سفر و گردشگری

راهنمای شکم‌گردی در عمان

<div class=”details-content clearfix” data-spy=”scroll” data-target=”#anchor-menu” data-offset=”0″>

خیلی قبل‌تر از استخراج نفت در عمان، مردم این کشور از راه تجارت دریایی پول درمی‌آوردند و همین تجارت تاثیر عمیقی بر غذاهای‌شان گذاشت؛ تندی غذاهای هندی و آفریقایی، برنج دم‌کشیده به سبک ایرانی و در آخر سایر غذاهای عربی وارد رژیم غذایی عمانی‌ها شد. اما در سفر به عمان باید کدام غذاهای سنتی این کشور را امتحان کرد یا به کدام رستوران‌ها رفت؟

به کدام رستوران‌ و کافه‌های عمان سر بزنم؟

1. رستوران بابا سالم (Baba Salem)
از ارزان‌ترین رستوران‌های مسقط شروع می‌کنیم. با وجود پایین بودن قیمت غذاهای Baba Salem و شیک نبودن ساختمانش، غذاهای بسیار خوشمزه‌ای دارد. خوبی بابا سالم این است که به ساحل و پارک Qurum نزدیک است و فضایی برای بیرون نشستن هم دارد. غذاهای این رستوران بیشتر کباب است و خیلی‌ها هم از پاشا کبابش تعریف می‌کنند.

غذاهای رستوران بابا سالم شهر مسقط عمانغذاهای باباسالم گران نیست، برای همین می‌توانید چندبار به اینجا بروید.

2. رستوران عمانی بیت البان (Bait_Al_Luban_Omani)
تنها با 4 یا 5 دقیقه پیاده‌روی از بازار معروف مُطرح (Mutrah Souq) به رستوران بیت اللبان می‌رسید. قبل از این‌که بیت اللبان تبدیل به رستوران معروفی شود، جایی بود که صیادها و قایق‌رانان بعد از یک روز کاری به اینجا می‌رفتند و اتاق یا تخت‌خوابی اجاره می‌کردند تا استراحت کنند. به جز فضای سرپوشیده، بیت اللبان بالکنی هم دارد که خیلی‌ها هنگام شام ترجیح می‌دهند در اینجا غذا بخورند.

بالکن رستوران بیت اللبان مسقط عمانبهتر است دو یا سه روز زودتر برای رزرو میز در بالکن رستوران بیت اللبان اقدام کنید.

غذای پیشنهادی ما در بیت اللبان، شووا (Shuwa) است که قیمتش حدود 7 ریال عمانی است و برای دو نفر کافیست. کنار شووا می‌توانید هریس (Harees) هم سفارش بدهید که ترکیبش یک جورهایی مثل سالاد الویه یا حلیم است. هریس ترکیبی از گندم له شده با مرغ است که با سس Torsha و کره‌ی آب‌شده سرو می‌شود. برای همین موقع خوردنش باید هر سه تا را با هم بخورید تا خوشمزه‌تر شود.

shuwaشووا از غذاهای پرطرفدار عربی است.

3. رستوران سنتی بن عتیق (Bin Ateeq)
چنان‌چه دوست داشته باشید مثل یک عمانی غذا بخورید، باید بن عتیق را انتخاب کنید. غذاهای این رستوران به شکل کاملا سنتی سرو می‌شود؛ در سینی بزرگ و روی زمین. برای همین باید کفش‌های‌تان را از پا درآورید و روی زمین بنشینید. پیشنهاد می‌کنیم در بن عتیق، گوشت کبابی شتر و بریانی مرغ بخورید.

رستوران بن عتیقاین هم سینی غذای Bin Ateeq

4. رستوران Old Turkish
«ترکی قدیم» از رستوران‌های 24 ساعته‌ای است که در Al Khuwair قرار گرفته و تابلوی بزرگش از دور هم مشخص است. این رستوران بیشتر به کباب ترکی‌اش معروف است اما اگر دوست داشتید می‌توانید در کنارش غذاهای عمانی هم سفارش دهید.

رستوران old turkey شهر مسقطنمای بیرونی رستوران Old Turkish شهر مسقط

5. Arax Falafel
آن‌هایی که از غذای گوشتی خوش‌شان نمی‌آید یا گیاه‌خوارند بهتر است بروند سراغ فلافلی آراکس. نزدیک ساحل Qurum و چسبیده به Costa Coffee، این فلافلی را پیدا می‌کنید. بهتر است در کنار سفارش ساندویچ فلافل، گل کلم کبابی هم سفارش بدهید.

فلافل از Arax falafelفلافل‌های ترد فلافل‌فروشی آراکس از خوشمزه‌ترین فلافل‌های مسقط هستند. 

6. غذاهای خیابانی Al Seeb
غذاهای خیابانی عمان مثل تایلند، مالزی یا چین آنچنان پررونق نیستند. با این حال جایی به اسم Al Seeb در شهر مسقط هست که مخصوص غذاهای خیابانی است. به سمت Al Seeb که بروید، مطمئن باشید خیلی قبل‌تر از رسیدن به غرفه‌های غذافروشی، بوی گوشت کبابی به مشام‌تان می‌رسد. ارزانی، تنوع بالای غذاها و سریع آماده شدن‌ سفارش از نکات مهمی است که باید به آن‌ها اشاره کنیم و دلایل مهمی است که خیلی‌ها را به اینجا می‌کشاند. معمولا خود مسقطی‌ها عادت دارند که وقتی هوا تاریک می‌شود با ماشین‌شان به اینجا بیایند و بعد از گرفتن غذا، در ماشین بنشینند و غذا بخورند.

کباب میشکک در بازار al seebMishkak یا کباب‌ با سیخ چوبی بهترین غذایی است که باید در Al Seeb خورد.

بهترین غذایی که پیشنهاد می‌کنیم در اینجا بخورید، میشکاک (Mishkak) است که تکه‌های کوچک گوشت‌های مختلف را به سیخ می‌کشند و کباب می‌کنند. Shrimp، جوجه، جگر، ماهی مرکب (Squid) و گوشت گوسفند از معروف‌ترین میشکاک‌های اینجاست. موقع تحویل میشکاک، دو نوع سس هم به مشتری داده می‌شود که یکی‌اش سس تند یا Spicy است و آن یکی سس تمرهندی (Tamarind).

mishkak in muscatکباب‌ها در فویلی پیچیده و به مشتری تحویل داده می‌شوند.

7. رستوران شتر (Camel)
«مطعم مظابی صلاله» به گوشت شتر و فضای سنتی‌اش معروف است، یعنی این‌که موقع ورود باید کفش‌ها را از پا دربیاورید. در این رستوران، عمانی‌های زیادی را می‌بینید که دشداشه و لباس سنتی عربی پوشیدند، دور سفره‌های یک‌بار مصرف نشستند و با دست غذا می‌خورند.
خوبی «مطعم مظابی» این است که غذاها به صورت سلف سرویس سرو می‌شود و شما می‌توانید طیف وسیعی از غذاهای مختلف را امتحان کنید. با این حال توصیه می‌کنیم که حتما گوشت شتر کبابی یا سرخ‌شده‌ی اینجا را بخورید.

رستوران شتر در مسقطهمه چیز به نظر ساده می‌رسد اما واقعا اینطور نیست.

موقع سفارش غذا می‌توانید از بین 2 نوع برنج قرمز (Redder Rice) و زرد که با ادویه‌های مختلف طعم‌دار شدند، یکی را انتخاب کنید و با گوشت شتر، مرغ یا جوجه نوش‌جان کنید. به جز برنج و گوشت، یک کاسه از سس هندی Chatni هم برای‌تان می‌گذارند که بهتر است روی برنج بریزید و بخورید.
کیفیت طبخ گوشت این رستوران آنقدر بالاست که به محض این‌که گوشت پخته‌شده را در دهان‌تان بگذارید، اصطلاحا آب می‌شود.

رستوران‌ ایرانی در عمان کجاست؟

رستوران عالیان
رستوران عالیان در محله الخویر رستورانی
متفاوت است که علاوه بر طبخ غذاهای ایرانی، منوی کامل کافی‌شاپ و قسمت ویژه قلیان هم
دارد. کیفیت غذاهای عالیان رضایت بسیاری از مشتریان را جلب کرده و این
روزها نه تنها مورد استقبال ایرانی‌ها قرار گرفته بلکه در بین اهالی مسقط
هم حسابی محبوب شده است.

رستوران عالیان

از کباب‌های رستوران عالیان نمی‌شود گذشت!

طراحی ویژه این رستوران و تعبیه کردن ورودی‌های

جداگانه برای قسمت‌های مختلف آن وجه تمایز این رستوران با رستوران‌های
ایرانی و غیر ایرانی مسقط محسوب می‌شود. از ما می‌شنوید اگر به رستوران
عالیان رفتید، از امتحان کردن چلوکباب درباری آن نگذرید که پشیمان می‌شوید! برای اطلاعات بیشتر در مورد این رستوران، مطلب «رستوران عالیان» را بخوانید.

رستوران شیراز
نزدیک ساحل قوروم و پلازای Crowne بهترین رستوران ایرانی مسقط قرار گرفته. رستوران شیراز خوشمزه‌ترین کباب‌های این شهر را دارد و خیلی از غیرایرانی‌هایی که به عمان سفر می‌کنند به «شیراز» می‌روند تا کباب‌های اینجا را امتحان کنند.

رستوران شیراز شهر مسقطرستوران شیراز را حتما در لیست شکم‌گردی‌تان بگذارید. 

پیشنهاد می‌کنیم از Menu، غذای «اصفهان» را سفارش دهید که شامل سینی مزه، استارتر سبزیجات، چند نوع کباب ایرانی و برنج زعفرانی و بستنی زعفرانی و چای نعنا برای دسر است.

کباب رستوران شیراز در شهر مسقطبشقاب کباب رستوران شیراز

رستوران شبستان
شبستان، رستوران ایرانی بعدی است که به آن اشاره می‌کنیم. البته از همین اول باید بگوییم که قیمت غذاهای اینجا گران‌ است. با این حال کیفیت و اندازه‌ی غذاها به حدی بالا و زیاد است که وسوسه می‌شوید برای یک بار هم که شده امتحانش کنید، به خصوص چلو جوجه کبابش را.

رستوران شبستان شیرازرستوران شبستان دقیقا مثل همین تصویر، سینی کبابش را سرو می‌کند.

غذاهای خیابانی مسقط را کجا بخورم؟

1. قهوه‌ یا چای عمانی با خرما و تخم‌مرغ
هرچند این دو تا را نمی‌شود بخشی از غذاهای خیابانی عمان حساب کرد، اما هرجا که بروید، هتل باشد یا کافه و رستوران، با قهوه‌ی عمانی و خرما از شما پذیرایی می‌شود. سوای خرما که نقشی اساسی در زندگی عمانی‌ها دارد و اکثر خانواده‌ها هرکدام برای خودشان مزرعه یا درخت خرما دارند، قهوه‌ی سبز هم نوشیدنی مهم و جدانشدنی زندگی آن‌هاست. اهالی مسقط و شهرهای دیگر عمان ترجیح می‌دهند که قهوه‌ی سبز را با هل و گلاب دم کنند و در فنجان‌های کوچک سرو کنند.
برای چشیدن طعم اصیل قهوه‌ی اصیل عمانی می‌توانید به کافه‌ی المکان (Al Makan) در خیابان الشتی (Al Shatti Street) بروید. در صورتی که مایل نباشید با قهوه‌ی عمانی روز خود را شروع کنید، سراغ شیر-چای بروید و در کنارش نان محلی با نیمرو پنیرخامه‌ای سفارش دهید.

قهوه عمانی با خرماقهوه‌ی عمانی معمولا با فنجان سرو می‌شود.

2. شووا (Shuwa)
خیلی‌ها معتقدند که شووا غذای ملی عمان است. این غذای گوشتی بیشتر اوقات برای مراسم و روزهای خاصی مثل عروسی یا اعیاد مذهبی اسلامی پخت می‌شود که البته آماده کردنش هم زمان‌بر است. به طور معمول، تکه‌ای گوشت بزرگ (گوساله، گوسفند، بز یا شتر) با روغن، ادویه‌ و سبزیجات فراوانی مثل فلفل قرمز، هل، فلفل سیاه، گشنیز، سیر و زیره سبز طعم‌دار می‌شود. بعد از این‌که گوشت طعم‌دار شد، آن را در برگ‌های بزرگ موز یا نخل می‌پیچنند و در تنوری سنگی برای 24 ساعت می‌گذارند تا بپزد. از آنجایی که درست کردن این غذا ساعت‌ها زمان می‌برد، خانواده‌های عمانی در کنار هم و در یک تنور آن را آماده می‌کنند.
برای پیدا کردن شووا، 2 تا جای مختلف را پیشنهاد می‌کنیم: کافه Kargeen و رستوران «بن عتیق» که قبلا درباره‌اش گفتیم.

3. Mishkak
Mishkak یا همان گوشت‌های مکعبی‌شکلی که به سیخ کشیده می‌شوند یکی دیگر از غذاهای خیابانی مسقط هستند. میشکاک هم مثل شووا پر از ادویه و سبزیجات معطر است و بهترین جا برای خوردنش بازارچه‌ی Seeb هست.

4. هریس (Harees)
هریس یک جورهایی شبیه حلیم یا سالاد الویه است. این غذای عمانی از گندم له‌شده با مرغ درست می‌شود و طعم‌دهنده‌هایش سس Torsha و کره‌ی آب‌شده است. هریس به خودی خود، شورمزه است اما سس ترشا شیرین است و ترکیب این دو مزه،جالب است.

هریس غذای عمانییک‌جورهایی آدم را یاد حمص می‌اندازد.

5. مجبوس (Majboos)
مجبوس، مکبوس یا کبسا (Kabsa) فرقی ندارد، هر سه آن‌ها یکی هستند و در کشورهای عربی خلیج فارس طرفداران پر و پاقرصی دارند. برنج بخش اصلی مجبوس است، مخصوصا برنج باسماتی اما این برنج بدون زعفران و هل، مجبوس نمی‌شود. بعد از پخت برنج، آن را با گوشت مرغ یا گوسفند سرو می‌کنند و در کنارش ماست، سالاد سبزیجات، نان و سس گوجه‌فرنگی می‌گذارند.

majboosدر بیشتر رستوران‌های مسقط می‌توانید مجبوس سفارش بدهید.

6. Mushaltat
خوراکی لذیذ و معروف دیگر عمانی، نان Mushaltat است که شبیه پیراشکی است و با گوشت، اسفناج یا پنیر پر می‌شود. کل زمان پخت Mushaltat 5 دقیقه است، برای همین از آن غذاهای زودپختی است که می‌توانید به محض گرسنگی بخورید.

نان فطیر مشلتاتمعمولا کنار مشلتات، یک ظرف عسل هم می‌گذارند.

به جز این‌هایی که گفتیم، می‌توانید حلوا و Mashuai (ماهی مزه‌دار شده) را هم امتحان کنید که به عنوان دسر و غذای اصلی طرفداران زیادی در عمان دارند.

در نقشه زیر آدرس رستوران‌های مسقط عمان را مشخص کرده‌ایم.

0/5 (0 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا