خواص مواد غذایی

خواص موز

همه چیز در مورد موز

موز یک میوه فوق العاده پر انرژی و گرم است که ارزش غذایی آن می تواند با گوشت برابری کند. البته موز فاقد چربی است و کلسیم آن کم است.

زادگاه اصلی این میوه مناطق گرمسیری مانند مالزی و استرالیا است. امروزه این میوه بسیار فراگیر شده است و در تمام نقاط گرمسیر که رطوبت کافی دارند کشت می شود. این میوه در ایران فقط در بلوچستان کاشته می شود. موزی که روی درخت رسیده شده باشد بسیار مقوی است.

ویتامین ها و مواد تشکیل دهنده در ۱۰۰ گرم موز:

 • انرژی ۸۹ کیلو کالری
 • کربوهیدرات ها ۲۲/۸۴ گرم
 • قندها ۱۲/۲۳ گرم
 • فیبر غذایی ۲/۶ گرم
 • چربی ۰/۳۳ گرم
 • پروتئین ۱/۰۹ گرم
 • ویتامین آ معادل ۲۶ میکرو گرم بتا کاروتن و ۲۲ میکرو گرم لوتئین زیگزانتین
 • ویتامین ب۱ (تیامین) ۰/۰۳۱ میلی گرم
 • ویتامین ب۲ (ریبوفلاوین) ۰/۰۷۳ میلی گرم
 • ویتامین ب۳ (نیاسین) ۰/۶۶۵ میلی گرم
 • ویتامین ب۵ (پانتوتنیک اسید) ۰/۳۳۴ میلی گرم
 • ویتامین ب۶ ۰/۴ میلی گرم
 • ویتامین ب۹ (فولات) ۲۰ میکروگرم
 • کولین ۹/۸ میلی گرم
 • ویتامین ث ۸/۷ میلی گرم
 • آهن ۰/۲۶ میلی گرم
 • منیزیوم ۲۷ میلی گرم
 • منگنز ۰/۲۷ میلی گرم
 • فسفر ۲۲ میلی گرم
 • پتاسیم ۳۵۸ میلی گرم
 • سدیم ۱ میلی گرم
 • روی ۰/۱۵ میلی گرم
 • فلورید ۲/۲ میکروگرم

خواص و فواید موز

از موز می توان به عنوان منبع غذایی مطلوب کم چرب و پر انرژی که خواص و فواید بسیاری دارد نام برد. از جمله خواص موز می توان به کمک به حفظ مقدار قند خون، بهبود مشکلات مغزی و عصبی، کمک به کاهش فشار خون، حفاظت از ابتلا به بیماری های قلبی و بسیاری خواص دیگر که در دنباله به آنها اشاره خواهیم کرد، نام برد.

کاهش فشار خون


گفته می شود که مصرف بالای نمک و کمبود کلسیم تاثیرات منفی بر فشارخون دارد. موز مقدار زیادی پتاسیم و در عین حال، مقدار کمی نمک دارد و در نتیجه، ابزار موثری برای مقابله با فشار خون بالاست.
پتاسیم موز به طرق مختلف به کاهش فشار خون کمک می کند. به این ترتیب که سبب تحریک بدن برای دفع نمک شده و همچنین سبب شل نمودن و انبساط رگ های خونی می شود و لذا قطر رگ ها زیاد شده و فشار جریان خون کاهش می یابد.

به همین دلیل است که FDA (سازمان غذا و داروی آمریکا) به تازگی به تولیدکنندگان موز اجازه داده است که به طور رسمی در مورد قابلیت موز در کاهش ریسک ابتلا به فشار خون و سکته مغزی تبلیغ کنند.

توصیه می شود که صبح ها یک عدد موز مصرف کنید تا بتوانید فشارخونتان را همیشه در بهترین وضعیت نگه دارید.

جلوگیری از بیماریهای قلبی عروقی


پتاسیم موز نه تنها از طریق کاهش فشار خون، بلکه به وسیله ممانعت از فعالیت رادیکال های آزاد مخرب و همچنین به وسیله پیشگیری از تشکیل لخته خون، به حفظ سلامتی قلب کمک می کند. دانشمندان هندی اخیرا کشف کرده اند که وجود موز نارس در خوراک موش های آزمایشگاهی مانع افزایش کلسترول بد خون (LDL) می شود. به علاوه موز سبب افزایش کلسترول خوب خون (HDL) می گردد. محققان این خاصیت را مدیون وجود مقدار زیادی الیاف گیاهی (فیبر) در موز نارس می دانند.

به نظر می رسد که موزهای رسیده نیز به علت داشتن مقدار زیادی پکتین، کلسترول خون را کاهش می دهند. زیرا مقدار پکتین موجود در موز از سیب هم بیشتر است. لازم به ذکر است که پکتین نوعی فیبر محلول است که تأثیر آن در کاهش کلسترول خون به اثبات رسیده است.

موز برای کسانی که دچار بیماری قلبی هستند یک غذای خوب است. به بیماران قلبی توصیه می شود به عنوان شام یک عدد موز میل کنند.
بیماران قلبی که هر روز آسپرین می خورند بهتر است قبل از آسپرین یک عدد موز بخورند.

آرامش اعصاب و جلوگیری از افسردگی و استرس


مصرف موز به درمان افسردگی و بهبود خلق و خوی فرد کمک می کند. موز حاوی تریپتوفان است که در بهبود خلق وخوی و ایجاد احساس ارامش و تسکین علائم افسردگی نقش مهمی دارد.

موز سرشار از پنج نوع ویتامین ب تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، پیریدوکسین و فولات می باشد. ویتامین ب باعث آرامش سیستم اعصاب می گردد، به بهبود عملکرد قلب و عضلات کمک می کند و همچنین نقش اساسی در واکنشهای بیوشیمایی در بدن ایفا می کند به این طریق که تریپتوفان موجود در موز تحت تاثیر ویتامین ب قرار گرفته و باعث تبدیل آن به سروتونین می شود و سروتونین که ازآن به هورمون شادی یاد می شود کمک زیادی در بهبود خلق و خوی فرد و ایجاد احساس ارامش می کند.

تصور می شود که میزان کم سروتونین در مغز موجب ابتلا به افسردگی می شود. همچنین مصرف پوست موز از طریق مصرف آب ناشی از جوشاندن پوست موز و یا انداختن پوست موز در آب میوه گیری و نوشیدن آب آن به کاهش افسردگی کمک می کند.

محققان ضمن توصیه مصرف روزانه یک عدد موز کامل اعلام کردند: با ادامه مصرف روزی یک عدد موز به مدت یک ماه می توان اثرات کاهش هر گونه ناراحتی ناشی از افسردگی را مشاهده کرد.

محققان به افراد شاغل نیز توصیه می کنند که هر روز یک عدد موز با خود سر کار ببرند و در مواقع تنش و یا هر نوع فکر یا موضوع ناراحت کننده‏ای، برای مدت ۵ دقیقه استراحت کرده و یک عدد موز بخورند.

پتاسیم یک ماده معدنی ضروری برای بدن است که به طبیعی کردن ضربان قلب، اکسیژن رسانی به مغز و تنظیم تعادل سطح مایعات بدن کمک می‌کند. هنگامی که با استرس مواجه می‌شویم، سوخت و ساز بدنمان افزایش می‌یابد و در نتیجه، سطح پتاسیم بدنمان کاهش پیدا می‌کند. موز با مقدار زیاد پتاسیمی که دارد می‌تواند این تعادل را دوباره برقرار سازد.

افزایش هوشیاری و توان مغزی


موز علاوه بر داشتن ویتامین ب همچنین غنی از پتاسیم است. پتاسیم نه تنها یک مایه حیاتی برای قلب، کلیه و سایر ارگانهای بدن می باشد، بلکه سلولهای مغز نیز نیاز زیادی به پتاسیم دارند و کمبود آن می تواند به آسیب های مغزی و ایجاد مشکلات شناختی منجر شود.

بر اساس گذارشات منتشر شده، ثابت شده است که پتاسیم در تقویت حافظه نیز نقش دارد. بر طبق آزمایش های انجام شده محققان دریافتند که مصرف ۲۰ روزه مکملهای پتاسیم سطح رادیکال های آزاد مضر را به میزان قابل توجی کاهش داده و همچنین مانع آسیبهای اکسداتیو می شود. آسیبهای اکسیداتیو باعث کاهش عملکرد مغز می شوند که پتاسیم به عنوان یک سد در مقابلاین آسیبها عمل می کند.

بر طبق آزمایشی که بر روی ۲۰۰ دانش‌آموز مدرسه تیکن‌هام در انگلستان صورت گرفته، در دوران امتحانات به آنها یک موز همراه صبحانه، یک موز در ساعت ۱۰ و یک موز همراه ناهار برای افزایش توان مغزی آنها داده شد. نتایج تحقیق نشان داد که این میوه سرشار از پتاسیم، دانش‌آموزان را هوشیارتر ساخته و به فرایند یادگیری آنها کمک کرده است.

کمبود پتاسیم در افراد سالمند، سبب افسردگی و فراموشی می شود. زیرا تمایل به مصرف میوه و سبزی های تازه در سالمندان کمتر است. موز رسیده که سرشار از پتاسیم می باشد، دارای قابلیت جویدن و هضم آسانی نیز می باشد. یک موز رسیده نیاز روزانه یک فرد بزرگسال به پتاسیم را به میزان ۱۱ درصد تأمین می کند.

سکته مغزی


بنابر تحقیقات منتشر شده در «مجله پزشکی نیوانگلند»، خوردن موز به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی به طور مرتب، خطر مرگ در اثر سکته مغزی را تا ۴۰٪ کاهش می‌دهد.

سلامت معده


موز تقویت‌کننده و آرامش‌ دهنده معده است. مصرف موز اسید اضافی معده را به حال طبیعی در آورده و از سوزش معده جلوگیری می کند. موز سلول های پوششی سطحی معده را تقویت و مقاوم می کند و موجب می شود که سد مقاومی در برابر نفوذ عوامل زیان آور ایجاد گردد و از این طریق به التیام زخم معده و ناراحتیهای معده کمک می کند.
موز برای شفای سلولهای فرسوده اولسرها و همچنین جلوگیری از گاسترین و التهاب معده بسیار مفید است و مصرف موز به بهبود سلول های فرسوده زخم ها و همچنین جلوگیری از التهاب معده کمک می کند.

سلامت روده ها و رفع یبوست


موز حاوی پکتین (نوعی فیبر محلول) است که حرکات لوله‌های گوارشی را متعادل کرده و باعث می شود تا از ابتلا به یبوست جلوگیری کنید و عادات روده ای خودرا منظم کنید.

البته باید در نظر داشت که موز در صورتی که رسیده باشد ملین است ولی موز نارس را ایجاد کننده یبوست می دانند و در عین حال برای درمان اسهال ساده و اسهال خونی مفید است و بهبود زخم های روده را تسریع می کند.
موز به دلیل بافت نرمی که دارد به عنوان غذای رژیمی در اختلالات روده‌ای تجویز می‌گردد. موز تنها میوه خاصی است که می‌تواند در این گونه موارد خورده شود.

فواید موز نارس برای دیابت


موز نارس برای افرادی که می خواهند مقدار قند خون خود را ثابت نگه دارند، از قبیل بیماران دیابتی، مفید است. موز نارس که غالبا سبز بوده و نواحی زرد کمتری در پوست خود دارد، دارای ۲ گرم قند و ۲۳ گرم نشاسته است. نشاسته آن که تحت عنوان «نشاسته مقاوم» شناخته شده است، به خوبی در روده کوچک هضم نمی شود. این ماده از روده بزرگ عبور نموده و پس از تجزیه توسط باکتری های روده، وارد جریان خون شده و به عنوان منبع انرژی به کار می رود.

این تجزیه آهسته مواد نشاسته ای در موز نارس منجر به افزایش تدریجی و آهسته مقدار قند خون می گردد.
به دلیل جذب سریع قند موز، این میوه دارای شاخص گلیسمی بالایی است. موز رسیده برای بیماران دیابتی توصیه نمی شود. همچنین افرادی که تمایل به کنترل وزن دارند، نباید از موز رسیده استفاده کنند.

موزهایی که به رنگ زرد هستند دارای شاخص گلیسمی متوسطی می باشند. (شاخص گلیسمی نشان دهنده این است که به ازای مقدار مشخصی از یک ماده غذایی، مقدار قند خون چقدر بالا می رود و این شاخص نسبت به گلوکز که دارای شاخص گلیسمی ۱۰۰ است سنجیده می شود.)

فواید میوه موز در علائم پیش از قاعدگی


موز سرشار از ویتامین B۶ است که تاثیر مثبتی بر سطح گلوکز در خون دارد و گفته می شود که ویتامین B به کاهش علائم قبل از قاعدگی کمک می کند. موز درد داخل شکم و کمر را کاهش داده، اختلالات روحی و عصبی را تنظیم کرده و به حفظ آب داخل بدن کمک می کند.

کم خونی


موز به دلیل مقدار زیاد آهنی که دارد، محرک تولید هموگلوبین در خون بوده و در نتیجه، در موارد کم خونی بسیار موثر است.

تقویت استخوان ها


موز به رشد و تقویت سلامت استخوان‌های بدن کمک می‌کند و این امر از دیگر اثرات وجود پتاسیم در موز است. زیرا پتاسیم با افزایش از دست رفتن کلسیم بدن از طریق ادرار (که در نتیجه مصرف نمک زیاد این اتفاق می‌افتد)، مقابله می‌کند و مانع از این می‌شود که استخوان‌ها به سرعت نازک شده و تحلیل بروند.

فواید موز برای پوست


برای تسکین خارش بدن، موز نرم را کوبیده با آب لیمو مخلوط کرده در محل خارش بمالید.

برای از بین بردن حلقه‌های روی گردن و از بین بردن چین و چروک گردن، موز کاملاً رسیده یک عدد نصف استکان روغن بادام شیرین یک قاشق عسل اینها را خوب له نموده روی باند پهن نموده دور گردن بپیچید به مدت ۲ ساعت بگذارید بماند.

برای باز شدن رنگ چهره و از بین بردن لکه‌های سیاه، موز را با تخم خربزه مخلوط نموده به روی لکه‌ها بمالید.
برای التیام زخم‌ها و جلوگیری از سوختگی پوست موز را سوزانده، گرد آن را روی زخم بریزید.

قرار دادن قسمت داخلی پوست موز روی جای نیش حشرات بر پوست، خارش و سوزش آن را از بین می‌برد.
ضماد موز برای سوختگی در اثر آتش مفید و اگر بلافاصله بکار رود، از تاول زدن جلوگیری می‌کند.

برای از بین بردن زگیل، پوست موز را از طرف داخل بر روی آن قرار می‌دهند و آن را با دقت با یک نوار چسب می‌بندند.

اختلالات فصلی (SAD)


موز می‌تواند به افرادی که دچار اختلالات فصلی (تغییر فصل) هستند کمک کند زیرا دارای «تریپتوفان» است که به طور طبیعی باعث بهبود حال می‌گردد.

ترک سیگار


موز می‌تواند به کسانی که در تلاش برای ترک سیگارند کمک کند. ویتامین B۶ و B۱۲ ، پتاسیم و منیزیم موجود در موز به بدن در رهایی از اثرات کنار گذاشتن نیکوتین کمک می کند.

فواید موز برای ورزشکاران


یک موز رسیده که دارای نقاط و لکه های قهوه ای زیادی است، دارای حدود ۲۳ گرم قند و ۲ گرم نشاسته است. قند آن به سرعت هضم شده و جذب دیواره روده کوچک گشته و بدین طریق وارد جریان خون می شود.

بنابراین موز یک میان وعده عالی پس از انجام ورزش است، زیرا در این هنگام سوخت سریع قند در طی یک ساعت فعالیت مورد نیاز می باشد تا به عضلات امکان بازسازی ذخایر کربوهیدراتی (گلیکوژن) را بدهد.

موز غذای خوبی برای ماهیچه‌ها می‌باشد. پژوهش‌ها نشان داده است که مصرف تنها دو عدد موز برای تأمین انرژی لازم جهت ۹۰ دقیقه فعالیت بدنی سخت، کفایت می‌کند و به همین دلیل است که موز میوه شماره یک ورزشکاران برتر جهان است.

بارداری و شیردهی


موز از سقط جنین جلوگیری می‌کند.
موز در خانم‌های باردار سوزش معده و تهوع‌ صبحگاهی را رفع می‌کند و به دلیل پتاسیم بالایی که دارد به بهبودی سریع در دوران نقاهت کمک شایانی می‌کند.

موز حاوی پتاسیم بوده و به مبارزه با خستگی در دوران بارداری و کسب سریع انرژی کمک می کند.
علیرغم جستجوی فراوان برای پیدا کردن سرنخی در مورد ارتباط مصرف موز در بارداری و افزایش خطر ابتلای جنین به بیماری یرقان(زردی)، به نظر می رسد با توجه به منابع انگلیسی زبان موجود چنین چیزی صحت نداشته باشد. البته برخی منابع مصرف موز توسط زنانی که نوزادان آنها دارای یرقان هستند را در دوران شیردهی ممنوع اعلام کرده اند.

کاهش ریسک سرطان خون در کودکان


موز خطر ابتلا به سرطان خون را در کودکان کاهش می دهد. گفته می شود، اگر کودک در سال های اولیه زندگی اش موز، پرتقال و آب پرتقال بخورد، احتمال ابتلای او به سرطان خون در کودکی کم می شود. هم چنین فیبر موجود در موز به کاهش خطر سرطان روده بزرگ کمک می کند.

به علاوه، موز رسیده حاوی پکتین، فیبر محلول است که همه چیز را از طریق دستگاه گوارش به حرکت وا می دارد و از یبوست جلوگیری می کند. البته به یاد داشته باشید که موز کال می تواند تاثیر معکوس داشته باشد و موجب یبوست شود.

اگر کودک شما دوره نقاهت خود را پس از اسهال طی می کند، موز می تواند در جایگزینی الکترولیت های از دست رفته مفید باشد. منابع بسیاری موز را به عنوان غذای اصلی کودکانی که مشکلات گوارشی دارند، توصیه می کنند.

اگر می خواهید موز را به عنوان غذای اصلی به کودک خود بدهید، به سادگی یک موز رسیده را پوست بکنید، سپس آن را با چنگال له کنید.

می توانید مقداری شیر مادر یا شیر خشک به آن اضافه کنید تا مناسب کودک تان شود. اگر کودک شما حداقل ۶ ماه دارد (سنی که به کودکان توصیه می شود خوردن غذای جامد را آغاز کند) اضافه کردن مواد اضافی ضروری نیست.


نکاتی درباره خرید و نگهداری موز


یکی از فواید موز این است که در تمام فصول یافت می شود. البته گاهی موزهای نرسیده را می چینند و با کشتی به کشورهای مختلف برای فروش می فرستند که در این صورت اول آن ها را در اتاق مخصوصی که پر از گاز اتیلن است نگه می دارند تا پخته شوند، سپس به فروشگاه ها پخش می کنند. (به همین دلیل است که شما گاهی موز سبز را در فروشگاه ها می بینید).

بر خلاف بسیاری از میوه ها و سبزیجات، طعم موز به سایز آن بستگی ندارد. موزه های بزرگ به اندازه موزهای کوچک خوشمزه اند.

موقع خرید موز دقت کنید که پوست آن لک نداشته باشد. موز خیلی سبز هم نخرید، مگر آن که بخواهید آن را برای چند روز نگه دارید تا رسیده شود. شما می توانید با قرار دادن موز خام در کیسه ای پلاستیکی عمل رسیده شدن را سرعت بخشید. با این روش موز به طور طبیعی با گاز اتیل پخته می شود.

موزهایی که دارای قسمت های سبز در ابتدا و انتهای خود هستند، هنوز به طور کامل نرسیده اند. موزهای کاملاً زرد، رسیده تر بوده و انواع دارای لکه های قهوه ای در حداکثر رسیدگی خود هستند.

برای کند نمودن سرعت رسیدن موز، آن را در یخچال نگهداری کنید و برای تسریع رسیدن موز، آن را در یک پاکت کاغذی یا لای روزنامه در دمای اطاق نگه دارید.

موز به هنگام رسیدن تولید گازی به نام اتیلن می کند. در صورت مجاورت این گاز با سایر میوه ها، سبب رسیدن آنها می شود. برای جلوگیری از این فرآیند، موز را باید جدا از سایر میوه ها نگهداری کرد. در عین حال نیز از این خاصیت موز می توان برای رسیدن میوه هایی که هنوز کال هستند، استفاده مطلوب نمود.

مضرات و موارد منع مصرف موز

 • کسانی که در اثر خوردن موز زبانشان ورم یا جوش می‌زند بلافاصله بعد از خوردن موز آب لیمو مزمزه کنند.
 • موز نارس به دلیل داشتن نشاسته زیاد، سخت هضم می‌شود.
 • موز نفاخ است و مصرف زیاد آن به ویژه در افراد سرد مزاج، تولید گاز معده می‌کند که برای رفع این عارضه باید پس از موز کمی نمک خورد.
 • موز رسیده و زرد، به علت دارا بودن قند زیاد برای مبتلایان به بیماری قند مضر است و نباید در مصرف آن زیاده‌روی شود.
 • موز خون را غلیظ می کند. زیاده‌روی در خوردن آن باعث تولید خون غلیظ بلغمی می‌شود.
 • خوردن موز هنگام ناشتا زیان‌آور است.
 • کسانی که دارای دستگاه گوارشی حساس هستند موز را با احتیاط بخورند.
 • خوردن موز سبز و نارس، تولید ورم قولون (کولیت) کرده و در روده ایجاد تخمیر می‌کند.
 • مصرف موز می‌تواند سردرد‌های میگرنی را در مبتلایان به این بیماری را تشدید کند.
 • موز در بعضی افراد تولید آلرژی می کند. دونوع آلرژی به موز وجود دارد:
 • یک نوع آن مربوط به آلرژی به لاتکس می شود که در این صورت شما باید با پزشک مشورت کنید. شاید مجبور شوید مدتی از دادن موز به کودک تان خودداری کنید.
 • نوع دوم آلرژی به موز مربوط به آلرژی گرده است که سندرم آلرژی دهانی شناخته می شود و علائم آن نیز به سرعت ظاهر می شود که معمولا با تورم یا خارش گلو یا دهان همراه است.
 • بنابراین هنگامی که کودک شما موز می خورد، با دقت به نشانه های احتمالی آلرژی در او توجه کنید.
 • مصرف موز توسط زنانی که نوزادان آنها دارای یرقان هستند، در دوران شیردهی ممنوع است.

دانستنیهای بیشتر در مورد موز

موز درکتاب های طب سنتی با نام های «موز» و «طلح» آمده است. انواع آن را به انگلیسی Banana و Plantain می گویند. گیاه آن از خانواده Musaceae می باشد. موز میوه و گیاهی است که بومی مناطق حاره‌ای جنوب شرق آسیا، شبه جزایر مالزی و استرالیا می باشد.

موز از چهار هزار سال قبل در هندوستان کشت می شده است. در سال ۱۴۸۲ پرتغالی ها موز را در سواحل گینه پیدا کرده و به جزائر قناری بردند و سپس به وسیله میسیونر مذهبی اسپانیولی به نواحی حاره آمریکا برده شد. این گیاه امروزه در تمام مناطق گرمسیری که از رطوبت مطلوبی برخوردار باشند کاشت می‌شود.

گیاه موز از گیاهان چند ساله علفی بزرگ است که شبیه درختچه می باشد، ولی ساقه های آن علفی است. برگ های آن بزرگ و به طول چند متر است که قسمت تحتانی آنها لوله شده و داخل یکدیگر پیچیده و تشکیل یک نوع ساقه کلفت را می دهند که در حقیقت دنباله تحتانی برگ های آن به هم پیچیده است.

عرض برگ ها، ۳۰ تا ۵۰ سانتی متر می باشد و رنگ آنها سبز روشن است. برگ ها به طور گروهی در انتهای تنه برگی گیاه، چتر می زنند و گل آذین گیاه از بین برگ ها ظاهر می شود و میوه آن به شکل خوشه فشرده متشکل از دهها موز در می آید.

ترتیب باردهی آن به این نحو است که پس از هر باردهی برگ ها و ساقه از بین می روند و از قسمت زیرزمینی گیاه یک ساقه دیگری متشکل از برگ ها خارج می شود که آن هم پس از میوه دادن به نوبه خود از بین رفته، جای خود را به ساقه دیگری می دهد.

تکثیر موز از طریق پاجوش هایی است که از ریشه آن می زند و هنگامی که این پاجوش ها به ارتفاع ۸۰ سانتی متر رسیدند، آن را جدا کرده و از فاصله ۳ ـ ۲ متر دورتر از بوته مادر می کارند.

موز، بومی مناطق حاره خاور دور است و در جنوب ایران نیز ارقامی از آن کاشته می شود. میوه موز میوه ای است استوانه ای و قوسی که بسته به نوع موز به قطر ۱۲ تا ۳ سانتی متر و به طول ۳۰ تا ۵ سانتی متر است.

رنگ پوست میوه معمولاً سبز مایل به زرد و یا زرد است که پس از رسیدن و مدتی ماندن، کمی قهوه ای می شود. در قسمت داخلی پوست، گوشت سفید شیرین و در بعضی ارقام بسیار معطر و لذیذ واقع است. در میوه موز معمولاً دانه رشد ننموده و وجود ندارد.

معمولاً در حدود ۴۰ درصد از موز را پوست و ۶۰ درصد را گوشت تشکیل می دهد.

دلیل کاشت گیاه موز، میوه‌ آن و همچنین تولید فیبر و نیز زیبایی می باشد. کشورهای هند، چین، اوگاندا، فیلیپین و اکوادور به ترتیب بزرگترین تولیدکنندگان و کشورهای اکوادور، کاستاریکا، کلمبیا و فیلیپین بزرگترین صادرکنندگان موز در جهان هستند.
موز را هنگامی که هنوز سبز است از درخت چیده و به مناطق مختلف می فرستند و در آنجا بوسیله گرما دادن آنرا می رسانند. این گیاه انواع مختلف داشته و یک نوع آن بسیار درشت و نوعی از آن هم خیلی ریز است که مزه شیرینی دارد.
در کشورهای استوایی معمولا موز را می پزند و همراه با برنج و لوبیا می خورند در کشورهای آمریکای لاتین موز را ورقه ورقه کرده و در آفتاب خشک می کنند.

درمان ضعف بدن

یکی از خواص موز این است که بسیار خون ساز است. به همین دلیل که این میوه خون ساز است مصرف آن برای اشخاص لاغر و کسانی که کم خونی دارند ضروری است. ضمن اینکه این میوه برای درمان ضغف بدن نیز موثر است. برای درمان ضعف بدن موز را به همراه عسل مصرف نمایید تا تاثیر بیشتری بگذارد.

تقویت استخوان ها

موز می تواند به رشد و سلامت استخوان های شما کمک کند. پتاسیم موجود در موز از خارج شدن کلسیم موجود در بدن از طریق ادرار جلوگیری می کند و این امر باعث می شود استخوان های سالم تری داشته باشید. توجه داشته باشید که مصرف نمک به صورت افراطی باعث خارج شدن کلسیم از طریق ادرار می شود.   تقویت اعصاب

یکی از فواید موز این است که می تواند در سیستم عصبی شما تعادل برقرار کند. یکی از پروتئین های موجود در موز تریپتوفان است که بعد از مصرف در بدن به سروتونین تبدیل می شود که این امر باعث احساسی خوشایند و آرامش در فرد می شود.

کاهش فشار خون

تحقیقات نشان داده است که موز برای کاهش خون هم مفید است. موز حاوی مقادیر غنی از پتاسیم است و برعکس سدیم کمی دارد که این میوه را برای افرادی که فشار خون بالا دارند مناسب می سازد. پتاسیم موجود در موز می تواند باعث کاهش فشار خون شود.

کمک به ترک سیگار

یکی دیگر از خواص فراوان موز این است که می تواند به فردی که می خواهد سیگار را ترک کند کمک کند. موز حاوی ویتامین B6 ، B12 ، منیزیم و پتاسیم است که این مواد می توانند اثرات ترک کردن نیکوتین موجود در سیگار را کاهش دهند و فرد راحت تر سیگار را کنار بگذارد.

بیشتر بخوانید:

مطلب بعدی را بخوانید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا