سفر و گردشگری

10 جای دیدنی مکزیکوسیتی که باید رفت

<div class=”details-content clearfix” data-spy=”scroll” data-target=”#anchor-menu” data-offset=”0″>

خیلی‌ها که به مکزیکوسیتی سفر کردند، به بقیه هشدار می‌دهند که «مواظب باشید، این شهر پاگیرتان می‌کند و بارها وسوسه‌ می‌شوید که به اینجا برگردید.» بی‌راه هم نمی‌گویند، مکزیکوسیتی، شهر رنگارنگ با مردمی شاد و مهربان، جای ایده‌آلی برای گشت و گذار می‌تواند باشد. فستیوال روز مردگان، اتومبیل‌های قدیمی مثل فولکس قورباغه‌ای و گروه‌های ماریاچی، چیزهایی نیستند که بتوان از آن‌ها به راحتی گذشت.

بخش زیادی از گشت و گذار در مکزیکوسیتی، معطوف به شهرگردی است؛ به همین دلیل نکات زیر را در نظر بگیرید:
1. کفش پیاده‌روی سبک و راحتی داشته باشید.
2. به جز لباس‌های اصلی مناسب با فصل، ژاکت یا بارانی همراه‌تان باشد که اگر هوا کمی سرد شد یا باران بارید، راحت باشید.
3. مکزیکی‌ها عادت دارند احساسات‌ عاشقانه‌شان را به راحتی بروز بدهند، برای همین در جریان شهرگردی تعجب نکنید اگر دیدید زوج‌های جوان همدیگر را بغل کردند.
4. قبل از این‌که شهرگردی را شروع کنید، چندتا لغت مکزیکی اسپانیایی یاد بگیرید تا کارتان راحت‌تر راه بیفتد.

1. میدان زوکالو (Zocalo)
شهرگردی را باید از این میدان شروع کنید؛ اصلی‌ترین و مهم‌ترین میدان شهر مکزیکوسیتی که نام دیگرش Plaza de la Constitución است. بیشتر ساختمان‌های دولتی مکزیک، کلیسای جامع و کاخ ملی در اطراف این میدان ساخته شدند، جایی مانند میدان سرخ مسکو. از طرف دیگر هم بیشتر مراسم ملی و مذهبی مکزیکی‌ها، مانور و رژه‌ی نیروهای ارتش و مراسم سوگند سلطنتی در این میدان انجام می‌شود. از مراسم جالبی که هر روز در این میدان برگزار می‌شود، Zócalo Flag Ceremony است. در این مراسم، دسته‌ای از سربازان ارتش مکزیک با تشریفات خاصی پرچم مکزیک را ساعت 6 صبح پرچم را بالا می‌برند و 12 ساعت بعد یعنی در 6 عصر، پرچم را پایین می‌آورند و همزمان با این کار، موسیقی ملی مکزیک نواخته می‌شود.

میدان اصلی مکزیکوسیتی zocaloاین عکس پانوراما، دیدِ خوبی از میدان Zocalo را به شما می‌دهد. 
مراسم برافراشتن پرچم مکزیکوسیتیاز آنجایی که ابعاد این پرچم زیاد است، نیروی زیادی برای برافراشتنش نیاز است. 

2. کلیسای جامع Metropolitana
مهم‌ترین عنصر در میدان اصلی Zocalo، کلیسای جامع متروپولیتن مکزیکوسیتی است. اسم کامل این کلیسای جامع، the Metropolitan Cathedral of the Assumption of the Most Blessed Virgin Mary into Heaven است که برای راحتی کار به Metropolitana Cathedral شناخته می‌شود. این کلیسا روی بقایای معبد قربانی آزتک‌ها در سال 1573 ساخته شد و تا سال 1813 میلادی طول کشید تا کامل شود. برای همین است که سبک‌های مختلف معماری مثل باروک، رنسانس و کلاسیک نو را دارد. حتی می‌گویند که برای طراحی آن از معماری کلیساهای اسپانیایی هم ایده گرفته شده. بازدید از این کلیسا حدود 1 ساعت زمان می‌برد اما اگر از آن دسته آدم‌هایی باشید که عاشق تاریخ و معماری هستید، زمان بیشتری نیاز دارید.

کلیسای متروپلیتن مکزیکو سیتیکلیسای جامع متروپولیتن مکزیکوسیتی: بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین کلیسای آمریکای لاتین

3. Templo Mayor
قبل از این‌که مکزیکوسیتی به اسم کنونی‌اش شناخته شود با نام تنوچتیتلان (Tenochtitlan) معروف بود. این شهر پایتخت تمدن آزتک‌ها بود و اسمش را از یکی از خدایان آزتک گرفته بود. بعد از این‌که اسپانیایی‌ها در سال 1521میلادی این شهر را فتح کردند، اسمش به مکزیکوسیتی تبدیل شد.
معبد مایور یا Temple mayor، معبد اصلی تنوچتیتلان بود که امروزه خرابه‌هایش در بافت مرکزی و قدیمی شهر موسوم به the Centro Histórico باقی مانده. در موزه‌ی ملی مردم‌شناسی مکزیکوسیتی، مدل این شهر، معبد مایور و حتی بازسازی بازار آن را می‌توانید ببینید.

معبد مایور شهر مکزیکوسیتیبقایای معبد مایور مکزیکوسیتی

به جز بازدید از بقایای معبد مایور، باید به موزه‌ی آن (Museo del Templo Mayor) هم سر بزنید. در این موزه با تاریخ عظیم مکزیک آشنا می‌شوید و با دیدن ماکت‌های شبیه‌سازی‌شده‌ی شهر، درک بهتری از تنوچتیتلان خواهید داشت.

معبد مایور مکزیکوسیتیاین ماکت شبیه‌سازی‌شده، موقعیت مکانی معبد مایور را در وسط معابد دیگر نشان می‌دهد.

4. Palacio de Bellas Artes
کاخ هنرهای زیبای مکزیکوسیتی، بهترین جا برای دیدن هنر مکزیکی‌هاست. این کاخ حدود 10 هزار بازدیدکننده دارد که بیشترشان گردشگر هستند و مردم محلی سهم کمتری در این بازدیدها دارند.  سال 1904 میلادی بود که معمار ایتالیایی آدامو بوآری (Adamo Boari) شروع به ساخت Palacio کرد اما به خاطر انقلاب مکزیک، روند ساخت متوقف شد. این اتفاق باعث شد کار ساخت و ساز که قرار بود در عرض 4 سال تمام شود، 30 سال طول بکشد. بعد از آرام گرفتن انقلاب مکزیک، بالاخره در سال 1932 میلادی، معمار مکزیکی به اسم فدریکو ماریسکال (Federico Mariscal) کار ساخت پالاسیو را شروع کرد و دو سال بعد توانست تمامش کند.

he-Palacio-de-Bellas-Artesاگر از ساختمان Torre Latinoamericana به کاخ هنرهای زیبا نگاه کنید، با این منظره روبرو می‌شوید. 

5. موزه انسان‌شناسی Museo Nacional de Antropologia
بهترین جا برای دیدن تمدن و شکل‌گیری مکزیک، موزه‌ی Museo Nacional de Antropologia است که طراحی سازه‌ای بسیار جالبی دارد. ساختمانی طویل با حیاط مستطیل‌شکل در میان که از 3 طرف با ایوان‌هایی محصور شده. این موزه در وسط پارک Chapultepee ساخته شده و مجموعه‌ی عظیمی از آثار تمدن مکزیکی-آمریکایی (Mesoamerican) را در خود دارد. هرچند که توصیه می‌کنیم یک روز کامل را برای بازدید از این موزه در نظر بگیرید، اما اگر وقت‌تان محدود به چند ساعت است، حتما نمایشگاه آزتک موزه و ساعت خورشیدی آزتک را ببینید.

ساعت خورشیدی آزتکیهنگام حمله‌ی اسپانیایی‌ها، آزتک‌ها از ترس صدمه به ساعت خورشیدی آن را در Zocalo دفن کردند تا به دست اسپانیایی‌ها نیفتد. 

6. Museo Frida Kahlo
خانه‌ی آبی یا موزه‌ی فریدا کالو، از مهم‌ترین جاهای دیدنی مکزیکوسیتی است که در آن می‌توانید با نحوه‌ی زندگی و آثار فریدا آشنا شوید. تنها روز تعطیل این موزه، دوشنبه‌هاست و باقی روزهای هفته از 10 صبح تا 5:30 بعد از ظهر، افراد می‌توانند به خانه‌ی فریدا سر بزنند. بد نیست قبل از رفتن به اینجا، سری به وبسایت موزه‌ی فریدا کالو بزنید تا با بخش‌های مختلف آن آشنا شوید.
خانه‌ی آبی یا موزه‌ی فریدا کالو، از مهم‌ترین جاهای دیدنی مکزیکوسیتی است که در آن می‌توانید با نحوه‌ی زندگی و آثار فریدا آشنا شوید. تنها روز تعطیل این موزه، دوشنبه‌هاست و باقی روزهای هفته از 10 صبح تا 5:30 بعد از ظهر، افراد می‌توانند به خانه‌ی فریدا سر بزنند.
خانه‌ی آبی یا Casa Azul که به خاطر رنگ آبی دیوارهای حیاطش به این اسم معروف شد، جایی بود که فریدا متولد و بزرگ شد. هرچند که برای مدتی و به خاطر ازدواجش، از این خانه‌ی پدری رفت اما در نهایت در همین خانه فوت شد.
از آنجایی که تعداد بازدیدکنندگان از این خانه زیاد است، بهتر است که زودتر بلیط آن را بخرید تا در صف نمانید.

گول این عکس را نخورید؛ همیشه جلوی در خانه‌ی فریدا انقدر خلوت نیست. 
ویلچر فریدا کالوجایی که فریدا روی ویلچرش می‌نشست و نقاشی می‌کرد. 

7. جنگل آینده (Future Forest)
توماس دامبو (Thomas Dambo) در سال 2018 تصمیم گرفت با 3 تن مواد بازیافتی پلاستیکی، جنگل آینده را بسازد. این جنگل پلاستیکی درست مثل جنگلی واقعی، دریاچه، غار، آبشار و درخت داد و تمام اجزایش از مواد بازیافتی ساخته شده. مثلا برای درختان نارگیل از جمجمه‌های پلاستیکی هالووین استفاده شده و برای تنه‌ی درختان از سطل‌های پلاستیکی. هدف اصلی دامبو، ترغیب مردم به جداسازی زباله و استفاده‌ی مجدد از مواد بازیافتی است.

ورود به این مکان رایگان است و نیازی نیست که پولی بپردازید.

8. Teotihuacan
حدود 25 مایلی مکزیکوسیتی، سایت باستان‌شناسی Teotihuacan قرار گرفته که در زمان امپراطوری آزتک‌ها به شهر خدایان معروف بود. این منطقه‌ی شهری از 200 ق.م تا 800 میلادی مسکونی بوده و حدود 200 هزار نفر جمعیت داشته. دیدن معبد معروف Quetzalcoatl، قدم زدن در خیابان مرگ و بالا رفتن از معابد ماه و خورشید، ارزش یک روز تور خارج از شهری مکزیکوسیتی را دارد.

Teotihuacanاگر از معبد ماه Teotihuacan بالا بروید، با این منظره روبرو می‌شوید. 

9. Basilica de Guadalupe
کلیسای The Basilica of Our Lady of Guadalupe، نیایشگاهی بزرگ و مهم در شهر مکزیکوسیتی است که در سال 1709میلادی ساخته شده. می‌گویند در این مکان، مریم مقدس خودش را به خوان دیگو مقدس نشان داده و از او خواسته که به پدر مقدس شهر بگوید که او به کلیسا نیاز دارد. خوان دیگو چندین بار درخواست مریم مقدس را تکرار کرد اما پدر توجهی نکرد. می‌گویند دوباره مریم مقدس با خوان دیگو صحبت کرد و به او گفت: «برای این‌که کشیش حرفت را باور کن، برو و در تپه‌ای از مکزیکوسیتی، گل‌های رز بچین و به پدر نشان بده.» خوان دیگو از این صحبت تعجب کرد، چون در آن زمان از سال، گل‌ها رشد نمی‌کردند با این حال بعد از جستجو، توانست گل‌ها را پیدا کند. در نهایت کشیش با دیدن گل‌ها، حرف خوان دیگو را باور کرد و دستور ساخت کلیسا را داد.

The Basilica of Our Lady of Guadalupeبرای دیدن این کلیسا می‌توانید از خط 6 متروی مکزیکوسیتی استفاده کنید و در ایستگاه La Villa Basilica از واگن پیاده شوید. 

10. Chapultepec Park
در مرکز مکزیکوسیتی، Chapultepec Park یا Bosque Chapultepec قرار گرفته که تعداد بیشماری از بازدیدکنندگان را به خود جلب می‌کند. از آنجایی که این پارک بسیار وسیع و پهناور است و حدود 4 کیلومتر مربع است، به 3 بخش کلی تقسیم شده تا استفاده از آن راحت‌تر باشد: Primera، Sequnda و Tercera. در هر کدام از این بخش‌ها، ساختمان‌ها و آثار مختلفی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:
بخش Primera: باغ‌وحش، قلعه‌ی Chapultepec (موزه‌ی ملی تاریخ مکزیک)، موزه‌ی ملی انسان‌شناسی، موزه‌ی هنرهای مدرن، موزه‌ی Tamayo و دریاچه‌ی مصنوعی با قایق‌هایی برای اجاره.
بخش Segunda: شهربازی بزرگ، موزه‌های Papalote childern و موزه‌ی ملی تاریخ طبیعی، رستوران‌های کنار دریاچه و قبرستان ملی مکزیک.
بخش Tercera: این بخش، حالت طبیعی بیشتری دارد و شامل مناطق جنگلی و حیات‌وحش است که کمتر مورد استفاده قرار گرفته.

Chapultepec Parkورودیه‌ی پارک Chapultepec رایگان است. 

بخش اولی که معرفی کردیم، تنها بخش پارک است که روزهای دوشنبه تعطیل است و بقیه‌ی بخش‌ها از 5 صبح تا 8 بعد از ظهر باز است. اگر از شلوغی بیزارید یا نمی‌خواهید در عکس‌های‌تان از این پارک، جمعیت باشد، بهتر است وسط هفته به این پارک سر بزنید.

در نقشه‌ی زیر جای جاهای دیدنی مکزیکوسیتی را آورده‌ایم. کافی‌ست که روی هرکدام از آیکون‌ها کلیک کنید تا اطلاعات و عکس‌های مرتبط با هر کدام را ببینید.

0/5 (0 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا