نان و خمیر

طرز تهیه نان یوخا

مواد لازم نان یوخا

  • آرد : 5 پیمانه
  • شکر : 3 پیمانه
  • روغن جامد : 3 قاشق غذاخوری
  • آب : به مقدار لازم
  • مایه خمیر : به مقدار لازم

دستور پخت نان یوخا

  1. آرد ، شکر و روغن را همراه مایه خمیر و آب مخلوط می کنیم و خمیر مایه به دست آمده را به مدت 10 ساعت در دمای اتاق استراحت می دهیم .
  2. سپس خمیر را با چوب های مخصوص باز کرده صاف می کنیم و بر روی ساج می پزیم.

نان یوخا برای کدام شهر است؟

نان یوخا یکی از نان های سنتی مردم قزوین است که به شیوه ای متفاوت و سنتی تهیه می شود .در قزوین نان های مختلفی تهیه می شود از جمله یوخا که یکی از سنتی ترین نان های این منطقه است و به همان روش سنتی روی ساج تهیه می شود .

ساج در واقع صفحه یا دیگی آهنی است که بر روی آن نان تهیه می شود. این نان شباهت زیادی به کاک شیرینی کرمانشاه دارد.با این تفاوت که در شیرینی کاک پودر قند را روی آن می پاشند اما در نان یوخا شکر را در مواد حل می کنند تا نان طعم شیرینی داشته باشد.

پس از تهیه خمیر آن را به مدت ۱۰ ساعت استراحت می دهند تا خوب ور آید و سپس پس از این مدت از آن چونه گرفته و برای تهیه یوخا استفاده می کنند.

با توجه به اینکه خمیر نان باید بسیار نازک باشد از یک وسیله چوبی به نام اخلو برای این کار استفاده می کنند و وقتی خمیر به حالت مورد نظر رسید آن را روی ساج قرار می دهند تا پخته شود.

ساج یک قطعه فلزی همانند سپر جنگجویان است که روی اجاق قرار می‌دهند تا کاملا داغ شود. حرارت آن به حدی است که به محض پهن شدن خمیر روی سطح محدب آن ظرف چند دقیقه نان پخته می‌شود.

مطلب بعدی را بخوانید

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا