سفر و گردشگری

راهنمای شکم‌گردی در پراگ

<div class=”details-content clearfix” data-spy=”scroll” data-target=”#anchor-menu” data-offset=”0″>

غذاهای پراگ را نمی‌توان از غذاهای بلوک شرق اروپا جدا دانست. بسیاری از غذاها و طعم‌های کشورهای شرق بسیار شبیه به‌هم است. این غذاهای خوشمزه باب‌میل ایرانی‌هاست و شاید حتی حس کنید در ایران هستید!!

بفرمایید صبحانه‌ی پراگی!

تخم‌مرغ، تخم‌مرغ و تخم‌مرغ بیشتر. صبحانه پراگی بدون تخم‌مرغ یا تخم‌بلدرچین صبحانه نمی‌شود و پراگی‌ها انواع و اقسام مدل پخت تخم‌مرغ را برای صبحانه استفاده می‌کنند. مردم پراگ چیزهای دیگری مانند سوسیس، نان تست‌شده و شیرینی و نان‌های حجیم و غنی شده را برای صبحانه می‌خورند.

به کدام رستوران و کافه‌های‌ پراگ سر بزنم؟

◊ دامپلینگ (Dumplings)
اگر اوکراینی‌ها پیراشکی دارند و اسپانیایی‌ها به تاپاس معروف‌اند، جمهوری چک هم به دامپلینگ خوشمزه‎اشان می‌نازند. دامپلینگ شبیه آب‌گوشت خودمان است، با این فرق که دامپلینگ گوشت کوبیده بعدش را ندارد یا حتی شاید گوشت هم نداشته باشد. این غذا از چند تکه نان یا خمیر برش داده شده تشکیل شده است که در سس خوشمزه‌ آلو خیس می‌شود. از معروف‌ترین نوع دامپلینگ در جمهوری چک می‌توان به گولاش، Svičková و Rajská اشاره کرد.

گولاشگولاش در شرق اروپا بسیار رایج است.

طعم دامپلینگ‌ها بسیار با هم فرق دارد. اگر در رستوران بودید و خواستید دامپلینگ موردعلاقه‌تان را سفارش دهید اما تلفظ نامش برای‌تان سخت بود می‌توانید به رنگ آن اشاره کنید. Svičková رنگی سفید یا سبز دارد و Rajská قرمز است. گولاش نیز قهوه‌ای رنگ است. رستوران چک اسلواک در پراگ گولاش‌های بسیار خوبی دارد که کاربران تریپ‌ادوایزر آن را پیشنهاد می‌دهند.

دامپلینگ پراگیرنگ و طعم دامپلینگ‌ها بستگی به مواد داخلش دارد. ادویه‌های مختلفی نیز به آن می‌زنند تا خوشمزه‌تر شود.

این رستوران شیک و با کلاس جزو رستوران‌های گران قیمت است اما اگر همین غذایی که در رستوران چک اسلواک می‌خورید را اگر در لندن میل کنید 3 برابر و اگر در بلژیک 2 برابر باید پول بپردازید.

◊ Kulajda
در آشپزی کشور چک استفاده از قارچ رایج است و چکی‌ها به خوبی می‌دانند کدام قارچ را بخورند و کدام قارچ را نه. قارچ از مواد تشکیل دهنده سوپ Kulajdaست که خوردن آن در روزهای سرد و مه گرفته پراگ، بسیار می‌چسبد. قارچ، سیب‌زمینی، تخم بلدرچین نیمرو شده و خامه ترش یا شیر از مواد تشکیل دهنده این سوپ خوشمزه هستند.

سوپ قارچدر برخی مواقع تخم‌مرغ یا تخم بلدرچین را به صورت خام روی سوپ می‌شکانند.

نوعی سوپ دیگر به نام kyselo هم وجود دارد که بسیار شبیه به سوپ Kulajda ست و توریست‌ها گاهی این دو را با هم اشتباه می‌گیرند. تنها فرق این دو سوپ با هم، استفاده از خمیر ترش به جای خامه ترش در Kyselo است. بیشتر رستوران‌های پراگ این سوپ را به عنوان پیش‌غذا سرو می‌کنند.

◊ ساندویچ روباز (Open-faced sandwich)
یک پیش‌غذا و میان‌وعده‌ی خوشمزه که همه چیز آن به تعادل بین مواد تشکیل دهنده آن برمی‌گردد. ساندویچ روباز که حتی در خیابان‌های پراگ هم می‌توانید به عنوان غذای خیابانی هم پیدایش کنید در چند سال اخیر جایگاه ویژه‌ای در رستوران‌های پراگ پیدا کرده است.

ساندویچ روبازدر پراگ به این ساندویچ روباز، چلبکی (Chlebičky) می‌گویند.

تکه‌ی بسیار خوبی از نان تست شده یا ساده در زیر قرار می‌گیرد و رویش انواع مخلفات می‌گذارند و با سس می‌خورند. این مخلفات می‌تواند سیب‌زمینی، ژامبون، خیارشور، سالمون، گوشت، گوجه‌فرنگی و… باشد اما طعم آن باید متعادل باشد و گویی در یک گاز می‌توانی همه طعم‌ها را بچشی. رستوران Chlebičky Sisters تمرکز خود را بر روی این نوع ساندویچ گذاشته است و دارد به سرعت در بین گردشگران معروف می‌شود.

◊ غذاهای روز سنت مارتین
وقتی 11 نوامبر در پراگ باشید دقیقا ساعت 11:11 دقیقه صبح، فستیوال روز سنت مارتین شروع می‌شود. در این فستیوال مردم پراگ غاز بریان می‌خورند. همراه با این غاز، گولاش و سیب‌زمینی هم سرو می‌شود. دیگر غذایی که در این روز باید بخورید خورش کلم قرمز است که در کنار غاز سرو می‌شود.

غاز بریاندر روز سنت‌مارتین شیرینی شبیه به عروسک درست می‌کنند. مانند نان زنجبیلی در کارتون شرک!

مانند روز شکرگزاری، در روز سنت مارتین هم شیرینی پخته می‌شود و بچه‌ها به همراه والدین به کلیسا می‌روند. داستان‌های زیادی درباره سنت مارتین وجود دارد. او کشتن انسان‌ها را بر خلاف انسانیت می‌دانسته و از این کار خودداری می‌کرده است.

روزی سنت مارتین لباس خود را دو نیم می‌کند و نصف آن را به فقیری می‌دهد و نیم دیگر لباس را خود می‌پوشد. سپس در خواب حضرت مسیح را می‌بیند و مسیحی می‌شود. در روز سنت مارتین، مردم دارایی‌های خود را دو نیم می‌کنند و شیرینی و غذاهای مخصوص می‌خورند.

 نان پیچ (Chimney cake)
این نوع از شیرینی که به نان‌پیچ هم معروف است به تازگی در کشور ما نیز رایج شده است و شعبه‌هایی از آن در سطح تهران و شهرهای دیگر می‌بینیم که این شیرینی را درست می‌کنند. خمیر را به صورت پیچ خورده دور یک سیخ مخصوص می‌پیچند و در برابر حرارت می‌گذارند تا رویش طلایی مایل به قهوه‌ای شود. سپس آن را در مخلوط شکر و دارچین می‌غلطانند.

نان پیچ پراگیبرای تزئین نان‌پیچ از پسته، پودر نارگیل، ترایفل و شکلات استفاده می‌کنند

طعم‌های مختلفی را می‌توانید در پراگ پیدا کنید اما طعم نوتلا بسیار خوشمزه است. برخی آن را با بستنی دوست دارند که ترکیب خوبی از نان داغ و بستنی سرد می‌شود. دکه‌های Trdelník در سراسر پراگ هستند که این شیرینی بوهمیایی سنتی را درست می‌کنند. پیشنهاد ما این است که این شیرینی را در شعبه‌های مختلف این برند بخورید تا بهترین شعبه را پیدا کنید.

نان پیچاین نان اصلیتی اسلواکی و ترانسیلوانیایی دارد.

◊ کوفولا (kofola)
در دوران کمونیستی کوفولا رقیب اصلی کوکاکولا بود. این نوشابه چکی در آن دوران بسیار محبوب شد و از شرق تا غرب کشور چکسلواکی بر سر زبان‌ها افتاد ولی برخی عاشق آن می‌شدند و برخی متنفر. کوفولا نسبت به نوشابه‌های دیگر شکر کمتری دارد اما کافئینش بسیار بالاست. در سفرتان به پراگ امتحانش کنید شاید عاشقش شدید!

نوشایه کوفولاعلاوه بر طعم کولا، کوفولا در طعم لیمویی هم موجود است. کوفولا رژیمی نیز مخصوص کسانی‌ست که قند و شیرینی زیاد دوست ندارند.

رستوران ایرانی در پراگ کجاست؟

کباب

رستوران سلطان (خورشید) در پراگ
در پراگ رستوران ایرانی وجود ندارد. رستوران سلطان نیز بسته شده است اما هنوز غذا برای بیرون‌بر و دلیوری دارد. غذاهای این رستوران ارزان هستند. برای چلومرغ 100 کرون چک و برای چلوکباب کوبیده دو سیخ 260 کرون باید بپردازید. هزینه دلیوری هم 70 کرون است. درست است در چک رستوران ایرانی کم است اما در رستوران‌های مدیترانه‌ای مانند منگال و سمرقند می‌توانید غذاهای ایرانی هم پیدا کنید.

غذاهای خیابانی پراگ را کجا بخوریم؟

پن‌کیک سیب‌زمینی (کوکو)
مسابقات فوتبال در پراگ و دیدن مسابقات تیم فوتبال اسپارتاپراگ جذاب است. اما پن‌کیک سیب زمینی یا همان کوکو سیب‌زمینی خودمان پایه همه مسابقات است. فرقی که این غذا با کوکو سیب‌زمینی دارد، استفاده از سوسیس است.

کوکو سیب زمینیمعمولا آن را بدون نان سرو می‌کنند. برخی از رستوران‌ها برای پخت این غذا از پوره سیب‌زمینی استفاده می‌کنند.

در میدان شهر قدیمی برخی از مغازه‌های کوچک، پن‌کیک سیب‌زمینی دارند و می‌توانید این غذای خیابانی خوشمزه را از آن‌جا بخرید.

رستورا‌ن‌ها و کافه‌های پراگ
در نقشه‌ی زیر جای رستوران‌ها و کافه‌هایی که معرفی شده را مشخص کرده‌ایم؛ کافی‌ست که روی هر کدام از آیکون‌ها کلیک کنید تا اطلاعات مرتبط با هر کافه یا رستوران را ببینید.

0/5 (0 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا