوده و اسپرسو خیلی سریع تهیه می شود .
اسپرسو با دستگاه اسپرسوساز در دما و فشار بالا تهیه می شود .

قهوه اسپرسو
قهوه اسپرسو

قهوه های دمی

قهوه های دمی با عبور تدریجی آب جوش از پودر قهوه تهیه می شود و عوامل بسیار زیادی در تهیه آن دخیل می باشد . چندین دستگاه برای تهیه قهوه های دمی وجود دارد همچون کمکس ، سایفون ، ائروپرس و … .

ابزار دم آوری قهوه های دمی

5 تفاوت قهوه دمی و اسپرسو

  1. اولین تفاوت اصلی آن ها در طرز تهیه می باشد.که اسپرسو با فشار بالای آب ، آب از بین پودر قهوه عبور می کند اما قهوه های دمی آب به آهستگی و در طی چند مرحله اضافه می شود .
  2. دومین تفاوت میزان استفاده از قهوه است . قهوه استفاده شده در اسپرسو کمتر از قهوه های دمی است .
  3. سومین تفاوت زمان تهیه می باشد . زمان تهیه یک شات اسپرسو حدود ۲۰ الی ۳۰ ثانیه است . اما زمان تهیه قهوه های دمی بسته به حجم مورد استفاده آب حدود ۲ الی ۴ دقیقه طول می کشد .
  4. چهارمین تفاوت مقدار کافئین موجود در قهوه هاست . کافئین موجود در قهوه دمی به دلیل حجم و قهوه ی استفاده شده ، بیشتر از اسپرسو می باشد .
  5. پنجمین تفاوت در طعم قهوه ها می باشد . در کل اسپرسو عطر و طعم میانه‌ای دارد که هم طعم شیرین و هم تلخ را دربر می‌گیرد و از نظر غلظت غنی‌تر و غلیظ تر است . اما قهوه های دمی طعمی ملایم و عطر و رایحه ای زیاد دارند و از نظر غلظت رقیق تر هستند .

منبع: ویکی پدیا

مطلب بعدی را بخوانید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا